کتاب نقطه، خط، سطح – کاندینسکی/ محقق زاده

(ارائه نکات بنیادی در مبانی هنرهای تجسمی)

تألیف: واسیلی کاندینسکی

ترجمه: پریسا محقق زاده

انتشارات: مارلیک

قیمت برای شما: 12,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب ” نقطه. خط. سطح ” تالیف واسیلی کاندینسکی و ترجمه ی پریسا محقق زاده توسط انتشارات “مارلیک” به چاپ رسیده است. این کتاب نکاتی بنیادی در مبانی هنرهای تجسمی ارائه کرده است.

یکی از مهم ترین وظایفی که علم جدید هنر می تواند برای خودش انجام دهد آن است که تاریخ هنر را دقیقا تجزیه و تحلیل کند؛ تا عناصر، زیر ساخت‌ها و ترکیب بندی های گوناگون تمام دوران هنری را با توجه به مخاطبان عام بررسی کند. محققانی که به زوایای هنر وارد می شوند دو هدف داشته و از درون دو نیاز سر بر آورده اند.۱. نیاز به علم به طور عموم که ناخودآگاه با انگیزه های سود آوری یا بدون در نظر گرفتن سود آن رشد کرده، علم (ناب)را بیان می کند. ۲. نیاز به ایجاد تعادل در نیروهای خلاق که می توانند تحت عنوان دو سر فصل (اشراق) و (محاسبه) به عنوان علوم (کاربردی) جمع شوند.

کتاب ” نقطه. خط. سطح ” تالیف واسیلی کاندینسکی و ترجمه ی پریسا محقق زاده توسط انتشارات “مارلیک” به چاپ رسیده است. این کتاب نکاتی بنیادی در مبانی هنرهای تجسمی ارائه کرده است

توضیحات تکمیلی

وزن 210 g
ابعاد 195 × 195 mm
موضوع

هنرهای تجسمی، معماری

تعداد صفحه

144

قطع

خشتی

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

7

سال انتشار

1392

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب نقطه، خط، سطح – کاندینسکی/ محقق زاده”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست

۱_ مقدمه

۲_ نقطه

۳_ خط

۴_ سطح

۵_ تصاویر

۶_ پاورقی

برشی از متن کتاب

1.نقطه : نقطه هندسی چیزی نامرئی است و بنابراین باید به عنوان شیء غیر مادی فرض شود که در اصطلاح مادی معادل (صفر) است. ما به نقطه هندسی به عنوان آخرین و یگانه ترین عنصر بی همتای آرام و نیز پر سروصدا نگاه می کنیم. نقطه هندسی شکل مادی خود را در اولین مثال در خط نوشتاری داشته است که به زبان و سکوت متعلق است.

۲. خط : خط هندسی چیزی مرئی است و از حرکت نقطه ساخته شده است. با استفاده از حرکت به خصوص از میان نقاطی که به طور فشرده به دنبال هم ردیف شده اند، به وجود می آید. در این حالت از حالت ایستا به صورت متحرک در می آید. پس خط ، متناقض ترین حالت در میان عناصر بصری می باشد و در این حالت می تواند به عنوان عنصر ثانویه طراحی شود. نیروهایی که از عدم می آیند و نقطه را به خط تبدیل می کنند، بسیار متناقص هستند و تفاوت های خط مربوط به تعداد این نیروها و ترکیب آنها می باشد. در تحلیل نهایی، خطوط می توانند تبدیل به دو نوع کلی خط شوند : ۱- استعمال یک نیرو ۲- استعمال دو نیرو: الف) یگانه یا دوگانه بودن عملکرد نیروها را تحت تاثیر قرار می دهد. ب) همزمانی عملکرد هر دو نیرو.

۳. سطح : هنگامی که یک خط راست به سطح تبدیل می شود خط منحنی به عنوان زیر بنای یک سطح در نظر گرفته می شود. اصطلاح سطح اصلی به معنای ماده ای است که در محتوای یک اثر هنری پنهان است و سطح اصلی طراحی شده با دو خط افقی و دو خط عمودی محدود شده است و به عنوان شکل شخصی در دنیای اطرافش قرار دارد.  مثال زدنی ترین شکل سطح، مربع است که در آن هر دو جفت خط به یک قدرت و نسبت به کار رفته اند و در آن سردی و گرمی با هم کاملا تعامل دارند. ترکیب این اشکال با یک عنصر که اغلب بسیار مادی است، سردی مشابه مرگ به وجود می آورد یعنی می توان به عنوان سمبلی از مرگ در نظر گرفته شود؛ در واقع بدون دلیل در زمان خاص خود می تواند چنین مثال هایی را شامل شود. در بخش انتهایی کتاب تصاویری از خط  های  متفاوت جهت درک بهتر ارائه شده است. کتاب ” نقطه. خط. سطح ” از سری کتاب های دانشگاهی ویژه ی رشته ی هنر می باشد.

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.