کتاب نورپردازی تکچهره – والتر نرنبرگ

33,800 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نویسنده: والتر نرنبرگ

مترجم: حمید شاهرخ

انتشارات: مرکز

کتاب نورپردازی تکچهره نوشته ی والتر نرنبرگ با ترجمه ی حمید شاهرخ توسط نشر مرکز به چاپ رسیده است.

والتر نرنبرگ نوشتن این کتاب را از چند سال پس از انتشار اثر «نورپردازی در عکاسی» هنگامی که همگان با خواندن آن کتاب جذاب خواهان بسط و توسعه مطالب بودند، آغاز کرد. معمولا از یک عکاس انتظار دارند که در عکاسی خاص تکچهره نه تنها ظاهر مردم بلکه ماهیت آنها را نیز نشان دهد. پس شما باید همزمان با تصویر کردن تمامیت سرشت انسانی، علاوه بر اینکه ظاهر او را هدف قرار می دهید، باید شباهت عاطفی را با شباهت صوری منتقل کنید. هنگامی که از مردم به منظور تزئین یا آگهی تبلیغاتی عکس گرفته می شود مدل انسانی صرفا به مثابه دستمایه یی خام به کار گرفته می شود، هدف در اینجا بازنمایی عینی نیست، بلکه انتقال یک ایده از طریق یک نماد انسانی و بیان خود به عنوان واکنش عکاس نسبت به آن نماد است. این موضوع تکالیف متفاوت ایجاب می کند از جمله: وسیع بودن ادراک حسی و جستجوگری، دریافت عمیق، همچنین تکنیک باید آن قدر انعطاف پذیر بماند تا بیان آزادانه ی بینش و تجربه را میسر سازد.

نورپردازی که مهمترین عامل منفرد بیان از طریق عکاسی ست، به ویژه باید همیشه یک مقوله شخصی بماند. رویکرد آگاهانه و هوشمندانه به نورپردازی همان قدر مهم است که کاربرد بی نقض آن. ایجاد الگویی خوشایند از نور و سایه به صرف خوشایند بودن کافی نیست؛ عکاسی باید کاری بیش از ارضای حس زیبایی شناسی انجام دهد. به عبارتی اگر قرار است عکاسی چیزی بیشتر از یک واسطه ی بازسازنده باشد باید واقعیت را فشرده و خلاصه کند؛ باید به بینش شخصی از زندگی استقلال بخشد و تداعی های اندیشه و احساس را برانگیزاند. بنابراین کتاب «نورپردازی تکچهره» نور و سایه را به مثابه یک نیروی روانی، و نه فقط یک پدیده ی فیزیکی، به رسمیت می شناسد. این کتاب چنین می گوید که مهارت تکنیکی به خودی خود بی معناست؛ فقط با تشدید و خلوص نیت و با کاربرد هوشمندانه ی مهارت تکنیکی ست که می توان تکلیف واقعی را به عنوان یک عکاس انجام داد. در این اثر سعی شده اصول کلی نورپردازی و چگونگی استفاده از عناصر گوناگونی چون رنگ و سایه روشن و پس زمینه، شیوه های گوناگون نورپردازی شرح داده شود و نحوه ی عملکرد در مورد هر یک از اجزای چهره بیان شده است.

اطلاعات بیشتر

وزن320 g
ابعاد235 × 165 mm
تعداد صفحات

سال انتشار

قطع

نوبت چاپ

نوع جلد

فهرست

بخش اول: اصول نورپردازی

بخش دوم: کاربردهای اصلی

بخش سوم: تحلیل شصت و یک طرح نورپردازی

بخش چهارم: صورت، حالات و سبک

برشی از متن کتاب

طرف دور

نور پردازی غیر مرکزی طرف نزدیک صورت حالتی تخت به وجود می آورد و در نتیجه سر بدشکل می نمود. همین نورپردازی برای طرف دور سر جلوه یی متفاوت ایجاد می کند. سایه یی که تمام طرف نزدیک سر را می پوشاند تا خط گونه به خوبی پیش می آید و حالت سه بعدی سر کاملا نمایان می شود. جلوه ی کلی قوی ست. خود خط گونه ی طرف نزدیک که توسط طرحی از سایه مشخص شده برجسته می شود. از طرف دیگر در این حال خط گونه ی طرف دور صورت کاملا روشن می شود. هیچ حاشیه یی از سایه وجود ندارد تا با پسزمینه ی روشن در تضاد باشد. از آنجا که تمام سایه های صورت به طرف دوربین افکنده می شوند جلوه ی بیشتری می یابند.

جلوه ی نورپردازی تحتانی بسیار ناهنجار است.

سطح تراز به علت سایه یی که در کنار گونه ی طرف نزدیک ایجاد می کند مناسب ترین ارتفاع برای این نورپردازی خاص نیست.

در عوض اگر فقط بخواهيم حجم و بعد متوسطی به صورت بخشیم باید از ارتفاع نسبتا کوتاه استفاده کنیم.

ارتفاع متوسط برای همه ی مقاصد مناسب است. نورپردازی قوی و ساده بوده و حجم و بعد صورت در تمام جهات عالی است. جلوه ی کلی این ارتفاع از جلوه ی نورپردازی مرکزی معمولی از ارتفاع متوسط روی همان وضعیت صورت قوی تر است.

این خصوصیات در مورد ارتفاع نسبتا بلند هم صدق می کند. الگوی سایه تا حدی متقارن است و به عکس پویایی بیشتری می بخشد. نورپردازی غیر مرکزی از ارتفاع نسبتا بلند (بر خلاف نور پردازی مرکزی معمولی) حال و هوای آرامش بخشی به وجود نمی آورد.

Be the first to review “کتاب نورپردازی تکچهره – والتر نرنبرگ”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب-نورپردازی-تکچهره-نرنبرگ-2

کتاب نورپردازی تکچهره - والتر نرنبرگ

33,800 تومان

افزودن به سبد