کتاب مقاومت مصالح – گییر، تیمو شینکو/ مجذوبی

24,000 تومان

(شامل 1000 مسئله همراه با پاسخ آنها)

تألیف: گییر – تیموشنکو

ترجمه: غلامحسین مجذوبی – محمود نیلی

انتشارات: دانشگاه بوعلی سینا

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب مقاومت مصالح به تألیف گییر و تیموشنکو و ترجمه غلامحسین مجذوبی و محمود نیلی در نشر دانشگاه بوعلی سینا به چاپ رسیده است.

مقاومت مصالح یکی از دروس اصلی و اساسی بسیاری از رشته ‌های مهندسی به ویژه عمران، مکانیک، سازه، راه و ساختمان و زیر بنای تمام دروس طراحی می باشد. در حقیقت ایمنی بسیاری از سازه ها اعم از ساختمان ها، پل ها و سازه های پیچیده نظیر بدنه و اسکلت هواپیماها و کشتی ها، خودرو ها و بسیاری دیگر از سیستم های مکانیکی به برآورده شدن شرایط مورد نیاز در مواد مورد استفاده در آن ها از نقطه نظر مقاومت و استحکام دارد. در واقع هدف اصلی از مطالعه ی درس مقاومت مصالح این است که مهندسان گرامی بتوانند حداکثر مقاومت را در سازه های خود در برابر نیرو های خارجی ایجاد کنند. این درس عموماً به ارزش ۳ واحد درسی در سال های دوم دانشگاه ها ارائه می شود و برای آن منابع متعدد و گوناگونی وجود دارد. لازم است بدانید تنها با خواندن یک منبع که درسنامه ای کامل دارد، نیاز مهندسین و دانشجویان برطرف نمی شود، لازمه یادگیری درس مقامت مصالح تمرین و حل مسئله بسیار است، چرا که مقاومت مصالح در واقع پیش نیاز درس تحلیل سازه ها می باشد، که مخاطب بدون حل مسئله ی بسیار، قادر به گذراندن آن نخواهد بود.

کتاب “مقاومت مصالح” می تواند یکی از منابع کاربردی و اساسی در راستای درس مقاومت مصالح باشد، که تأکید اصلی آن بر روش تحلیل سیستم های مکانیکی و سازه ای است‌. این کتاب با بیش از ۱۰۰۰ مسئله چالش برانگیز و طبقه بندی شده (مسائل به گونه ای طراحی شده اند که حل آن ها مستلزم داشتن فکر بدیع و خلاق می باشد) مخاطب را از مطالعه ی هر منبع دیگری بی نیاز می سازد. کتاب مذکور متشکل از 12 فصل می باشد که عبارتند از: ۱‐ کشش، فشار و برش ۲- عضو های کششی یا فشاری ۳‐ پیچش ۴‐ نیرو های برشی و لنگر های خمشی ۵‐ تنش در تیر ها ۶- تنش در  تیرها (مباحث پیشرفته) ۷‐ تحلیل تنش و کرنش ۸‐ کاربرد های تنش صفحه ای (مخازن تحت فشار، نیرو و بار های مرکب) ۹‐ تغییر مکان تیر ها ۱۰‐ تیر های نا معین استاتیکی ۱۱‐ ستون ها ۱۲‐ مروری بر مرکز هندسی و گشتاور اینرسی سطح

در فصول اول و دوم مخاطب را با تنش و کرنش عمودی، خواص مکانیکی مواد، الاستیسیته، نیرو و تنش های مجاز، تأثیرات حرارتی، تمرکز تنش، بارگذاری ضربه ای، تکراری و خستگی آشنا می کند. در فصول سوم و چهارم تغییر شکل های پیچشی میله های مدور، تمرکز تنش در پیچش، رابطه بین مدول های ارتجاعی E و G، انواع تیر، نمودار های نیروی برشی و لنگر خمشی را ارائه می دهد. خمش خالص و یکنواخت، تیر های غیر منشوری، تیر های چند تکه ای و جریان برش را در فصل پنجم، و تیر های مرکب، روش تبدیل مقطع، خمش الاستو- پلاستیک و خمش غیر خطی را در فصل ششم شرح می دهد. فصول هفتم و هشتم را به بحث و بررسی تنش های صفحه ای، سه محوری، اصلی، برشی حداکثر و بارگذاری های مرکب اختصاص داده است. در فصول نهم و دهم معادلات دیفرانسیل منحنی تغییر مکان، روش بر هم نهی و لنگر مساحت، تیر های چند دهانه پیوسته  و تأثیرات دما بر آن ها را ارائه می دهد. و نهایتاً در فصول یازدهم و دوازدهم مخاطب را با کمانش و پایداری، رفتار های ارتجاعی و غیر ارتجاعی ستون ها، و مرکز هندسی سطوح متفاوت آشنا می کند.

