کتاب یاقوت فیزیک دهم [۱۰] تجربی رشادت مبتکران

32,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

  • کتاب آموزش
  • تألیف: محمد گلزاری- امید برزوئی- زهرا ابوطالبی
  • انتشارات: مبتکران

کتاب فیزیک دهم یاقوت، اثر محمد گلزاری، امید برزوئی و زهرا ابوطالبی می‌باشد که توسط انتشارات مبتکران به چاپ رسیده است.

کتاب حاضر از مجموعه کتاب‌های شناخته شده رشادت، بر اساس سرفصل‌های کتاب درسی فیزیک دهم تألیف شده است. طبق اصول و قواعدی که در دستور کار این مجموعه می‌باشد، می‌تواند دانش‌آموزان و مخاطبان را در تسلط به مفاهیم ومباحث یاری رساند. در ابتدای هر فصل، عناوین و موضوعات مطرح شده آن، به صورت فهرست‌وار بیان شده تا مخاطب از آنچه خواهد آموخت، مطلع باشد. در راستای آموزش اصولی، فصل‌ها به بخش‌هایی با عنوان «گفتار» تقسیم شده‌اند، تا دانش‌آموز بعد از اینکه هر مبحث را به خوبی آموخت، وارد مبحث بعدی شود. در ابتدای هر گفتار، مطالب درسی در بستر متنی روان اما علمی تحت عنوان درس‌نامه‌ها تبیین شده‌اند. بیان نکات مهم، تذکرات لازم برای حل مسائل و استفاده از مثال‌های متنوع به همراه پاسخ در خلال درس‌نامه‌ها صورت گرفته تا مخاطب با تمام مفاهیم و موضوعات آشنایی یابد. هم‌چنین جهت ایجاد تنوع در متن درس‌نامه، برخی نکات مهم در قالب پرسش و پاسخی بین شاگرد و معلم بیان شده‌اند که به دلیل نوع ارائه، می‌توانند یادگیری ماندگارتری را به همراه داشته باشند. در همین راستا برخی کلمات، اصطلاحات و عبارات مهم با رنگ سبز متمایز گشته است. نکات و مطالبی مرتبط با درس اما خارج از محدوده کتاب، در بخش‌‌« فراتر از کتاب درسی» جای گرفته که قابل توجه‌اند. در پایان هر گفتار، سؤالات پر تکرار امتحانی به صورت تشریحی به همراه پاسخ‌نامه‌ای کامل گنجانده شده‌تا روند یادگیری دانش‌آموز به مرحله تثبیت برسد. نقاط قوت و ضعف او از طریق مراجعه به پاسخ‌نامه‌مشخص شده و با وجود تست‌های مرتبطی که بعد از این قسمت آمده‌اند، تسلط نسبتاً کاملی بر مباحث می‌یابد. علاوه بر این پایان هر فصل، سؤالات چهارگزینه‌ای با پوشش‌دهی تمام مطالب آن فصل به انضمام پاسخ‌نامه‌های مربوطه، منبع جامعی از تست‌ها را برای مخاطب به وجود آورده است. آزمون‌هایی نیز با همین ویژگی اما به صورت تشریحی، پایان‌بخش فصول هستند.

 

اطلاعات بیشتر

وزن 610 g
ابعاد 275 × 206 mm
موضوع

آموزش

تعداد صفحه

295

قطع

رحلی

نوع جلد

جلد نرم

سال انتشار

1397

برشی از متن کتاب

انرژی پتانسیل و انرژی مکانیکی

قبلاً برای کار منفی تعبیر ارائه کردیم و آن این بود که منفی بودن کار یعنی نیروی مربوطه از انرژی جنبشی جسم کاسته است. اما کاستن به دو شیوه روی می‌دهد.

برای درک بهتر توجه شما را به چهار رویداد که در ادامه بیان می‌کنم، جلب می‌کنم :

رویداد اول: جسمی روی صفحه افقی پرتاب شده و پس از مدتی از تندی آن کاسته شده و می‌ایستد.

رویداد دوم: جسمی روی سطح افقی پرتاب شده و پس از برخورد به فنری از تندی آن کاسته شده و می‌ایستد.

رویداد سوم: جسمی به طور قائم و رو به بالا پرت شده و پس از مدتی از تندی آن کاسته شده و می‌ایستد.

رویداد چهارم: یک جسم دارای بار الکتریکی را به طرف جسم دیگری که آن هم دارای بار الکتریکی است و از قضا بار آنها هم علامت است، پرتاب می‌کنیم. پس از مدتی از تندی آن کاسته شده و می‌ایستد.

