کتاب نقطه، خط، سطح – کاندینسکی | محقق زاده

12,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

(ارائه نکات بنیادی در مبانی هنرهای تجسمی)

تألیف: واسیلی کاندینسکی

ترجمه: پریسا محقق زاده

انتشارات: مارلیک

کتاب ” نقطه. خط. سطح ” تالیف واسیلی کاندینسکی و ترجمه ی پریسا محقق زاده توسط انتشارات “مارلیک” به چاپ رسیده است. این کتاب نکاتی بنیادی در مبانی هنرهای تجسمی ارائه کرده است.

یکی از مهم ترین وظایفی که علم جدید هنر می تواند برای خودش انجام دهد آن است که تاریخ هنر را دقیقا تجزیه و تحلیل کند؛ تا عناصر، زیر ساخت‌ها و ترکیب بندی های گوناگون تمام دوران هنری را با توجه به مخاطبان عام بررسی کند. محققانی که به زوایای هنر وارد می شوند دو هدف داشته و از درون دو نیاز سر بر آورده اند.۱. نیاز به علم به طور عموم که ناخودآگاه با انگیزه های سود آوری یا بدون در نظر گرفتن سود آن رشد کرده، علم (ناب)را بیان می کند. ۲. نیاز به ایجاد تعادل در نیروهای خلاق که می توانند تحت عنوان دو سر فصل (اشراق) و (محاسبه) به عنوان علوم (کاربردی) جمع شوند.

اطلاعات بیشتر

وزن210 g
ابعاد195 × 195 mm
موضوع

هنرهای تجسمی، معماری

تعداد صفحه

144

قطع

خشتی

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

7

سال انتشار

1392

فهرست

۱_ مقدمه

۲_ نقطه

۳_ خط

۴_ سطح

۵_ تصاویر

۶_ پاورقی

برشی از متن کتاب

1.نقطه : نقطه هندسی چیزی نامرئی است و بنابراین باید به عنوان شیء غیر مادی فرض شود که در اصطلاح مادی معادل (صفر) است. ما به نقطه هندسی به عنوان آخرین و یگانه ترین عنصر بی همتای آرام و نیز پر سروصدا نگاه می کنیم. نقطه هندسی شکل مادی خود را در اولین مثال در خط نوشتاری داشته است که به زبان و سکوت متعلق است.

۲. خط : خط هندسی چیزی مرئی است و از حرکت نقطه ساخته شده است. با استفاده از حرکت به خصوص از میان نقاطی که به طور فشرده به دنبال هم ردیف شده اند، به وجود می آید. در این حالت از حالت ایستا به صورت متحرک در می آید. پس خط ، متناقض ترین حالت در میان عناصر بصری می باشد و در این حالت می تواند به عنوان عنصر ثانویه طراحی شود. نیروهایی که از عدم می آیند و نقطه را به خط تبدیل می کنند، بسیار متناقص هستند و تفاوت های خط مربوط به تعداد این نیروها و ترکیب آنها می باشد. در تحلیل نهایی، خطوط می توانند تبدیل به دو نوع کلی خط شوند : ۱- استعمال یک نیرو ۲- استعمال دو نیرو: الف) یگانه یا دوگانه بودن عملکرد نیروها را تحت تاثیر قرار می دهد. ب) همزمانی عملکرد هر دو نیرو.

۳. سطح : هنگامی که یک خط راست به سطح تبدیل می شود خط منحنی به عنوان زیر بنای یک سطح در نظر گرفته می شود. اصطلاح سطح اصلی به معنای ماده ای است که در محتوای یک اثر هنری پنهان است و سطح اصلی طراحی شده با دو خط افقی و دو خط عمودی محدود شده است و به عنوان شکل شخصی در دنیای اطرافش قرار دارد.  مثال زدنی ترین شکل سطح، مربع است که در آن هر دو جفت خط به یک قدرت و نسبت به کار رفته اند و در آن سردی و گرمی با هم کاملا تعامل دارند. ترکیب این اشکال با یک عنصر که اغلب بسیار مادی است، سردی مشابه مرگ به وجود می آورد یعنی می توان به عنوان سمبلی از مرگ در نظر گرفته شود؛ در واقع بدون دلیل در زمان خاص خود می تواند چنین مثال هایی را شامل شود. در بخش انتهایی کتاب تصاویری از خط  های  متفاوت جهت درک بهتر ارائه شده است. کتاب ” نقطه. خط. سطح ” از سری کتاب های دانشگاهی ویژه ی رشته ی هنر می باشد.

Be the first to review “کتاب نقطه، خط، سطح – کاندینسکی | محقق زاده”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب-نقطه-خط-سطح،کاندینسکی-۱

کتاب نقطه، خط، سطح - کاندینسکی | محقق زاده

12,000 تومان

افزودن به سبد