محبوبترین رمان‌ها

بهترین رمان‌های دنیا

واژه‌ی رمان برگرفته از رمانس است که از ذهن خلاق نویسنده‌ تراوش می‌کند یا به عبارتی رمان نثری بلند و ادغام شده با تخیلات و تجربیاتی که انسان‌ها گاها با آن سروکار دارند با موضوعاتی همچون؛ عاشقانه، رئالیستی، تاریخی می‌باشد. اغلب رمان‌ها از داستانهایی که به شکل قصه روایت می‌شد نشات می‌گیرد و آنچه در این میان حائز اهمیت است ساختاری است که این رمان‌ها به وجود آورده‌اند و عنوانی به نام ادبیات جهان را تشکیل داده‌اند، ادبیاتی فراتر از یک کشور، ادبیات جهانی نام گرفت که در گذشته این عنوان فقط به شاهکارهای ادبیات اروپای غربی تعلق می‌گرفت؛ اما امروزه با وجود دنیای گسترده‌ی اینترنت رمان‌ها به شکل بین‌المللی‌ بررسی ‌می‌شوند و یا به آنها پرداخته می‌شود. یک رمان به راحتی به چند زبان در دنیا ترجمه می‌شود و در دسترس همگان قرار می‌گیرد؛ با دیدگاه‌ها و فرهنگ‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد و مرزهای دنیا را در می‌نوردد.

رمان “دن کیشوت” اثر سروانتس به عنوان اولین رمان ساختاریافته‌ی تاریخ ادبیات شناخته می‌شود که در سال‌های 1605 تا 1615 نوشته شد و دنیای داستان‌‌نویسی را متحول ساخت. از جمله مواردی که موجب می‌شود که یک اثر به عنوان یک رمان خوب شناخته شود می‌توان به: بیان احساسات، اتفاقات روز جامعه، مشکلات، جنگ، مهاجرت و… به بهترین شکل ممکن در قالب داستان اشاره کرد.

آشنایی با بهترین رمان‌های دنیا

در این بخش با 10 رمان که جزء بهترین رمان‌های دنیا شناخته شده‌اند بیشتر آشنا خواهیم شد؛ رمان‌هایی که هر کدام دنیای جدیدی چه از لحاظ موضوع و چه از لحاظ سبک نوشتاری ایجاد کردند. به همین خاطر هم با گذشت سالهای متمادی همچنان مورد توجه هستند.

کتاب دن کیشوت

کتاب دن کیشوت روایت‌گر زندگی نجیب‌زاده‌ای است که همیشه در حال خواندن داستان‌های مختلف از بزرگ مردان، جنگجویان و شوالیه‌هاست. او تمام شوالیه‌ها را می‌شناسد و با ماجراهایی که بر آن‌ها گذشته کاملا آشناست. او برای خود کلاه خود و زره فراهم می‌کند شمشیر به دست سوار بر اسب پیرش می‌شود و تصمیم می‌گیرد عدالت را در جهان برقرار سازد.

کتاب قلعه حیوانات

کتاب مزرعه حیوانات که در کشور ما با نام قلعه‌ی حیوانات نیز به چاپ رسیده است، اثر جورج اورول نویسنده‌ی انگلیسی است که در طول جنگ جهانی دوم نوشته شد و در سال 1945  منتشر شد، اما در اواخر سال 1950 به شهرت رسید و مورد توجه بسیاری از خوانندگان و منتقدین قرار گرفت. آنچه موجب شد تا این رمان مورد توجه قرار گیرد پرداختن به نظام سرمایه‌داری است؛ در واقع حیوانات این مزرعه نماد مردم در جامعه‌اند که با اتحاد توانستند بر علیه این نظام شورش کنند و تحولاتی را ایجاد نمایند.

این داستان در مورد گروهی از حیوانات اهلی است که در مزرعه‌ی آقای جونز زندگی می‌کنند و از جانب او مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. حیوانات که از اوضاع حاکم بر مزرعه خسته شده بودند با سرپرستی خوک‌ها در اقدامی آرمان‌گرایانه و انقلابی سعی می‌کنند آقای جونز را از مزرعه بیرون کنند و ادراه‌ آنجا را به دست گیرند تا عدالت و مساوات را در مزرعه برقرار سازند.

