کتاب مهندسی تکنولوژی خودرو 6 (تئوری حرکت خودرو) – خرازان

(ویرایش دوم)

نویسنده:مهدی خرازان

انتشارات: نما

قیمت برای شما: 22,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب تئوری حرکت خودرو جلد ششم از مهندسی تکنولوژی خودرو تالیف مهندس مهدی خرازان توسط انتشارات نما به چاپ رسیده است.

در این کتاب توجه خاصی به دینامیک خودرو و تحلیل رفتارهای حرکتی خودرو شده است. مبحث دینامیک خودرو یکی از علوم زیربنایی، طراحی خودرو و بهبود عملکرد آن می باشد. بخش عمده ای از پیشرفت های امروز در قابلیت های خودرو همچون توانایی های حرکتی، قابلیت مانوردهی، بهبود پایداری، راحتی سرنشینان، قدرت، سرعت و کنترل دقیق سیستم های تعلیق و ترمز بر مفاهیم همین علم پایه گذاری شده است. این کتاب یکی از مجموعه کتاب های مهندسی تکنولوژی خودرو (شاسی و بدنه خودرو، مولد قدرت خودرو، انتقال قدرت خودرو، دستگاه های الکتریکی خودرو و طراحی موتورهای پیستونی ) می باشد. این کتاب شامل نه فصل است که عبارتند از: ۱. مشخصات خودرو  ۲. دینامیک چرخ  ۳. دینامیک خودرو  ۴. سینماتیک خودرو  ۵. تحلیل قدرت خودرو  ۶. تحلیل ارتعاشی خودرو ۷. تحلیل فرمان پذیری خودرو ۸. تحلیل پایداری خودرو  ۹. تحلیل سواری خودرو

کتاب تئوری حرکت خودرو جلد ششم از مهندسی تکنولوژی خودرو تالیف مهندس مهدی خرازان توسط انتشارات نما به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 330 g
ابعاد 250 × 180 mm
موضوع

مهندسی مکانیک

تعداد صفحه

216

قطع

وزیری

نوع جلد

نرم

نوبت چاپ

4

سال انتشار

1396

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب مهندسی تکنولوژی خودرو 6 (تئوری حرکت خودرو) – خرازان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست

انواع وسایل نقلیه

انواع خودرو های سواری

انواع خودرو های مسافربری

انواع خودرو های تجاری

انواع خودرو بر اساس مسیر حرکت

تقسیم بندی جرم خودرو بر اساس سیستم تعلیق

وزن ناخالص ترکیبی

وزن ناخالص خودرو

وزن خالص خودرو

ظرفیت مجاز محور

وظایف چرخ

زوایای چرخ

دینامیک چرخ

لغزش طولی

مدل سازی تایر

آنالیز حرکتی خودرو

تحلیل دینامیکی خودرو

انتقال وزن در هنگام ترمز گیری و شتاب گیری

شتاب لغزش جانبی

ارتباط پارامترهای سینماتیکی

حرکت مستقیم شتاب دار با شتاب ثابت

محاسبه خط ترمز

توان ترمز (قدرت ترمز)

سیستم انتقال قدرت

منحنی مشخصه موتور

محاسبه سرعت خودرو

شیب جاده

شیبروی

مدل سازی ارتعاشی خودرو

سیستم ارتعاشی

فرمان پذیری

گرادیان کم فرمانی

سرعت بحرانی

مدل کامل خودرو برای تحلیل فرمان پذیری

پایداری خودرو

مدل دوچرخه (مدل نصف خودرو)

مدل کامل خودرو برای تحلیل پایداری ‌

مرزهای راحتی سرنشینان

عوامل موثر بر کیفیت سواری خودرو

مدل نصف خودرو با چهار درجه آزادی

واژه نامه

 

برشی از متن کتاب

۱. مشخصات خودرو : در این مبحث سعی گردیده است، انواع خودرو، مجموعه های اصلی آن و پارامترهایی که به عنوان مشخصه های اصلی خودرو محسوب می شوند، معرفی گردد.

۲. دینامیک چرخ : چرخ ها جزء ساده ترین قسمت های خودرو و درعین حال به عنوان مهم ترین اجزاء محسوب می گردند. زیرا از یک سو دارای ساختمانی بسیار ساده بوده و از سوی دیگر تقریبا نیروهای وارده به خودرو به غیر از نیروهای آیرودینامیک و مقاومت هوا، از طریق چرخ ها به خودرو وارد می شوند.

۳. دینامیک خودرو : علم دینامیک، علمی است که به بررسی نیروها و گشتاورهای وارد بر اجسام می پردازد. در علم دینامیک خودرو این امکان وجود دارد که مقدار نیروهای وارد به هر چرخ و یا میزان انتقال وزنی که در هنگام ترمز گیری، شتاب گیری و یا گردش خودرو رخ می دهد را محاسبه نماییم.

۴. سینماتیک خودرو : سینماتیک شاخه ای از علم دینامیک است که در آن بدون توجه به نیروها و گشتاورهای وارد بر جسم، صرفا به بررسی کمیت های ظاهری حرکت همچون جابه جایی، سرعت، شتاب پرداخته و هندسه حرکت جسم را مورد بررسی قرار می دهد.

۵. تحلیل قدرت خودرو : منظور از سیستم انتقال قدرت، اجزایی همچون کلاچ، گیربکس، گاردان، دیفرانسیل و پلوس ها می باشند که قدرت تولید شده توسط موتور را به چرخ ها منتقل می کند.

۶. تحلیل ارتعاشی خودرو : با توجه به این که شاسی خودرو از طریق سیستم تعلیق به چرخ ها متصل گردیده و سیستم تعلیق تشکیل یافته از فنرها و کمک فنرها می باشد، حرکات خودرو همچون یک سیستم ارتعاشی است.

۷. تحلیل فرمان پذیری خودرو: منظور از قابلیت فرمان پذیری خودرو، چگونگی رفتار گردش خودرو در هنگام اعمال زاویه فرمان توسط راننده است.

۸. تحلیل پایداری خودرو : این مفهوم ، بیانگر میزان تعادل خودرو در هنگام حرکت است.

۹. تحلیل سواری خودرو : یکی از موارد کیفی که در خصوص خودرو مطرح می شود، راحتی سرنشینان و کیفیت سواری خودرو می باشد. برای بررسی این موضوع لازم است که ابتدا عوامل موثر را شناسایی نموده و سپس به مدل سازی خودرو و تحلیل های مربوطه پرداخته شود. در این کتاب جهت درک بهتر دانشجویان شکل هایی از قسمت های مختلف خودرو ارائه شده است. کتاب “تئوری حرکت خودرو” از سری کتاب های دانشگاهی و ویژه ی دانشجویان رشته ی مکانیک می باشد.

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.