کتاب مهندسی راه آهن؛ تئوری و کاربرد – پروفلیدیس

14,000 تومان

نویسنده: و.ا. پروفیلیدیس

ترجمه: محسن حسینقلیان- حسین قهرمانی

انتشارات: دانشگاه علم و صنعت ایران

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب مهندسی راه آهن تئوری و کاربرد تألیف و.ا. پروفلیدیس با ترجمه محسن حسینقلیان- حسین قهرمانی توسط انتشارات دانشگاه علم و صنعت به چاپ رسیده است.

شبکه راه‌آهن به عنوان یک سیستم حمل و نقل در هر جامعه، خط مواصلاتی است که می تواند کلیه قطبهای اجتماعی، اقتصادی، نظامی، کشاورزی و… را به یکدیگر وصل کرده و در هر مرحله بیشترین حجم کالا را با ضریب اطمینان نسبتاً بالا به مقاصد موردنظر حمل نماید. امروزه راه آهن در یک دوره بازسازی به سر می برد. خطوط جدید با سرعتهای بالا در حال اجرا بوده و خط های قدیمی در حال نوسازی اند. آگاهی از مسائل زیست محیطی، تراکم روزانه مسافر در فرودگاهها و ترافیک زیاد جاده‌ ها و جستجو برای ایمنی بیشتر نقش جدیدی را در حمل و نقل به راه آهن واگذار کرده است. این کتاب با توجه به برتری های متعدد آن، ازجمله پوشاندن جنبه‌های مختلف مهندسی راه آهن، سازگاری با مقررات اتحادیه بین المللی راه آهن ها(UIC)، تلفیق تئوری و کاربرد، ارائه فرمول بندی و نمودار برای تمام مباحث فنی و جدید بودن انتشار آن در اروپا می ‌تواند نیاز دانشجویان را در سطوح مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تامین نماید. همچنین در طراحی و اجرا برای مهندسین مشاور و پیمانکاران نیز مفید می باشد. کتاب حاضر نه کاملاً فنی و نه صرفاً اقتصادی است، بلکه یک دید همه جانبه به خوانندگانی می دهد که اساساً در قلمرو فنی مهندسی قرار دارند. همچنین منابع کافی و سازمان یافته ای که فصول مختلف کتاب را پشتیبانی می‌نماید باعث غنی شدن این مجموعه گردیده است و برای هدایت ذهن خوانندگان مفید خواهد بود. هر فصل شامل تحلیل علمی پدیده های مورد مطالعه و کاربرد آنها، نمودارها و ضوابط طراحی بخش های مختلف راه آهن می باشد. بدین ترتیب هم نیاز به تحلیل تئوریک پدیده‌ها و هم نیاز مهندسین به جداول، نمودارها، آیین نامه و غیره، مرتفع گردیده است.

کتاب مهندسی راه آهن تئوری و کاربرد تألیف و.ا. پروفلیدیس با ترجمه محسن حسینقلیان- حسین قهرمانی توسط انتشارات دانشگاه علم و صنعت به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 580 g
ابعاد 235 × 170 mm
موضوع

مهندسی عمران

تعداد صفحه

370

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

6

سال انتشار

1391

فهرست

فصل اول: راه آهن و حمل و نقل

فصل دوم: سیستم خط

فصل سوم: بستر راه آهن

فصل چهارم: رفتار مکانیکی خط

فصل پنجم: ریل

فصل ششم: تراورسها و پابندها

فصل هفتم: بالاست

فصل هشتم: اثرات جانبی- خروج از خط

فصل نهم: قرارگیری خط

فصل دهم: سوزن ها و تقاطع ها

فصل یازدهم: تعمیر و نگهداری خط

فصل دوازدهم: دینامیک قطار

فصل سیزدهم: کشش دیزلی و برقی

برشی از متن کتاب

خصوصیات حمل و نقل ریلی:

مشخصه اصلی حمل و نقل ریلی قابلیت به هم پیوستن چندین واحد حمل و نقلی به صورت یک قطار می باشد. بنابراین در حمل و نقل بار، قطارهایی با وزن ناخالص حدود ۱۵ هزار تن با اتصال های چندگانه به طور روزانه در ایالت متحده مورد بهره‌برداری قرار می گیرند( در عمل قطاری با وزن ناخالص حدود ۵۰۰۰۰ تن مورد آزمایش قرار گرفته است). در خدمات مسافری نیز راه آهن قابلیت حمل تعداد زیاد مسافر را دارد. قطارهای سریع السیر شینکانسن در راه‌آهن ژاپن ۵۲ هزار مسافر را در یک روز بین توکیو و اوزاکا جابه‌جا نموده اند( مسافت حدود پنج و نیم کیلومتر).

خصوصیت دیگر حمل و نقل ریلی داشتن یک درجه آزادی است که در مقایسه، اتومبیل دارای دو درجه آزادی می باشد. با یک درجه آزادی حمل و نقل درب به درب ناممکن است، ولی به کارگیری سیستم‌های کنترل اتوماتیک، کامپیوتر و الکترونیک در مقیاس زیاد امکان‌پذیر می ‌گردد. درنتیجه ظرفیت حمل واحد( قطارهای ترددی معمولاً ۶۰ هزار مسافر را در یک ساعت و در یک جهت جابجا می کنند) به شدت افزایش پیدا می کند. همانگونه که قبلاً نیز اشاره شد حمل و نقل ریلی با حرکت هدایت شده چرخها روی خط و بر اساس تماس فلز و فلز، که مقاومت حرکتی را به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد( کمتر از ۳ کیلو گرم برای هر تن بار حمل شده)، مشخص می شود.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب مهندسی راه آهن؛ تئوری و کاربرد – پروفلیدیس”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.