کتاب مبانی کنترل فرآیند در مهندسی شیمی – نیک آذر

15,000 تومان

تألیف: منوچهر نیک آذر

انتشارات: دانشگاه صنعتی امیرکبیر

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب مبانی کنترل فرآیند در مهندسی شیمی به تألیف منوچهر نیک آذر در نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چاپ رسیده است.

درس کنترل فرآیند ۱ و۲ یکی از دروس اصلی و مهم رشته مهندسی شیمی می باشد که دانشجو با فهم دقیق مطالب آن، متوجه شیرینیِ این درس می شود و برای دروس دیگرِ مرتبط با شیمی نیز پایه خوبی را کسب می کند. کتاب “مبانی کنترل فرآیند در مهندسی شیمی” با زبانی ساده و روان مباحث مربوطه را به صورت جامع و کاربردی شرح می دهد. از ویژگی های برتر این اثر می‌ توان بررسی اصول ریاضی مباحث کنترل، ارائه ی تصاویر، نمودارهای ساده سازی شده، فلوچارت ها و ارائه ی مسائل کاربردی در انتهای فصول را نام برد. مخاطبین اصلی آن دانشجویان رشته مهندسی شیمی و سایر رشته های مرتبط با مهندسی پلیمر، صنایع غذایی و … در سطح کارشناسی می باشند. کتاب مذکور متشکل از پنج بخش (ده فصل) می باشد که عبارتند از: ۱‐ مقدمات ریاضی ۲‐ تجزیه و تحلیل و مدل سازی ریاضی فرایندهای خطی ۳‐ سخت افزار و عملکرد ۴‐ پایداری (Stability) ۵‐ بررسی فرکانسی سیستم ها

مؤلف در بخش اول مخاطب را با تبدیل لاپلاس، چند تابع خاص، قضایا و خواص تبدیل لاپلاس، تبدیل معکوس لاپلاس و روش حل معادلات دیفرانسیل معمولی با استفاده از تبدیل لاپلاس آشنا می کند و سپس در بخش دوم (فصول ۲ تا ۴)، خطی کردن سیستم های غیرقطعی یک متغیره، پاسخ سیستم های درجه اول و سیستم های درجه دوم، سیستم های بدون اثر متقابل و با اثر متقابل، سیستم ‌های متشکل از N فرآیند، سیستم های درجه یک و دو با تأخیر زمانی، سیستم هایی با درجات بالاتر و … را شرح می ‌دهد. در بخش سوم (فصول ۵ تا ۷)، به معرفی سیستم کنترل، کنترل پس خور و اجزای آن، کنترل کننده ها، طریقه رسم نمودار جعبه ای، سیستم کنترل پس خور، اجزا نمودار جعبه ای، ساده سازی نمودارهای جعبه ای، قانون میسون، تغییرات در میزان مقرر و بار، عملکرد کنترل کننده های تناسبی در فرآیندهای درجه اول و درجه دوم و … می پردازد. در بخش چهارم (فصول ۸ و ۹)، مفهوم ریاضی پایداری، معیارهای پایداری Routh و Hurwitz، پایداری نسبی، قواعد رسم مکان هندسی ریشه ها، سیستم هایی با سه قطب و درجه دوم با صفر، مکان هندسی ریشه ها در طراحی سیستم های کنترل و … را بررسی می کند و نهایتاً در بخش پنجم مخاطب را با روش بررسی پاسخ فرکانسی سیستم ها، منحنی Bode برای سیستم های درجه اول و دوم، منحنی های قطبی و … آشنا می کند.