کتاب مقاومت مصالح به تألیف گییر و تیموشنکو و ترجمه غلامحسین مجذوبی و محمود نیلی در انتشارات دانشگاه بوعلی سینا به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 1670 g
ابعاد 240 × 205 mm
موضوع

مهندسی عمران

تعداد صفحه

927

قطع

خشتی

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

10

سال انتشار

1391

فهرست

فصل اول: کشش، فشار و برش

فصل دوم: عضو های کششی یا فشاری

فصل سوم: پیچش

فصل چهارم: نیرو های برشی و لنگر های خمشی

فصل پنجم: تنش در تیر ها

فصل ششم: تنش در  تیر ها (مباحث پیشرفته)

فصل هفتم: تحلیل تنش و کرنش

فصل هشتم: کاربرد های تنش صفحه ای (مخازن تحت فشار، نیرو و بار های مرکب)

فصل نهم: تغییر مکان تیر ها

فصل دهم: تیر های نا معین استاتیکی

فصل یازدهم: ستون ها

فصل دوازدهم: مروری بر مرکز هندسی و گشتاور اینرسی سطح

برشی از متن کتاب

فصل اول: کشش، فشار و برش

۱۱ مقدمه ای بر مکانیک مواد

کانیک مواد شاخه ای از مکانیک کاربردی است که رفتار اجسام جامد را تحت اثر انواع مختلف بارگذاری مورد بررسی قرار می ‌دهد. مقاومت مصالح یا مکانیک اجسام شکل پذیر نام های دیگری هستند که به این زمینه مطالعاتی اطلاق می گردند. اجسام جامدی که در این کتاب مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از میله ها در کشش یا فشار، تیر ها در خمش، ستون ها در فشار و شفت ها در پیچش.

هدف اصلی در مکانیک مواد، یافتن توزیع تنش، کرنش و تغییر مکان در سازه ها و اجزاء آن ها بر اثر نیرو های وارده می باشد. که بتوانیم این کمیت ها را به ازای نیرو های مختلف و از جمله نیرو هایی که موجب گسیختگی می گردند پیدا کنیم، آن گاه یک تصویر کامل از رفتار مکانیکی این سازه ها به دست خواهیم آورد.

رفتار مکانیکی در طراحی ایمن انواع مختلف سازه ها از قبیل هواپیما ها، آنتن ها، ساختمان ها، پل ها، ماشین ها و موتور ها، یا کشتی ها و فضا پیما ها یک نیاز اساسی و مهم است. به همین دلیل است که مکانیک مواد یکی از دروس اصلی در بسیاری از رشته ‌های مهندسی است. البته استاتیک و دینامیک نیز از دروس مهم و اساسی می ‌باشند، اما این دروس نخست با حرکت ذرات و اجسام صلب و نیرو های وابسته به آن ها سر و کار دارند، در حالی که، در مقاومت مصالح با بررسی تنش ها و کرنش های داخل اجسام واقعی، یعنی اجسامی که دارای ابعاد معین می باشند و تحت نظر اثر نیرو ها دچار تغییر شکل می گردند، یک گام جلو تر می رویم. برای تعیین تنش و کرنش، خواص فیزیکی مواد و نیز قوانین نظری و مفاهیم بسیاری مورد استفاده قرار می ‌گیرند. …

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب مقاومت مصالح – گییر، تیمو شینکو/ مجذوبی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.