کتاب معماری ایران (دوره اسلامی) – کیانی

10,000 تومان

موجود در انبار (می توان پیش خرید کرد)

نویسنده: محمد یوسف کیانی

انتشارات: سمت

کتاب معماری ایران (دوره اسلامی) تألیف محمد یوسف کیانی توسط انتشارات سمت به چاپ رسیده است.

هنر معماری در ایران همانند کشور های دیگر قدمتی طولانی دارد ولی با ویژگی های متعدد و منحصر به فردی ارزش معماری ایران نسبت به سایر کشور ها افزایش یافته است. این آثار ارزشمند به جای مانده از دوران گذشته نشان دهنده فرهنگ و تمدن غنی ایران و ایرانی است که تا چه اندازه در این هنر پیشرو بوده و اهمیت بسیاری از همان دوران به معماری داده می شده است. با ظهور اسلام در ایران سبک معماری بیشتر در جهت مذهبی سوق یافت و با ساخت مساجد، نیایشگاه های متفاوت و همچنین مدارس که هر کدام از بهترین روش معماری برخوردار بودند بار دیگر معماری ایران را زبانزد کشور های دیگر نمود که در این کتاب به صورت مختصر و مفید به این مطلب پرداخته می شود و خوانندگان را با معماری ایران در دوره اسلامی بیشتر آشنا می نماید و می تواند مورد استفاده محققان و نیز دانشجویان رشته معماری و علاقه مندان به این مبحث قرار گیرد.

 

اطلاعات بیشتر

وزن 710 g
ابعاد 230 × 170 mm
موضوع

معماری

تعداد صفحه

515

قطع

وزیری

نوع جلد

نرم

نوبت چاپ

11

سال انتشار

1391

فهرست

مساجد
مقابر
مدارس
حسینیه ها تکایا و مصلی ها
قلاع
پل ها
آب انبار ها
حمام ها
کاروانسرا ها
کاخ ها
مناره ها
هنجار شکل یابی معماری اسلامی ایران
قوس ها در معماری اسلامی
گنبد ها در معماری اسلامی
معماران و استاد کاران دوران اسلامی
هنرمندان دوران اسلامی

برشی از متن کتاب

بی گمان، آرامگاه، به استثنای مسجد، بیشتر از هر نوع بنای معماری در ایران دوره اسلامی مورد توجه عام بوده است. آرامگاه در نسج جامعه و فرهنگ ایرانی ریشه دوانده، کمتر شهری در این کشور است که سهمی از چنین بناهایی نداشته باشد. بعلاوه، صدها دهکده که در عرض و طول ایران قرار گرفته، هر یک دارای یک یا چند مسجد است، با وجود این، هر گروه ابنیه عمومی، دارای امامزاده ای مخصوص به خود است که مورد احترام اهالی است. به احتمال زیاد چنین ساختمان هایی مربوط به زمانی نامشخص است و هویت فرد مدفون در آن که در میان مردم عامه شهر شهرت دارد، بر چیزی اساسی تر از روایت محلی متکی نیست. با این همه در نظر مردمی که به زیارت این اماکن مقدسه می روند یا به عبادت و وظایف دینی دیگر می پردازند، اصالت هویتی که مورد پندار عموم است بدون خدشه است و بدین گونه چنین بنایی در زندگی مذهبی همه مردم بی چون و چرا وجود دارد. برخلاف تاکیدی که در مورد بقیه بنا های کتاب شده است، در این باب توجه نسبتا کمتری به اشکال معماری که در آرامگاه های ایرانی سده های میانه به کار رفته، مبذول گشته است. گذشته از هر چیز، تنوع اشکال که در این نوع بنا، در طول قرون، حاصل گردیده در مقایسه، مثلا با مسجد یا کاروانسرا نسبتا جزئی است. لذا بحث مشروحی درباره ریشه ها و کارکرد و اهمیت مذهبی این آثار-پیش از آنکه مختصرا شناخت انواع و توزیع و محل و تحولات شیوه ای آن ها بررسی شود-پیش کشیده خواهد شد.

نویسنده

محمد یوسف کیانی در سال 1317 در شهر بابل از استان مازندران به دنیا آمد. وی در سال 1342 موفق به اخذ درجه کارشناسی باستان شناسی و تاریخ هنر از دانشگاه تهران شد و در سال 1344 نیز مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته باستان شناسی در همان دانشگاه دریافت نمود. وی برای ادامه تحصیلات به دانشگاه لندن رفت و در سال 1349 با مدرک دکتری رشته باستان شناسی و تاریخ هنر اسلامی از آن دانشگاه دانش آموخته شد. دکتر کیانی در امر آموزش سخاوتمند بود و آنچه آموخته بود در اختیار دانشجویان قرار می داد که یکی از ویژگی های بارز ایشان ارائه کتب و مقالات به دانشجویان بود. فعالیت های دکتر کیانی در عرصه های آموزش و پژوهش در بیشتر از چهل سال موجب انتشار کتب و مقالات متعدد و مرجع شده است که برخی از کتب تالیفی ایشان عبارتند از: استان سمنان(انتشارات صانعی)، تاریخ هنر معماری ایران در دوره اسلامی(انتشارات سمت)، سفال ایرانی(انتشارات نخست وزیری)، شهر های ایران(انتشارات جهاد دانشگاهی) و….

Be the first to review “کتاب معماری ایران (دوره اسلامی) – کیانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب-معماری-ایران-در-دوره-اسلامی،کیانی-۲

کتاب معماری ایران (دوره اسلامی) - کیانی

10,000 تومان

افزودن به سبد