کتاب محیط های پاسخده – بنتلی | بهزادفر

25,000 تومان

نویسندگان: ای ین بنتلی – آلن الکک – پال مورین – سو مک گلین – گراهام اسمیت

مترجم: دکتر مصطفی بهزادفر

انتشارات: دانشگاه علم و صنعت ایران

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب محیط های پاسخده تألیف ای ین بنتلی، آلن الکک، پال مورین، سو مک گلین و گراهام اسمیت با ترجمه ی دکتر مصطفی بهزادفر توسط مرکز نشر دانشگاه علم و صنعت ایران به چاپ رسیده است.

کتاب حاضر با هدف یاری رساندن به شهر سازان و معماران در طی فرایند طراحی و دستیابی به سامانه بهینه ای از فضا ها و مکان های شهری تهیه شده است. بنابر تفکر نویسندگان این کتاب مکان های شهری و همگانی می توانند از طریق افزایش گزینه های قابل عرضه به مردم، یک محیط دموکراتیک برای آنان فراهم نمایند که به این گونه مکان ها، محیط های پاسخده می گویند. این اثر موضوعات کلیدی ساختن مکان های مطلوب را فرا می گیرد و هدف این است که چگونه می توان این کیفیات را در طراحی ساختمان ها و مکان های بیرونی تامین نمود. در همین راستا، این اثر هم مبانی نظری طراحی شهری را تبیین می کند و هم تکنیک های طراحی را توضیح می دهد. این کتاب برای کلیه دانش پژوهانی که با موضوعات مربوط به کیفیت محیط زیست درگیری دارند مانند معماران، مهندسین عمران و محیط زیست، اقتصاد دانان، جامعه شناسان، جغرافی دانان و روانشناسان محیطی می باشد.

توضیحات تکمیلی

وزن660 g
ابعاد240 × 170 mm
موضوع

مهندسی شهرسازی – معماری

تعداد صفحه

439

قطع

وزیری

نوع جلد

نرم

نوبت چاپ

9

سال انتشار

1392

فهرست

فصل اول: نفوذپذیریاستفاده از نظام شریان های موجود
 طراحی نظام خیابان-بلوک
گونه های خیابان و طراحی تقاطع ها
تطبیق دادن اندازه بلوک ها
فصل دوم: گوناگونیپایه گذاری کاربری های عرصه طراحی
تاکید روی جریان عبور پیاده
 ارتباط بین کاربری های فاقد سنخیت
محاسبه ارزش های پروژه
محاسبه هزینه های پروژه
وارسی توجیه پذیری اقتصادی
فصل سوم: خواناییتحلیل خوانایی
 خوانایی و کاربران
ترکیب عناصر موجود و جدید
موقعیت مکانی حوزه
حوزه های واجد ساختمان های خیابانی قوی
محصوریت راه
گره ها
توالی نشانه ها
فصل چهارم: انعطاف پذیریسکونت گاه های خانوادگی انعطاف پذیر
 قالب ترجیحی ساختمان
انعطاف پذیری مقیاس کوچک در عرصه های داخلی
لبه فضا
فضا های خیابانی مشترک
خرد اقلیم
فصل پنجم: تناسبات بصریطراحی جزئیات ظاهر
 جستجوی شاخص های بصری
شاخص های زمینه ای موزه پیرامونی
شاخص های زمینه ای ساختمان های مجاور
شاخص های کاربردی پشتیبانی از گوناگونی و انعطاف پذیری
فصل ششم: غنای حسیغنای حسی غیربصری
 تضاد های بصری
فواصل و زمان های دید و تعداد بینندگان
الزامات فاصله دید
الزامات زمان رویت
فصل هفتم: رنگ تعلقدیوار های داخلی
آستانه ها
پنجره ها
سطوح خارجی
فصل هشتم: جمع بندیعرصه عملیاتی طراحی
کاربری ها و میزان سازگاری ها با همدیگر
خانه های ردیفی انعطاف پذیر
غنای حسی غیردیداری
رنگ تعلق داخلی
رنگ تعلق بیرونی

