کتاب شیاطین (جن زدگان) داستایفسکی

140,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نویسنده: فیودور داستایفسکی

مترجم: سروش حبیبی

انتشارات: نیلوفر

کتاب شیاطین (جن زدگان) نوشته ی فئودور داستایوسکی است که سروش حبیبی آن را به فارسی برگردانده و توسط انتشارات نیلوفر به چاپ رسیده است.

جن زدگان مانند سایر شاهکارهای داستایوسکی درباره ی جامعه ی بحران زده است. جامعه ای که این بار نه تنها بحران اخلاقی، بلکه بحران سیاسی نیز آن را تهدید می کند. در زوال اخلاق و سیاست اخلاقی گروه های مختلفی ایجاد می شوند. این گروه ها به نظر جویای روشنایی اند اما خود در جهلی مرکب گرفتار شده اند. داستایوسکی این داستان را با تاثیر از ماجرای واقعی قتل جوانی نوشت که بخاطر قصد ترک گروهی سیاسی، توسط اعضای آن گروه کشته شد. این ماجرا تاثیر تفکر انقلابی و سیاسی را بر افراد نشان می دهد که در آن دوستی ها و عواطف جای خود را به هدف والاتر انقلاب می دهند. داستایوسکی خود زندانی سیاسی بود که حکم اعدام داشت، به همین دلیل نسبت به وقایع سیاسی روز به شدت آگاه بود. تسخیر شدگان یا جن زدگان، نه توسط موجودی اهریمنی، بلکه توسط ایدئولوژی تسخیر شده اند. داستایوسکی با طرح مکتب شیگالیوفیسم ( امروز تحت اصطلاحی در روسیه برای توصیف عوام فریبی بکار برده می شود) که برگرفته از افکار شخصیتی خیالی در داستان با عنوان شیگالیوف است، تاثیر ایدئولوژی بر افکار را نشان می دهد. بسیاری جن زدگان داستایوسکی را اثری در سرکوب نهیلیسم از جانب نویسنده می دانند. به عقیده ی نویسنده اندیشه ای همچون نهیلیسم مردم روسیه را بنده ی خود کرده است و آنان نیز با هدف دستیابی به جامعه ی ایده آل به اشتباه به آن روی می آورند.

اطلاعات بیشتر

وزن 1240 g
ابعاد 220 × 155 mm
تعداد صفحات

سال انتشار

قطع

نوبت چاپ

نوع جلد

برشی از متن کتاب

شب

هشت روز گذشت. اکنون که همه چیز پایان یافته است و من داستانم را به رشته ی تحریر می کشم، به کم و کیف ماجرا پی می بریم. اما در آن هنگام، هنوز مطلقا چیزی نمی دانستیم و چند موضوع به نظر ما شگفت می آمد. آنچه که به ما ارتباط دارد یعنی به من و «استپان تروفی موویچ» این بود که ما گوشه گرفته بودیم؛ از دور با وحشت به وقایع می نگریستیم. من، گاهی بیرون می آمدم تا مانند سابق او را از وقایعی که نمی توانست از آن چشم بپوشد آگاه کنم.

بیهوده است که بگویم، شایعاتی بسیار اغراق آمیز درباره ی آن سیلی و بیهوش شدن «لیزاوتا نیکلایونا» و بقیه ی حوادث با این سرعت و دقت همه جا منتشر شده است، با شگفتی در فکر فرو می رفتیم. کی ممکنست آن ها را منتشر کرده باشد؟ چنین به نظر می آمد که تمام کسانی که در آن جمع حاضر بودند هیچ کدام منظوری نداشتند که تعمدا جریانات آن روز را فاش کنند. خدمت گزاران هم که در آن جلسه حضور نداشتند. تنها «لیبیاد کین» امکان داشت که وراجی کند، آن هم نه از خبث طینت خویش، زیرا که با ترس و وحشت بسیار خارج شده بود (و محقق است که ترس از دشمن ممکن است انسان را تا مرحله ای غیرانسانی به سکوت وادار کند)، بلکه فقط به علت طبع هرزه گویش. اما «لیبیاد کین» و خواهرش، همان فرا ناپدید شده بودند؛ آن ها دیگر در خانه ی «فیلیپوف» دیده نمی شدند؛ معلوم نبود که به کجا اسباب کشی کرده بودند. «کاتوف» که می خواستم درباره ی «ماریا تیموفیونا» از او خبر بگیرم؛ خود را زندانی کرده بود؛ این هشت روز را از خانه بیرون نیامده بود و حتی کار و مشغله ی خود را در شهر رها کرده بود.

Be the first to review “کتاب شیاطین (جن زدگان) داستایفسکی”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب شیاطین (جن زدگان) داستایفسکی

140,000 تومان

افزودن به سبد