کتاب مبانی کنترل فرآیند در مهندسی شیمی به تألیف منوچهر نیک آذر در انتشارات دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 840 g
ابعاد 235 × 165 mm
موضوع

مهندسی شیمی

فهرست

بخش ۱‐ مقدمات ریاضی

فصل اول: تبدیل لاپلاس و تبدیل معکوس لاپلاس

بخش ۲‐ تجزیه و تحلیل و مدل سازی ریاضی فرایندهای خطی

فصل دوم: سیستم‌ های درجه اول

فصل سوم: سیستم های درجه دوم

فصل چهارم: سیستم های متنوع با توابع انتقال مختلف

بخش ۳‐ سخت افزار و عملکرد

فصل پنجم: سیستم های کنترل پس خور و اجزاء آن

فصل ششم: نمودارهای جعبه ‌ای

فصل هفتم: پاسخ سیستم های کنترل و عملکرد کنترل کننده ها

بخش ۴‐ پایداری (Stability)

فصل هشتم: مفاهیم پایداری و بررسی پایداری با روش Routh ‐ Hurwitz

فصل نهم: روش مکان هندسی ریشه ها

بخش ۵‐ بررسی فرکانسی سیستم ها

فصل دهم: تجزیه و تحلیل پاسخ فرکانسی سیستم ها

برشی از متن کتاب

بخش ۳‐ سخت افزار و عملکرد

فصل پنجم: سیستم های کنترل پس خور و اجزاء آن

(Feed back Control Systems)

مقدمه

سیستم های کنترل پس خور (feedback) یونانیان قدیم بوده اند و با استفاده از اصول کنترل پس خور در ۲۵۰ سال قبل از میلاد با مکانیزمی کم و بیش شبیه سیستم‌ های امروزی سطح آب را کنترل می کردند. در این فصل ابتدا با منطق کنترل پس خور و سپس با اجراء آن آشنا می شویم. در این راستا انواع کنترل کننده ها و نحوه عمل آن ها از نظر ریاضی بررسی شده و طرز رسم نمودار جعبه ای سیستم های کنترل مورد بحث قرار می ‌گیرد.

۱۵ سیستم کنترل

کنترل یک سیستم در مفهوم کلی بدان معنی است که یک کمیت مورد نظر در یک سیستم یا مکانیزم یا ماشین در مقدار معینی باقی مانده و یا طبق یک روال مطلوب و مورد نظر ما تغییر یابد. به عنوان مثال اتومبیلی را در نظر می ‌گیریم که سرعت آن تابعی از موقعیت پدال گاز آن می باشد. سرعت دلخواه و یا تغییرات در سرعت آن را می توان توسط تنظیم فشار روی پدال گاز کنترل نمود. در این اتومبیل پدال گاز و کاربوراتور و موتور آن یک سیستم را تشکیل می ‌دهند.

۱۵۱ کنترل مدار بسته (Closed Loop Control)

در مثال سرعت اتومبیل، در حالت کلی، سرعت و شتاب اتومبیل توسط راننده محاسبه و کنترل می گردد. راننده سرعت و شتاب را توسط مشاهده وضعیت ترافیک و شرایط جاده با تغییرات در وضعیت پدال گاز ‐ ترمز ‐ کلاچ ‐ دنده و فرمان کنترل می نماید. فرض نمائیم که او می ‌خواهد با سرعت ثابت ۵۰ کیلومتر در ساعت اتومبیل را براند (خروجی مطلوب، Desired Output). ابتدا با فشار زیاد بر روی پدال گاز اتومبیل را شتاب داده و پس از رسیدن سرعت به ۵۰ کیلومتر در ساعت، فشار روی پدال را ثابت نگه می ‌دارد.

مادامی که هیچ تغییر یا اغتشاشی در وضعیت جاده پیش نیاید هیچ گونه انحراف و خطایی در سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت به وجود نخواهد آمد.

سرعت واقعی اتومبیل توسط سرعت سنج اندازه گیری شده و روی عقربه سرعت نمای آن نشان داده می‌ شود. راننده عدد سرعت را از دوی عقربه خوانده و در ذهن خود عدد آن را با میزان مطلوب (۵۰ کیلومتر در ساعت) مقایسه می کند. …

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب مبانی کنترل فرآیند در مهندسی شیمی – نیک آذر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.