کتاب معماری اسلامی – هیلن برند

44,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نویسنده: روبرت هیلن برند

مترجم: دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی

انتشارات: روزنه

کتاب معماری اسلامی تألیف روبرت هیلن برند و ترجمه ی دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی توسط انتشارات روزنه به چاپ رسیده است.

مبحث معماری اسلامی به تغییر و تحولات عظیم هنر معماری در دوره اسلامی می پردازد که این کتاب به صورت جامع این بخش از معماری را که مرتبط به تمامی کشورهای اسلامی می باشد بیان می نماید و مورد استفاده دانشجویان این رشته قرار می گیرد و به جهت جامع و گسترده بودن مطالب می تواند به محققین کمک فراوانی نماید. هدف اصلی در این کتاب پرداختن به ترسیم سه بعدی که تاکنون در معماری اسلامی نادیده گرفته شده بود می باشد. تصاویری که در کتاب آورده شده اند غالبا متعلق به سال 1920 و مرتبط به بناهای کشور های گوناگون می باشد که ناشناخته مانده اند و به دلیل قدیمی بودن تصاویر با ظاهر کنونی این بناها متفاوت هستند و تنها دلیل استفاده از این تصاویر قدیمی این است که هم باعث شگفتی مخاطبان خود شود و هم عمل ترمیم و مرمت از روی این تصاویر به خوبی انجام می پذیرد. خوانندگان با مطالعه این اثر با معماری کشور های اسلامی بیشتر آشنا خواهند شد و اطلاعات مفیدی در این رابطه کسب خواهند نمود.

 

اطلاعات بیشتر

وزن 930 g
ابعاد 240 × 170 mm
موضوع

معماری

تعداد صفحه

636

قطع

وزیری

نوع جلد

نرم

نوبت چاپ

6

سال انتشار

1993

فهرست

فصل اول: قلمرو پژوهش، مسائل و رهیافت ها

فصل دوم: مسجد

فصل سوم: مناره

فصل چهارم: مدرسه

فصل پنجم: آرامگاه

فصل ششم: کارونسرا

فصل هفتم: کاخ

برشی از متن کتاب

مقوله چگونگی عمل نمادگرایی در معماری اسلامی قدری پیچیده تر است. این مقوله وقتی مسئله آمیز می شود که با فقدان شواهد صریح در منابع ادبی مواجه می شویم. دنیای مسلمان معادلی هم ارز مسیحیت قرون وسطی برای وسواس نمادگرایی مذهبی ندارد، وسواسی که به صورتی برابر در افسانه های لاتینی حیوانات، برنامه چینی های موزائیکی بیزانس میانه و از همه نمایان تر در معماری کلیسایی معاصر غرب به تصویر کشیده شده است. معمولا چنین بود که قسمت های مختلف یک کلیسا، ترتیب قرارگیری مجسمه ها، پله هایی که به کلیسا منتهی می شد، در یک چهارچوب محکمی قرار داشتند. در این چهارچوب، هر شکلی تقریبا در معنایی دیگر جهانی و مفهومی عملی سازمان پیدا می کرد. معماری مذهبی اسلامی-که البته تقریبا شامل تمام بناهای عمومی جهان مسلمان می شود-تا حدی تمام این گونه وسایل بیان را نفی میکند. هرگونه مجسمه سازی یا سایر نقوش و تزئینات تصویری را طرد میکند. چنین به نظر می رسد که هیچ ارتباط ثابتی بین نوع خاصی از پلان یا نما و معنای عمیق تر نمادین وجود ندارد. قابلیت مبادله عملکرد ها در ارتباط با بنایی معین خود شاهد دیگری است در همین راستا. این موضوع در غرب بسیار متفاوت است. در آنجا شکل متداول صلیب کلیسا های مسیحی، بطور طبیعی به تمام سلسله اعتقادات مسیحی کشانده می شود که در ارتباط با صلیب هستند. اسلام چیزی معادل آن نداشت.

نویسنده

روبرت هیلن برند، استاد گروه هنر اسلامی در دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند، پس از به پایان رساندن تحصیلات خود در دانشگاه های کمبریج و آکسفورد از سال 1971 به تدریس در گروه هنر های زیبای دانشگاه ادینبورگ مشغول شد و در سال 1989 ریاست گروه هنر اسلامی در این دانشگاه را برعهده گرفت. وی تاکنون بیش از یک صد مقاله در عرصه های مختلف هنر و معماری اسلامی نگاشته است. مطالعات و تحقیقات وی بر روی معماری، هنر، نقاشی و پیکر نگاری اسلامی به ویژه در ایران و سوریه متمرکز می شود. مهمترین آثار وی عبارتند از: هنر و معماری اسلامی، نقاشی در ایران از عهد مغول تا عصر قاجار، تصاویر شاهنامه در نقاشی ایران، هنر سلجوقیان در ایران و ترکیه، عصر طلایی بغداد و…

باقر آیت الله زاده شیرازی، از نوادگان میرزای شیرازی، در سال 1315 در خانواده ای مذهبی در نجف به دنیا آمد. او تا سن 4 سالگی در نجف می زیست و سپس در دوران جنگ جهانی دوم با خانواده به تهران آمد. وی در سال 1335 موفق به اخذ دیپلم ریاضی از دبیرستان دارالفنون شد و در سال 1342 با درجه عالی در مقطع کارشناسی ارشد رشته معماری از دانشکده هنر های زیبایی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. وی در سال 1343 جهت ادامه تحصیل به ایتالیا رفت و در سال 1350 با درجه عالی موفق به اخذ مدرک دکتری در رشته مطالعه و مرمت بناها و بافت های تاریخی از دانشکده معماری دانشگاه رم شد. برخی از آثار ترجمه ایشان عبارتند از: بین دو زمین لرزه: میراث فرهنگی در مناطق زلزله تالیف برنارد ام فیلدن، حفاظت و مرمت سازه ای میراث معماری تالیف جورجو کروچی. کتب تالیفی ایشان نیز عبارتند از: عمارت مسعودیه، مجموعه مقالات کنگره «تاریخ معماری و شهر سازی ایران»، مجموعه مقالات دومین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران.

Be the first to review “کتاب معماری اسلامی – هیلن برند”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه