کتاب خروس زری پیرهن پری (کودکانه های بامداد)

12,000 تومان

موجود

  • نویسنده: احمد شاملو
  • تصویرگر: فرشید مثقالی
  • انتشارات: چشمه

کتاب خروس زری پیرهن پری از مجموعه ی کودکانه های بامداد، اثر احمد شاملو با تصویرسازیِ فرشید مثقالی توسط نشر چشمه به چاپ رسیده است.

این کتاب بخشی از مجموعۀ کودکانه‌های بامدادِ نشر چشمه است که برای رده سنی کودک و نوجوان منتشر شده‌اند. کتاب حاضر داستانی را در خود دارد که یادها و خاطرات زیادی را برای کسانی که کودکی خود را در دهۀ شصت گذرانده‌اند و بارها و بارها شب‌ها برای اینکه به خواب بروند نوار کاستِ این داستان را گوش داده‌اند،‌می‌باشد و حتی با گذشت سی و پنج سال از اولین انتشارش، هنوز هم خاطراتش این کودکان را، که این روزها آدم‌بزرگ‌هایی درگیر سختی‌ها و شلوغی‌های زندگی هستند، رها نمی‌کند.  داستانِ کتاب «خروس‌زری پیرهن‌پری»، دربارۀ گربه، طرقه و خروسی زیباست که همراه یکدیگر در کلبه‌ای زندگی می‌کردند. خروسِ داستان ما پرهایی به رنگ طلا داشت و انقدر زیبا بود که او را خروس‌زری پیرهن پری صدا می‌زدند. روباهی در آن‌ور رودخانه، لانه‌ای برای خود ساخت که قصد و نیتی شوم داشت. او نقشه‌ای برای شکار خروس‌زری ما می‌کشید. طرقه که از نیت او باخبر شد، پیشی را نیز در جریان گذاشت. آن‌ها تصمیم گرفتند که فعلا خروس‌زری را باخبر نکنند تا غصه نخورد و نترسد. زمستان و بهار و تابستان گذشت و هوا رو به سردی رفت و آن‌ها باید به فکر جمع کردن هیزم برای بخاری می‌بودند. طرقه و پیشی وقتی که می‌خواهند برای جمع کردن هیزم بروند از خروس‌زری می‌خواهند مراقب خودش باشد و در خانه را به روی کسی باز نکند. اما خروس قصۀ ما خود را در دردسری بزرگ قرار می‌دهد. درادامۀ داستان طرقه و پیشی موفق می‌شوند که دو بار خروس‌زری را از دست روباه حیله‌گر نجات دهند اما با این‌کار نمی‌توانند تا ابد از خروس مراقبت کنند تا اینکه درنهایت روزی باهم نقشه‌ای کشیده و متحد می‌شوند تا کاری کنند که دیگر روباه خروس‌زری را اذیت نکند و او را از لانه‌اش فراری بدهند.

اطلاعات بیشتر

وزن 240 g
ابعاد 210 × 210 mm
تعداد صفحه

36

قطع

خشتی

نوع جلد

سخت

نوبت چاپ

2

برشی از متن کتاب

آ‌ن‌ها در آن گوشۀ دنج جنگل، سه‌تایی، شاد و خرم برای خودشان زندگی می‌کردند و، غم و غصه راه خانه‌شان را بلند نبود، تا این‌که روزی از روزها طرقه با اخم و روی به‌هم کشیده و اوقات تلخ، گربه را کناری کشید و، یک‌جوری که خروس‌زری نفهمد، به‌اش گفت:

ـ دادا‌پیشی جون!

پیشی گفت : ـ جونِ داداپیشی!

طرقه گفت: ـ داداپیشی‌جون، هیچ خبر داری این خاله‌روباهه که اومده اون‌ور رودخونه برا خودش آلونک درست کرده پیش خودش چه نقشه‌یی چیده؟

پیشی گفت: ـ نه طرقه‌جون، هیچ خبری ندارم. مگه چه نقشه‌یی چیده؟

طرقه گفت: ـ لابد خودت می‌تونی حدس بزنی دیگه…

پیشی گفت: ـ شاید واسه رفیقمون آره؟

طرقه گفت: ـ بنازم به اون هوشت، داداپیشی!… همینه که گفتی… بی‌انصاف از چند وخ پیش دندون تیز کرده که خروس‌زرس رو بگیره ببره کلکشو بکنه.

پیشی گفت: ـ خیلی از این خبر ناراحت شدم. اما خوب، همین که زود قضیه رُ فهمیدیم خودش خیلیه… بهتره حالا به خروس‌زری پیرهن‌پری هیچی نگیم، چون که ممکنه هول کنه و مریض بشه، یا دست‌کم غصه بخوره… منتها، من و تو می‌پاییمش که بی‌احتیاطی نکنه، تا بعد سر فرصت بشینیم فکری واسه‌ش بکنیم، ببینیم از دستمون چه کاری ساخته‌س…

باری ــ

آن‌ها، سه‌تایی، همان‌طور خوشحال و خندان با هم زندگی مي‌کردند. پیرهن‌پری هم که از قضیه‌ی روباهه خبر نداشت. برای خودش بی‌خیال بی‌خیال خوش‌وخرّم بود… هر روز صبح، کلّه‌ی سحر از خواب بیدار می‌شد می‌آمد لب پنجره‌ی کلبه‌شان، بال‌های خوشگلش را می‌کوبید به هم، صدای قشنگش را بلند می‌کرد و می‌خواند:

ـ قوقولی قوقو، سحر شد

سیاهی در به در شد

فرشته‌ها دویدن

ستاره‌هارو چیدن

خورشید خانوم دراومد

با یک طبق زر اومد…

تا شب نکرده حاشا

بچه‌ها بیاین تماشا!

آن‌وقت طرقه و پیشی پا می‌شدند و همه به هم، با لب‌های خندان صبح‌به‌خیر می‌گفتند ولباس‌هایشان را می‌پوشیدند و بعد هر سه باهم راه می‌افتادند و می‌رفتند لب چشمه، دست‌و‌روشان را می‌شستند، خودشان را تمیز می‌کردند می‌آمدند صبحانه‌شان را می‌خوردند و به کارهای زندگیشان می‌رسیدند.

نویسنده

احمد شاملو نویسنده،‌مترجم، روزنامه‌نگار و شاعر شهیر و محبوب ایران است که شهرت اصلی شاملو برای نوآوری در شعر فارسی و سرودن شعری موسوم به «شعر سپید» یا «شاملویی» است که طرفدارانی زیادی در ایران پیدا کرد. از او بیش از ده دفتر شعر و ترجمه به جای مانده است. در زمینه ادبیات کودک و نوجوان نیز آثار درخشانی از او وجود دارد که «خروس‌زری پیرهن‌پری» یکی از زیباترین و به‌یادماندنی‌ترین کتاب‌های او می‌باشد.

Be the first to review “کتاب خروس زری پیرهن پری (کودکانه های بامداد)”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب خروس زری پیرهن پری (کودکانه های بامداد)

12,000 تومان

افزودن به سبد