برشی از متن کتاب

بررسی وضعیت موجود تمام نظام شریانی داخل عرصه طراحی و همین طور از حوزه های پیرامونی آن به عرصه عملیاتی طرح، نقطه شروع انجام یک طرح نفوذپذیر است. با تجزیه و تحلیل این ارتباطات و تصمیم گیری درباره بهترین شیوه استفاده از آن ها روند طراحی به پیش می رود. مقوله نفوذپذیری در دو مقیاس اهمیت پیدا می کند. 1.شریان هایی که عرصه طراحی را به شهر همچون کل واحد پیوند می زند. 2.شریان هایی که عرصه طراحی را به حوزه پیرامونی آن پیوند می زند. برای این که ما به یک سطح نفوذپذیری بالایی از کلیت شهر به عرصه طراحی و داخل آن دست پیدا کنیم باید آن را از طریق بالاترین تعداد ممکن شریان ها اتصالی مستقیم به خیابان های اصلی شهر وصل کنیم. منظور از خیابان های اصلی آن خیابان هایی هستند که ترافیک عبوری بخش های مختلف شهر را در خود جاری می سازند. در این راستا یافتن نزدیک ترین خیابان های اصلی خارج از مرز های عرصه طراحی و نشانه گذاری آن ها روی نقشه ای که از مقیاس 1:10000 کوچکتر نباشد ضرورت پیدا می کند. متعاقبا در داخل حوزه به دنبال شریان های اتصالاتی بگردید که موجب پیوند عرصه طراحی با نظام خیابان های اصلی می شوند. با مقایسه این شریان ها با همدیگر در می یابید که کدامیک از آن ها عرصه طراحی را در مستقیم ترین حالت به خیابان های اصلی وصل می کند. این کیفیت می تواند با تشخیص و مقایسه تعداد نقاط تغییر دید هر یک از شریان های ذکر شده، که ارتباط بین عرصه طراحی و سیستم خیابان های اصلی را برقرار می کنند، ارزیابی شود.

نویسنده

«ای ین بنتلی» به عنوان معمار و طراح شهری در بریتانیا، هلند و خاورمیانه کار کرده است. وی در همان حال که به عنوان استادیار در مرکز مشترک طراحی شهری، رشته معماری و شهرسازی پلی تکنیک آکسفورد مشغول به کار بود در مهندسین مشاور طراحی شهری «بنتلی موری ساموئلز» نیز شرکت داشت. او مقالات و کتاب هایی را در این زمینه به تحریر آورده و در همین ارتباط به تهیه مطالبی برای تلویزیون پرداخته است.

«آلن الکک» یک معمار می باشد و قبل از دست زدن به تجربه ویژه ای که به ساماندهی پاسخده و پویای ساختمان های مراکز بهداشتی منتهی شده است در دفاتر مختلفی از جمله در دفتر پاول و مویا کار می کرده است. وی استادیار گروه معماری پلی تکنیک آکسفورد است؛ جایی که او یک نقش محوری را برای راه اندازی و ارائه یک دوره آموزشی همه شمول و منحصر به فرد ایفا نموده است.

«پال مورین» یک معمار منظر آرا و طراح شهری است. تجربیات حرفه ای او علاوه بر کار های خصوصی شامل کار با گروه طراحی شهری میلتون کینز می گردد که خود از اعضاء موسس آن می باشد. وی استادیار مرکز مشترک طراحی شهری پلی تکنیک آکسفورد و نیز از شرکای شرکت بنتلی مورین ساموئلز است.

«سو مک گلین» یک برنامه ریز و طراح شهری می باشد که در تیم شهرسازی حوزه محلی هکنی لندن و به عنوان محقق در زمینه طراحی، به ویژه طراحی حوزه های مسکونی، با تیم تحقیقات ساختمانی واحد علوم اجتماعی پلی تکنیک آکسفورد کار کرده است.

«گراهام اسمیت» به عنوان یک هنرجو در کالج سلطنتی هنر سنت مارتین تحصیل کرد و در کالج گلد اسمیت تدریس نمود و در نمایشگاه های شخصی و جمعی زیادی در بریتانیا و فرانسه شرکت نموده است.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب محیط های پاسخده – بنتلی | بهزادفر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.