کتاب مکانیک خاک – بهنیا / انتشارات دانشگاه تهران (جلد اول)

12,000 تومان

تالیف: کامبیز بهنیا – امیرمحمد طباطبایی

انتشارات: دانشگاه تهران

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب مکانیک خاک (جلد 1) تالیف کامبیز بهنیا و امیرمحمد طباطبایی توسط نشر دانشگاه تهران به چاپ رسیده است.

مکانیک خاک (Soil Mechanics) یکی از رشته های مهندسی است که مانند مکانیک سنگ، پایه ی علمی لازم برای تحلیل و طراحی در مهندسی پی و خاک را فراهم می کند؛ در واقع این علم به توضیح رفتار خاک می پردازد و در همین راستا کمک شایانی به مهندسین عمران می کند.

کتاب “مکانیک خاک (جلد اول)” با بهره گرفتن از بهترین و موجه ترین منابع و با هدف آشنا کردن دانشجویان رشته مهندسی راه و ساختمان با علم مکانیک خاک به چاپ رسیده است‌. این کتاب مقدمات و مسائل نظری رفتار خاک، جریان آب در خاک و نشست و گسیختگی را مورد بررسی قرار می دهد. هم چنین این کتاب شامل مثال های حل شده و مسائل کاربردی و چالش برانگیز متعددی در انتهای فصول می باشد که به منظور تمرین بیش تر دانشجویان ارائه شده اند. کتاب مذکور متشکل از ۸ فصل  می باشد که عبارتند از: ۱‐ مشخصات اساسی خاک ها ۲‐ کاربرد مکانیک محیط های پیوسته در مکانیک خاک ۳- آب در خاک ۴‐ تنش موثر ۵‐ تنش ها و تغییر مکان ها (کاربرد نظریه کشسانی در مکانیک خاک) ۶‐ نظریه تحکیم نشست خاک ۷‐ مقاومت برشی ۸‐ تعادل خمیری

فصول اول و دوم، طبیعت خاک ها، انواع دانه بندی، رده بندی خاک ها، روابط حجمی و وزنی، مفهوم تنش، معادلات تعادل، مفهوم تغییر شکل، تنش در خاک ها، قوانین رفتار خاک ها، آزمایش های سه محوری و تحکیم با اودومتر و … را مورد بررسی قرار می دهند. فصول سوم و چهارم، مخاطب را با تراوایی (نفوذ پذیری)، قانون دارسی، بار و شیب آبی، نظریه تراوش، روش تشابه الکتریکی، شرایط صافی، مویینگی در خاک ها، اصل تنش های مؤثر، شبیه سازی تحکیم، خاک های نیمه اشباع و … آشنا می کنند. فصول پنجم و ششم، بارهای نقطه ای و خطی، بارهای یکنواخت نواری و مثلثی، منحنی های تأثیر تنش عمودی، ضریب سختی، پدیده های خستگی، آزمایش تحکیم، حل معادلات تحکیم، تراکم ثانویه، پی آمدها و … را شرح می دهند و نهایتاً فصول هفتم و هشتم، به بررسی معیار گسیختگی موهر ‐ کولمب، انواع آزمایش ها، حساسیت رس ها، ضرایب فشار حفره ای، منحنی مشخصه، تانسور تنش ها، دایره موهر، تعادل رانکین، پایداری بوسینسک، جدارهای بسیار مایل و … می پردازند.

کتاب مکانیک خاک (جلد اول) تالیف کامبیز بهنیا و امیرمحمد طباطبایی توسط انتشارات دانشگاه تهران به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 660 g
ابعاد 230 × 160 mm
موضوع

مهندسی عمران

تعداد صفحه

457

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

15

سال انتشار

1391

فهرست

فصل یکم: مشخصات اساسی خاک ها

فصل دوم: کاربرد مکانیک محیط های پیوسته در مکانیک خاک

فصل سوم: آب در خاک

فصل چهارم: تنش موثر

فصل پنجم: تنش ها و تغییر مکان ها (کاربرد نظریه کشسانی در مکانیک خاک)

فصل ششم: نظریه تحکیم نشست خاک

فصل هفتم: مقاومت برشی

فصل هشتم: تعادل خمیری

برشی از متن کتاب

فصل اول: مشخصات اساسی خاک ها

۱۱ طبیعت خاک ها

به انگار مهندس راه و ساختمان به هر توده متشکل از ذرات کانی های ناپیوسته و یا با پیوند ضعیف، خاک طلاق می ‌شود. این ذرات از متلاشی شدن سنگ ها پدید می آیند و فضای خالی بین آن ها را آب و یا هوا پر می ‌کند. پیوند ضعیف بین ذرات خاک معمولاً به علت رسوب کربنات ها و یا اکسیدها و یا به سبب وجود مواد آلی می باشد. اگر مواد حاصل از متلاشی شدن سنگ ها در محل اصلی خود باقی بمانند، خاک بر جای مانده یا رسوبی را تشکیل می ‌دهند. در صورتی که مواد به محل دیگر تغییر مکان داده شوند و در آن جا ته ‌نشین گردند، خاک انتقالی را تشکیل می‌ دهند. نیروی ثقل، باد، آب و یخچال های طبیعی عوامل تغییر مکان دهنده این خاک ها می باشند. شکل و اندازه ذرات خاک حین تغییر مکان ممکن است تغییر نماید. رسوب به صورت رده‌ های ذرات هم اندازه انجام می ‌گیرد.

روند تخریبی تشکیل خاک از سنگ ممکن است فیزیکی و یا شیمیایی باشد. روند فیزیکی تخریب به صورت فرسایش حاصل از عمل باد، آی و یخچال ها و یا خرد شدن ناشی از تناوب یخ زدن و ذوب یخ آب موجود در حفره‌ ها و ترک های داخل سنگ صورت می گیرد. در این حالت ترکیب شیمیایی دانه ‌های خاک به دست آمده همان ترکیب سنگ مادر است. شکل این نوع دانه ها معمولاً مکعبی است و ممکن است گوشه دار، نیم گرد و یا گرد باشند. اندازه دانه ‌ها از قلوه سنگ تا گرد سنگ که در اثر عمل ساینده یخچال ها به وجود می آید، متغیر است.

فصل سوم: آب در خاک

۱۳ مقدمه

خاک‌ ها به طور کلی نفوذ پذیرند و آب می تواند از درون منافذ به هم پیوسته بین دانه های جامد جریان پیدا کند. فشار آب حفره ای بر مبنای فشار جو اندازه گرفته می ‌شود و سطحی که در آن فشار برابر فشار جو (یعنی صفر) است سطح سفره آب زیرزمینی نامیده می ‌شود. فرض بر این است که خاکی که زیر سطح آب زیرزمینی قرار دارد کاملاً اشباع شده است. هر چند که ممکن است به علت وجود حباب های کوچک هوای محبوس شده در خاک درجه اشباع قدری کم تر از ۱۰۰٪ باشد. سطح آب زیرزمینی بالا آمده ممکن است به طور موضعی در خاک های کم تراوا پدید آید و در این حالت سطح آب بالاتر از سطح عادی آب زیرزمینی قرار خواهد گرفت. هرگاه لایه ای بسیار تراوا و مایل به طور موضعی زیر یک لایه ناتراوا یا کم تراوا قرار داشته باشد ممکن است شرایط آرتزین پدید آید. …

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب مکانیک خاک – بهنیا / انتشارات دانشگاه تهران (جلد اول)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.