کتاب 101 مسئله ی فلسفی – مارتین کوهن/ امیر غلامی/ نشر مرکز

47,400 تومان

نویسنده: مارتین کوهن

مترجم: امیر غلامی

انتشارات: مرکز

 

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب 101 مسئله ی فلسفی نوشته ی مارتین کوهن با ترجمه ی امیر غلامی توسط انتشارات مرکز به چاپ رسیده است.

برخی از مسائل فلسفه قرن هاست ذهن فیلسوفان و علاقه مندان فلسفه را به خود مشغول داشته اند و گرچه درباره آن ها بحث های بسیار درگرفته و حتی کتاب های فراوان نوشته شده، هنوز مسائلی حل شده وفیصله یافته محسوب نمی شوند. در این کتاب 101 مسئله از این گونه مسائل، با زبانی ساده در قالبی داستان گونه، مطرح شده اند، که برخی از آن ها از دیرباز مطرح بوده اند و برخی در دوره ی جدید و در عرصه هایی چون اخلاق پزشکی، فیزیک مدرن، و هوش مصنوعی پیش آمده اند. در این اثر از اصطلاحات تخصصی که بسیار محبوب دانشگاهیان است خبری نیست، همانطور که گفته شد در آن از شیوه ی «داستان روایی» استفاده شده و به فلسفه همچون یک فعالیت یا مهارتی که باید پرورده شود، می نگرد. البته دراین کتاب واقعیت هایی نیز وجود دارد و از نظر تکنیک ها، سراسر آن شاید تمرینی باشد از نوعی فلسفه، که در اصل ویرانگر است و به عنوان «تفکر انتقادی» شناخته می شود. در نیمه ی دوم این کتاب، درباره ی هر یک از 101 مسئله بحثی باز شده و وجوه فلسفی گوناگون آن ها بررسی می شود. در پایان کتاب، واژه ها و نام های ناآشنا شرح داده شده اند. کتاب گرچه خطاب به تازه آشنایان فلسفه نوشته شده، اما برای همه ی علاقه مندان فلسفه جالب و خواندنی است.

کتاب 101 مسئله ی فلسفی نوشته ی مارتین کوهن با ترجمه ی امیر غلامی توسط نشر مرکز به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن330 g
ابعاد215 × 145 mm
تعداد صفحه

256

قطع

رقعی

نوع جلد

نرم

نوبت چاپ

12

سال انتشار

1398

موضوع

فلسفه

فهرست

– آغاز با ده دوره منطقی و مسئله ی ناسازه وار

– شش داستان اخلاقی

– نیم دو جین مسئله درباره ی اعداد

– ناسازه ها ی زنون

– چند ارزش داوری

– مسائل مربوط به زمان

– مسائل شخصی

– تصاویر ناسازه وار

– دوازده مسئله ی سنتی فلسفه که هیچ کس هیچ کدام را به چیزی نمی گیرد

– چند مسئله ی نامطبوع پزشکی

– دو مسئله ی چینی

– ده مسئله ی دینی

– مسائل مقدماتی فلسفه ی طبیعی

– مسائل ملیح پایانی

برشی از متن کتاب

دکتر ون تصمیم می گیرد آخرین اختراعش را که یک متوقف کننده ی زمان است به لوسی نشان دهد. او این دستگاه را زیر پوششی مخفی کرده بود چون نگران بود که اگر به دست نااهلان بیفتد، امنیت جهانی را به خطر اندازد. کاربر با دادن فرمان به این دستگاه، می تواند هر قدر که بخواهد، زمان را برای خودش، به همراه بقیه ی دنیا متوقف کند.

دکتر درحالی که لوسی را با تسمه هایی به صندلی ای که شبیه صندلی دندان پزشک هاست، محکم می کند، توضیح می دهد:«با این ماشین پیوستار فضا – زمان به طور مصنوعی متوقف می شود.» و از او می پرسد: «دوست دارید چه مدت زمان متوقف شود؟» لوسی می گوید: «بگذارید یک سال را امتحان کنیم.» اما با شیطنت شمارش گر دستگاه را روی هزار سال تنظیم می کند. دکتر فریاد می زند: «این کار را نکن! ماشین هنوز تست نشده است!» اما دیگر خیلی دیر شده، ماشین شروع به غرش می کند و لوسی را می لرزاند تا اینکه عاقبت به بیرون دادن گازی  سبز رنگ از تقلا می افتد. آنگاه وقتی دود از بین می رود، عقربه ی زمان ماشین نشان می دهد که یک ایست هزارساله بر دنیا عارض شده است. غیر از این، به نظر نمی رسد چیزی تغییر کرده باشد. آن سوی پنجره، همه چیز مانند یک صبح چهارشنبه ی معمولی است. اتاق و دکتر همان طور باقی مانده اند. او لبخند می زند و دست هایش را به هم گره کرده است. دکتر به لوسی می گوید: «شگفتا! چشمگیر بود. فکر می کنم این ماشین کوچک بتواند در متوقف کردن جهان، حتی از این هم پیشتر رود!»

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب 101 مسئله ی فلسفی – مارتین کوهن/ امیر غلامی/ نشر مرکز”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.