کتاب خوشه های خشم

کتاب خوشه های خشم روایت‌گر بحران اقتصادی آمریکا در دهه‌ی 1930 به زبان داستان می‌باشد. خوشه های خشم به بیان زندگی کشاورزانی می‌پردازد که با ورود صنعت و ماشین آلات کشاورزی احساس می‌کنند که نیاز به یک تراکتور دارند؛ اما چون پول کافی برای خرید آن ندارند مجبور به گرفتن وام از بانک می‌شوند و بانک‌ها در قبال دادن وام به آنها، تملک مزارع‌شان را به عنوان ضمانت در اختیار می‌گیرد. کشاورزان صاحب تراکتور می‌شوند و کار را شروع می‌کنند، اما آنچه از کار در مزارع خود به دست می‌آورند پاسخگوی نیاز آنها نیست به همین دلیل آنها از پس، اقساط بانک بر نمی‌آیند و خانه‌ها و مزارع‌شان را از دست می‌دهند.

با نداشتن زمین و خانه هیچ منبع درآمدی نیز ندارند و مجبور می‌شوند برای کار به کالیفرنیا مهاجرت کنند. با ورود خیل عظیمی از کارگران به این شهر باز هم مشکل کمبود کار پیش می‌آید. کارفرمایان نیز از این موضوع سوء‌استفاده کرده و کارگرانی که حقوق کمتری را خواهانند استخدام می‌کنند. اوضاع به حدی می‌رسد که اغلب کارگران به دریافت یک وعده غذایی در روز به جای دستمزدشان نیز راضی می‌شوند.

روایت جالب و تاثیر گذار کتاب خوشه‌های خشم سبب شد که یکی از کارگردانان معروف دنیا به نام جان فورد فیلمی به یاد ماندنی از این داستان بسازد

کتاب جنایت و مکافات

کتاب جنایت و مکافات اثر داستایفسکی است. او با درونمایه‌ی خیر و شر سعی در روایت داستانی جنایی دارد می‌باشد. هدف داستایفسکی از نوشتن این رمان به تصویر کشیدن فقر و بدبختی‌ای است که در قرن نوزدهم جامعه‌ی روسیه را فراگرفته بود. بازتاب ناامیدی مطلق آن زمان مردم در قالب روایت داستان شخصی به نام “راسکلنیکف” که به خاطر فقر دست به جنایتی هولناک می‌زند. او که در همسایگی زنی به نام اپواتوتا خانه دارد، به خاطر تنفر از این پیرزن و بدست آوردن اموالش نقشه‌ی کشتن او را در ذهن می‌پروراند.

راسکلنیکف یک روز که فکر می‌کند پیرزن در منزل تنهاست برای به امانت گذاشتن یک تبر نزد او می‌رود و او را به قتل می‌رساند و تلاش می‌کند تا وسایل با ارزش و پول‌ها را جمع‌آوری کند، ناگهان  متوجه حضور خواهر مقتول می‌شود. راسکلنیکف به خاطر ترس از دستگیر شدن خواهر پیرزن را نیز به قتل می‌رساند. با اینکه هیچ ردی از خود در خانه‌ی مقتولان به جا نگذاشته چندین بار به اداره‌ی پلیس فراخوانده می‌شود و به خاطر رفتارهای مشکوکی که از خود نشان می‌دهد، مورد ظن پلیس قرار می‌گیرد و…

کتاب آرزوهای بزرگ

کتاب آرزوهای بزرگ از بهترین آثار چارلز دیکنز می‌باشد و بیانگر زندگی پسر بچه‌ای فقیر به نام پیپ است که برای رسیدن به معشوقه‌اش وارد ماجرایی جنجال برانگیز می‌شود. او برای رسیدن به آرزوهایش روستا را ترک کرده و به شهر مهاجرت می‌کند بعد از آموختن آداب و رسوم شهر نشینی و کسب ثروت برای ازدواج با دختر مورد علاقه‌اش به روستا باز می‌گردد و…

این رمان نیز مثل بقیه‌ی آثار دیکنز روایت‌گر وضعیت سیاسی اجتماعی آن زمان است.