حالا تصور کنید رویدادهای بالا ادامه یابند. در رویداد اول شاهد هیچ اتفاق جدیدی نخواهیم بود.

در ادامه رویداد دوم مشاهده خواهیم کرد که فنر به تدریج باز شده و به تندی جسم به تدریج در سوی مخالف افزوده شده و انرژی به ظاهر از دست رفته به جسم بازگردانده می‌شود. گویی که انرژی در جایی به امانت بوده و به جسم پس داده شده.

در ادامه رویداد سوم نیز مانند رویداد دوم می‌بینیم جسم شروع به حرکت رو به پایین کرده و به تدریج تندی و انرژی به ظاهر از دست رفته‌اش را باز می‌یابد. در اینجا نیز گویی انرژی در جابه‌جایی به امانت بوده و پس داده شده.

در ادامه رویداد چهارم نیز بار الکتریکی پس از توقف لحظه‌ای، شروع  به بازگشت در سوی  مخالف و بازیابی تندی و انرژی به ظاهر از دست رفته می‌کند و گویی که اینجا نیز انرژی در جایی به امانت بوده و پس داده شده.

در رویدادهای چهارگانه فوق، تفاوتی بین سه نیروی کش‌سانی فنر، نیروی گرانشی (وزن) و نیروی الکتریکی با نیروی اصطکاک مشخص گردید. کار منفی در سه نیروی فنر (کش‌سانی) و گرانشی (وزن) و الکتریکی به معنی ذخیره کردن انرژی در سامانه‌های به ترتیب (جسم – فنر)، (جسم – کره زمین) و سامانه (دو جسم باردار ) می‌باشد. اما در اصطکاک این کار منفی و انرژی جنبشی از دست رفته به انرژی درونی و غیرقابل بازگشت تبدیل شده و با موارد سه‌گانه دیگر متفاوت است.

در هر سه مورد ذخیره شدن انرژی، موقعیتی وجود دارد که انرژی به علت بودم جسم در آن موقعیت امکان ذخیره شدن دارد. مثلاً تماس داشتن با فنری کشیده یا فشرده موقعیت و وضعی است که جسم را مستعد انرژی می‌کند. هم‌چنین قرار گرفتن در ارتفاعی از سطح زمین موقعیتت دیگری است که جسم را مستعد داشتن انرژی می‌کند و هم‌چنین قرار گرفتن یک جسم باردار در نزدیکی یک جسم باردار دیگر، هر یک از آن دو را مستعد داشتن انرژی می‌کند.

فهرست

فصل اول: فیزیک و اندازه‌گیری
گفتار 1: فیزیک دانش بنیادی
گفتار 2: خطا و دقت و چگالی
پرسش‌های چهارگزینه‌ای جامع فصل 1
پاسخ‌نامه پرسش‌های چهار گزینه‌ای فصل 1
آزمون فصل 1
فصل دوم: کار، انرژی و توان
گفتار 1: انرژی جنبشی
گفتار 2: محاسبه کار کل
گفتار 3: انرژی پتانسیل و انرژی مکانیکی
گفتار 4: توان و بازده
پرسش‌های چهار گزینه‌ای جامع فصل 2
پاسخ‌نامه پرسش‌های چهارگزینه‌ای فصل 2
آزمون فصل 2
فصل سوم: ویژگی‌های فیزیکی مواد
گفتار 1: ویژگی‌های فیزیکی مواد
گفتار 2: فشار
گفتار 3: شناوری  و اصل ارشمیدس
پرسش‌های چهارگزینه‌ای جامع فصل 3
پاسخ‌نامه پرسش‌های چهارگزینه‌ای فصل 3
آزمون فصل 3
فصل چهارم : دما و گرما
گفتار 1: دما
گفتار 2: گرما
گفتار 3: تغییر حالت‌های ماده
گفتار چهارم: روش‌های انتقال گرما
گفتار5 : قوانین گازها
پرسش‌های چهارگزینه‌ای جامع فصل 4
پاسخ‌نامه پرسش‌های چهارگزینه‌ای فصل 4
آزمون فصل 4
پاسخ‌نامه آزمون‌های پایانی فصل‌ها
فصل 1
فصل 2
فصل 3
فصل 4

 

Be the first to review “کتاب یاقوت فیزیک دهم [۱۰] تجربی رشادت مبتکران”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب یاقوت فیزیک دهم [۱۰] تجربی رشادت مبتکران

32,000 تومان

افزودن به سبد