کتاب پاسخ به تاریخ – محمدرضا پهلوی

125,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

  • متن کامل
  • نویسنده: محمدرضا پهلوی
  • مترجم: دکتر حسین ابوترابیان
  • انتشارات: زریاب

کتاب پاسخ به تاریخ به قلم محمدرضا پهلوی و ترجمه ی حسین ابوترابیان در انتشارات زریاب به چاپ رسیده است.

این کتاب پس از انقلاب اسلامی به رشته تحریر در آمد. متن اصلی آن به زبان فرانسه نوشته شد و بعد به زبان انگلیسی ترجمه شد؛ سپس متن این کتاب از زبان انگلیسی به فارسی برگردانده شد. مقصود محمد رضا پهلوی از نگارش این کتاب پاسخ به این سوال است که چرا برای رسیدن به اهدافش به زور متوصل شد؟ او مد نظر داشت تا جامعه ای را بر اساس عدالت اجتماعی بنا کند. وی اظهار دارد که قدرت های خارجی از جمله آمریکا و انگلیس در سرنگونی رژیم شاهنشاهی او دست داشتند و همه اغتشاشاتی که رخ می داد توسط خارجی ها مورد حمایت بود. پهلوی دوم قصد داشت که ایران جهان سومی را به کشوری تراز اول تبدیل کند و مشکلات معیشتی و اجتماعی مردم کشور را حل کند. او در این کتاب از حقایقی درباره ساواک و انقلاب سفید پرده بر می دارد که در نوع خود جالب هستند.

اطلاعات بیشتر

وزن 620 g
ابعاد 217 × 153 mm
تعداد صفحات

قطع

نوبت چاپ

نوع جلد

نویسنده

“محمد رضا پهلوی” متولد 4 آبان 1298 در شهر تهران است. او دومین شاه از دودمان پهلوی و آخرین پادشاه ایران است که تا سال 1357 بر ایران حکومت کرد. محمد رضا شاه پهلوی در سن 22 سالگی به پادشاهی رسید. وی به توسعه اقتصادی و نظامی ایران بسیار علاقه مند بود و بخش بسیار زیادی از بودجه های حاصله از درآمدهای نفتی را برای تامین مخارج ارتش صرف می نمود. سرانجام وی در تاریخ 26 دی ماه 57 در پی اعتراضات گسترده مردم، ایران را برای همیشه ترک نمود. محمد رضا پهلوی در تاریخ 1359 و در سن 61 سالگی بر اثر بیماری سرطان غدد لنفاوی درگذشت و در مصر به خاک سپرده شد. دیگر کتاب هایی که از او به چاپ رسیده است عبارت اند از: 1. ماموریت برای وطنم. 2. انقلاب سفید. 3. به سوی تمدن بزرگ.

برشی از متن کتاب

“در سال 1907 موقعی که قرارداد انگلیس و روسیه به امضاء می رسید، پدرم حدود سی سال سن داشت و فرمانده یک دسته از قزاقهای ایرانی بود. او مردی بلند قامت بود که نفرات زیر دستش تا حد پرستش به وی علاقه داشتند؛ ولی راهزنانی که اکثراً به خانواده های فئودال خدمت می کردند و بر کشور مسلط بودند، از او می ترسیدند. هیئتی که از پدرم توسط نویسندگان و نقاشان و مجسمه سازان تصویر شده و کوشش عکاسان و فیلم سازان و روزنامه نگاران در طول بیش از نیم قرن، آن را به مردم ارائه کرده، روی هم رفته از او چهره ای آشنا ساخته است. در آغاز جنگ جهانی اول پدرم را «رضا ماکزیم» می نامیدند؛ به این علت که او با مسلسل «ماکزیم» کار می کرد. و تصویری هم از پدرم موجود است که او پشت یک قبضه مسلسل «ماکزیم» در حال تیراندازی نشان می دهد. در آن زمان احتمالاً بیش از 5 یا 6 قبضه مسلسل ماکزیم در ایران نمی توانست وجود داشته باشد، و به همین جهت نیز پدرم از نظر مهارت در تیراندازی با ماکزیم شهرتی بهم زده بود. ولی در عین حال، او طی سال 1915 با خشم و اندوه فراوان بر اوضاعی که در ایران می گذشت نظاره می کرد و می دید که مملکت از هر سو مورد هجوم قرار گرفته و محل تاخت و تاز نیروهای نظامی خارجی قرار دارد: ترکها و آلمانی ها از یک طرف و روسها و انگلیس ها از طرف دیگر “

فهرست

مقدمه مترجم

پیشگفتار

1-            از پرشیا تا ایران

درسهایی از گذشته

از نیرومندی تا بندگی

راهی بسوی هند و نفت

2-            سلسله پهلوی

پدرم رضا شاه کبیر

فرزندم! از هیچ نترس

مصدق؛ عوامفریبی در راس قدرت

از عصر نفت تا عصر اتم

3-            انقلاب سفید

ارکان انقلاب سفید

اصلاحات ارضی

اقدامات سپاههای دانش و بهداشت و ترویج آبادانی

انقلاب سفید و کارگران

دادگستری

انقلاب سفید در آموزش و پرورش

انقلاب اداری؛ مقاومت دیوانسالاری

آزادی زنان

مبارزه با تورم و سوداگری و فساد

بنیاد پهلوی و دارایی من

بسوی تمدن بزرگ

وضع ارتش ما تا سال 1982

سیاست خارجی مسالمت جویانه همبستگی کشورهای خلیج فارس

مردان بزرگ دنیا

دموکراسی شاهنشاهی آن گونه که میبایست باشد

کامیابیها و ناکامیهای ما

4-            اتحاد شوم

اتحاد رسانه ها

شاگردان افسونگر

از تاکتیکهای عزاداری تا فاجعه آبادان

حقایقی درباره ساواک

اتحاد شوم

بختیار، نخست وزیر؛ ماموریت عجیب ژنرال هایزر

تبعید

وحشت

بی لیاقتی، شیادی، ورشکستگی

نتیجه

ادامه تبعید

فهرست رویدادها

Be the first to review “کتاب پاسخ به تاریخ – محمدرضا پهلوی”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب پاسخ به تاریخ - محمدرضا پهلوی

125,000 تومان

افزودن به سبد