کتاب شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو شاهکار قرن بیستم فرانسه نوشته‌ی آنتوان دوسنت اگزوپه‌ری به بیش از 300 زبان دنیا ترجمه شده است و پرفروش‌ترین کتاب تمام تاریخ ادبیات محسوب می‌شود. این اثر داستان خلبانی است که در کویر فرود می‌آید و در همان ابتدا به کودکی بر‌می‌خورد که خود را شازده کوچولو معرفی می‌کند و از سیارکی برای کشف سیارات دیگر آمده است. آنچه باعث جذابیت این اثر در بین مردم و خوانندگان شده سوالات ساده، اما فلسفی‌ است که شازده کوچولو در مورد آدم‌ها و کارهای‌شان از خلبان می‌پرسد.

کتاب خانم دلوی

کتاب خانم دلوی نوشته‎‌ی ویرجینی وولف می‌باشد که به شیوه‌ی سیال ذهن نگاشته شده است. شخصیت اصلی این داستان خانم دلوی است و داستان روایتگر یک روز از زندگی او بعد از جنگ جهانی اول می‌باشد. روزی که او برای خرید گل و آماده شدن برای میهمانی‌ای که برای او در نظر گرفته شده از خانه خارج می‌شود؛ در واقع ویرجینیا وولف با نگاشتن این اثر توانست الگوی زمان را بشکند و راوی داستانی در یک روز واحد با یک شخصیت باشد.

کتاب کلبه عمو تام

کتاب کلبه عمو تام نوشته‌ی هریت بیچر استو، داستانی انتقادی-اجتماعی است که راجع به سیاست غلط موجود در مورد برده‌داری و نادیده گرفتن انسان‌ها در آمریکا نگاشته شده است. عمو تام برده‌ی سیاه پوستی است که در مزرعه‌ی شخصی به نام شلبی مشغول به کار است و صاحب مزرعه جز اشخاصی است که به بردگان احترام می‌گذارد. اما به خاطر بدهی مجبور می‌شود که برده‌هایش را بفروشد و عمو تام که آقای شلبی را درک می‌کند به فروش خود اعتراض نمی‌کند. با جابه‌جایی عمو تام اتفاقاتی تلخ در زندگی‌اش رخ می‌دهد که خواندنش باعث شناخت آن دوران سخت می‌شود.

کتاب صد سال تنهایی

کتاب صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز جزء بهترین رمان‌های دنیا محسوب می‌شود.  و روایت‌گر صد سال تنهایی شش نسل از خاندان بوئندیا است. در واقع تنهایی نوع بشر شالوده‌ی اصلی این رمان می‌باشد.

داستان این کتاب در مورد بنیانگذار روستایی به نام ماکوندو است که دچار زوال عقل می‌شود و آنقدر در زیر درخت بلوطی که به آن بسته شده است تنها می‌ماند تا می‌میرد. در قسمت دیگری از داستان، ربه‌کا از دیگر شخصیت‌های داستان بعد از مرگ همسرش خود را در خانه حبس می‌کند و به فراموشی سپرده می‌شود. با اینکه روند داستان غیر طبیعی است اما طوری نوشته شده است که اتفاقات کاملا عادی و طبیعی جلوه می‌کنند.

کتاب در غرب خبری نیست

کتاب در غرب خبری نیست به قلم اریش ماریا رمارک نگاشته شده است و در سال 1929 منتشر و شهرت جهانی یافت. این داستان سعی دارد با بیانی ساده حقیقت جنگ را برای مردم آشکار سازد، بیان سرگذشت گروهی از سربازان که ناامیدانه جنگیدند و در این راه رنج بسیار بردند. این سربازان اگر چه جسم سالمی از جنگ به در بردند اما روحشان درگیر مخاطراتی شد که آنها را به ورطه‌ی نابودی قرار گرفت.

داستان پرکشش و هیجان انگیز این اثر فیلمی شد به نام در جبهه‌ی غرب خبری نیست که کارگردانی آن را لوئیس مایلستون به عهده داشت. این فیلم برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم نیز شد.

آشنایی با بهترین رمان‌های دنیا از دیدگاه خوانندگان

در بخش آشنایی با بهترین رمان‌های دنیا از دیدگاه خوانندگان به معرفی کوتاهی از 8 رمان پرداخته شده که جزء پر تیراژترین‌‌های دنیای ادبیات امروز است. کتاب‌هایی که در بین خوانندگان از محبوبیت بالایی برخوردند و با گشت و گذاری هر چند کوتاه در فضای مجازی می‌توان به محبوبیت آنها در بین خوانندگان پی برد.

