کتاب 340 بازی موثر در پرورش هوش کودکان (هوش اخلاقی و…)

18,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نویسنده: گروه نویسندگان

تصویرگر: وانا نبی پور

انتشارات: شهر قلم

کتاب 340 بازی موثر در پرورش هوش کودکان (هوش اخلاقی – معنوی و هوش احساسی – هیجانی) اثر داریوش صادقی، علی اکبر صلاحی، صهبا جمشیدی، شایا عمادی، رویا حبیبی، نسیبه مختاری، سحر خزان، زهرا سیمرغ، علی صادقی، فاطمه ندافی توسط انتشارات شهر قلم به چاپ رسیده است.

“340 بازی موثر در پرورش هوش کودکان” با محوریت “اخلاقی-معنوی و احساسی-هیجانی”، یک جلد از 4 مجموعه کتاب­هایی می­باشد که مطالبی بسیار جذاب و کاربردی را برای آموزش هوش سرشار کودکان ارائه می­دهد. این اثر ارزشمند و مفید توسط تعدادی روان شناس کودک و نوجوان جمع­آوری و تهیه شده که استفاده از آن به همه­ ی والدین کودکان 3 تا 12 سال توصیه می­شود. از دیرباز تربیت و پرورش کودکان یکی از دغدغه­ های مهم­ پدر و مادرها بوده و مدام آن­ها را به دنبال یافتن روش­هایی مناسب برای نیل به این هدف، وادار ساخته است؛ اما امروزه این دغدغه شکل دیگری به خود گرفته و جنبه­ های مختلف دیگری را نیز شامل می­شود. یکی از این جنبه ­ها، پرورش اخلاقی-معنوی و احساسی-هیجانی کودکان است که موضوع این جلد از کتاب را به خود اختصاص می­دهد. منظور از جنبه ­های ذکر شده این است که کودکان توانایی­هایی از قبیل: یافتن الگوهای مناسب برای زندگی، تصمیم­ گیری­های درست، برقراری ارتباط محترمانه با دیگران، ارتباط با خداوند، رفتارهای عادلانه، ابراز احساسات شخصی، تشخیص احساسات دیگران، ایجاد حس همدلی با هم­نوعان و … را به دست آورند؛ این موضوع یکی از مهم­ترین مواردی است که لازم است به آن توجه بسیار ویژه­ای شود که مولفان، با ارائه­ و آموزش بازی­های ساده و در عین حال موثر، در پرورش این بعد از هوش کودکان، به والدین یاری می­رسانند و در نهایت با به­کار بستن آن­ها، افرادی دارای ویژگی­های شخصیتی برجسته­ ی با روابط اجتماعی سالم، سودمند و دلسوز به جامعه تحویل می­ دهند که مایه­ی سربلندی و سرافرازی خانواده­ هایشان می­شوند.

اطلاعات بیشتر

وزن 150 g
ابعاد 220 × 170 mm
تعداد صفحات

نوع جلد

سال انتشار

نوبت چاپ

قطع

برشی از متن کتاب

بازی 1: نمایش احساسات

روش اجرا

1- یک کتاب داستان انتخاب کنید و همراه کودک داستان را بخوانید.

2- با توجه به متن کتاب و اتفاقات داستان، سعی کنید حالت­های شادی، خشم، نگرانی، تعجب، غرور، کنجکاوی را همراه هر اتفاق نشان دهید.

3- بخشی از کتاب را بخوانید و از کودک بخواهید احساس خود را با چهره یا اندام نشان دهد.

4- در هر قسمت کتاب که تشخیص دادید یکی از حالت­های احساسی بیان شده است. به همراه کودک با داستان همراهی کنید؛ مثلا چون خرس کوچولو از روی درخت افتاده، پس حتما خیلی درد دارد. با حالت چهره، درد کشیدن را نشان دهید. صدای آن را هم در بیاورد (آخ آخ، وای کمرم درد گرفت و …)

5- در هر داستانی می­توانید بسیاری از این حالت­های احساسی را پیدا کنید و همراه با شخصیت­های داستان، با غم و شادی و نگرانی و خشم آن­ها را همراهی کنید.

6- می­توانید این کار را با کارتون­های سینمایی هم انجام دهید و همراه با شخصیت اصلی هر کارتون، این احساسات را نشان داده یا ان­ها را تقلید کنید.

توضیحات

سه سال اول زندگی در ایجاد استعداد همدلی نقش مهمی دارد؛ اگر نیازهای عاطفی کودکان به طور کامل ارضا نشده باشد، نمی­توانند درک کنند که لازم است به نیازهای عاطفی دیگران هم حساس باشند و به ان­ها توجه نشان دهند. بنابراین توجه به کودکان و ایجاد ارتباط عاطفی درست با آن­ها در سنین زیر 3 سال، کمک می­کند احساسات­شان نسبت به دیگران درست پرورش یابد.

بازی 2: بگو چه احساسی داری؟

کودکان، در کنار والدین، صحبت­های آن­ها را می­شنوند و به تدریج با تقلید از آن­ها صحبت کردن را می­آموزند. ضروری است که کودکان بتوانند واژه­های احساسی را هم یاد بگیرند و در هنگام لزوم، احساسات خود را ابراز کنند.

روش اجرا

1- تعداد 5 یا 7 کارت مقوایی 15 سانتی متر در 15 سانتی­متر تهیه کنید.

2- روی هر مقوا تصویری از احساسات هیجانی مانند خشم، تعجب، خوشحالی، ناراحتی، ترس، تاسف و … بکشید. یا از تصاویر مجلات یا اینترنت استفاده کرده و بچسبانید.

3- کارت­ها را به پشت، روی زمین بگذارید. به طوری که تصویر آن­ها معلوم نباشد.

4- یکی از کارت­ها را بردارید و بدون اینکه آن را به کودک نشان دهید، سعی کنید آن حالت را تقلید کنید تا کودک حدس بزند چه احساسی است.

5- حالا از کودک بخواهید این کار را انجام دهد.

6- می­توانید همه کارت­ها را روی زمین بگذارید، به صورتی که عکس همه­ی آن­ها معلوم باشد. سپس حالتی را نشان دهید. کودک روی کارت مربوط به آن حالت انگشت بگذارد و آن را نشان دهد.

بازی3: داستان­هایی از احساسات

روش اجرا

1- لیستی از احساسات مختلف تهیه کنید. مثل آرام، آسوده، ناراحت، امیدوار، بی حال، بی­حوصله، پیروز، ترسان، حسود، خسته، خشمگین، خوشحال، دلتنگ، دلواپس، دیوانه، شاد، شجاع، عصبانی، غمگین،کنجکاو، مایوس، مغرور، مودب، وحشت­زده، هیجان­زده و …

2- یک داستان ساده از آدمی بسازید که خیلی آرام و بی حوصله بوده است.

3- درباره اینکه دیگران در مورد این آدم آرام چه می ­گفته ­اند و او چه خصوصیاتی داشته، در داستان خود مطالبی را بیاورید؛ مثلا…

Be the first to review “کتاب 340 بازی موثر در پرورش هوش کودکان (هوش اخلاقی و…)”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب 340 بازی موثر در پرورش هوش کودکان (هوش اخلاقی و...)

18,000 تومان

افزودن به سبد