کتاب برباد رفته

کتاب برباد رفته تنها اثر مارگارت میچل نویسنده مشهور آمریکایی می‌باشد که از بزرگ‌ترین تک رمان‌نویسان تاریخ است. نوشتن این رمان از سال ۱۹۲۶ شروع و درسال ۱۹۳۶ به چاپ رسید. این رمان در سال اول انتشار از پرفروش‌ترین‌ها بود و توانست جایزه‌ی پولیتزر را از آن خود کند.

این اثر داستان زندگی اسکارلت اهارا، دختری باهوش، جسور و جذاب از یک خانواده‌ی ثروتمند می‌باشد. او عاشق خوشگذرانی است و بیش از همه از اینکه مورد توجه دیگران قرار بگیرد لذت می‌برد و در واقع از تفریحاتش اغوای جوانان اشراف‌زاده است.

زمان رویداد داستان این اثر در خلال جنگ داخلی آمریکاست و نویسنده سعی کرده است زندگی اسکارلت را در جریان جنگ و عشق به تصویر بکشد. آنچه در این میان از دید نویسنده پنهان نمانده و در میان روایت داستان به آنها نیز پرداخته است، مشکلات آن زمان آمریکاست؛ جنگ داخلی، برده‌داری و آزادی سیاهان و حق رای از موضوعات اشاره شده در این اثر می‌باشد.

فیلم سینمایی برباد رفته بر گرفته از این رمان توسط کارگردانی به نام ویکتور فلمینگ ساخته شد و مورد توجه مخاطبان نیز قرار گرفت.

کتاب بینوایان

کتاب بینوایان، این شاهکار ادبی اثر نویسنده‌ی شهیر ویکتور هوگو می‌باشد که در سال 1862 به چاپ رسیده است. ژان وال ژان محکومِ سابقه داری است که از زندان فرار می‌کند. او که حالا یک فراری محسوب می‌شود و جای برای پناه گرفتن ندارد دائم سفر می‌کند. در این بین با دختری به نام کوزت آشنا می‌شود و برای نجات آن دختر از دست این خانواده، سرپرستی‌اش را به عهده می‌گیرد و این سرآغازی برای اتفاقات پیچیده و خواندنی این داستان است.

کتاب پنج قدم فاصله

کتاب پنج قدم فاصله اثر ریچل لیپینکات می‌باشد؛ او با نوشتن کتاب پنج قدم‌ فاصله داستان زندگی دخترکی که با بیماری فیبروز کیستیک دسته و پنجه نرم می‌کند را روایت می‌کند. استلا شخصیت اصلی داستان از شش سالگی دچار این بیماری است و مجبور است در سال برای پاک سازی چندین بار به بیمارستان مراجعه کند. در یکی از این مراجعاتش به بیمارستان با پسر جوانی به نام ویل آشنا می‌شود. ویل نیز مانند او از بیماری ریوی خطرناکی رنج می‌برد و امیدی به بهبودش نیست. مسئولان بیمارستان از استلا می‌خواهند تا از ویلی دوری کند چون بیماری ویلی واگیردار است. اما با گذشت زمان …

کتاب ملت عشق

کتاب ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک نویسنده‌ی ترکیه‌ای است و در مورد زنی چهل ساله و خانه دار به نام اللا می‌باشد که زندگی‌اش را وقف فرزندانش کرده است. اللا به تازگی متوجه خیانت شوهرش شده ولی این موضوع باعث نشده است تا او از مسولیت‌های زندگی خانوادگی‌اش را نادیده بگیرد. جذابیت داستان از زمانی آغاز می‌شود که کتابی در مورد زندگی مولانا و شمس تبریزی برای ویراستاری به او سپرده می‌شود، اللا ، کم‌کم با خواندن این رمان زندگی‌اش تغییر می‌کند و عشق حقیقی را می‌یابد.

کتاب مردی به نام اوه

کتاب مردی به نام اوه نوشته‌ی فردریک بکمن است. این اثر روایت گر زندگی پیرمردی 59 ساله است. اوه مردی تلاشگر و متکی به خود اما بسیار بداخلاق و دمدمی مزاج است. اوه سالهای زیادی را عاشقانه  با همسرش گذرانده بود و اغلب به خاطر قوانین سفت و سختی که برای خود داشت که اطرافیانش نیز مجبور به پیروی از آنها بودند موجب ناراحتی دیگران می‌شد. اصل داستان از جایی شروع می‌شود که اوه همسرش را از دست می‌دهد و تنها می‌شود. اوه به خاطر این تنهایی امید و انگیزه‌اش را از دست می‌دهد و تصمیم می‌گیرد با خودکشی به زندگی‌اش خاتمه دهد؛ اما آمدن همسایگان جدید تحولی در زندگی او به وجود می‌آورد.

کتاب کوری

کتاب کوری از آثار برجسته‌ی ژوزه ساراموگا می‌باشد که در آن با ارائه‌ی داستانی جذاب از مردی که ناگهان بینایی‌اش را از دست می‌دهد؛ سعی دارد اوضاع اجتماعی زمانش را به تصویر بکشد و قوانین حاکم از سوی سیاستمداران زمانش را نقد کند. داستان از دست دادن بینایی، فقط مرد را درگیر نمی‌کند چرا که جز همسرش تمام مردم شهر دچار این بیماری می‌شوند. دولت مجبور می‌شود قرنطینه را برای مردم اجرایی کند و …

کتاب وقتی نیچه گریست

کتاب وقتی نیچه گریست نوشته‌ی اروین د یالوم روانشناس مشهور آمریکایی است که در جریان روایت داستانی جذاب و پرکشش مطالبی را نیز به پزشکان و روان پزشکان آموزش می‌دهد. مسائلی همچون چگونگی برقراری ارتباط با بیمار، بررسی حالات روحی مراجعه کننده از مورای است که در این کتاب مطالبی در موردشان ذکر شده است. ارائه‌ی حکایت‌های خیالی با شخصیت‌های واقعی که در برخی اوقات با اتفاقات تاریخی و حقیقی تلفیق شده‌اند باعث جذابیت بیشتر این اثر شده است. شخصیت‌های شناخته شده که در این اثر به آنها پرداخته شده است شامل فریدریش ویلهلم نیچه، یوزف برویر و لواندرئاس سالومه می‌باشد.

کتاب سه شنبه‌ها با موری

کتاب سه شنبه‌ها با موری اثری از نویسنده‌ی آمریکایی، میچ آلبوم می‌باشد. این یک سرگذشت واقعی از پرفسور موری است کسی که بیماری نادری به نام ال اس داشت؛ این بیماری جزء بیماری‌هایی است که کارایی اعضاء بدن را مختل می‌کند و در نهایت به مرگ بیمار منتهی می‌شود . با علم به این موضوع موری برای انتقال آموخته‌هایش هر سه‌شنبه شاگرد قدیمی‌اش میچ آلبوم را به خانه دعوت می کند و سعی دارد از اندوختههایش استفاده کند تا چگونه زندگی کردن را به شاگردش بیاموزد.

خرید آنلاین پرفروش ترین رمان‌های جهان در کتابانه

فروشگاه اینترنتی کتابانه نیز برای شناخت هرچه بهتر رمان‌های پرفروش جهان در بخش کتاب‌های عمومی به معرفی آنها در دو بخش پرداخته است در بخش اول توضیحی از موضوع اصلی داستان به همراه نام نویسنده و یا سال چاپ اثر ارائه شده است و در بخش دوم برای بهتر ارتباط گرفتن مراجعه کننده با کتاب بخشی از متن خود کتاب ارائه گردیده تا فرد با مطالعه‌‌ی این بخش‌ها با دید بازتر دست به انتخاب بزند و محصول مورد نظر را تهیه نماید. البته در بخش معرفی کتاب‌های عمومی، داستان‌های ایرانی و خارجی در دو دسته‌ی متفاوت قرار داده شده‌اند و علاقمندان به راحتی می‌توانند کتاب مورد نظر خود را پیدا کرده؛ بررسی کنند و در ادامه از همین سایت (کتابانه) خریداری نمایند.

فهرست فروشگاه