کتاب مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب – قبادیان

35,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

تألیف: دکتر وحید قبادیان

انتشارات: دفتر پژوهشهای فرهنگی

کتاب مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب به تألیف دکتر وحید قبادیان در دفتر نشر پژوهش های فرهنگی به چاپ رسیده است.

مبحث اصلی این کتاب، تحولات در معماری غرب در طی 120 سال گذشته، و ریشه ‌ها و زمینه ‌های وقوع این تحولات است. در این رابطه کتاب مذکور به دو بخش تقسیم می شود: 1- معماری مدرن  2- معماری بعد از مدرن

هر بخش ابتدا با بحث فلسفی آغاز شده است. در بخش اول ابتدا مدرنیته و اصول فکری و تبلور اجتماعی آن عنوان شده و متعاقب آن معماری مدرن، که از تبعات مستقیم عصر مدرن بوده، مطرح شده است. معماری مدرن به سه دوره اولیه، متعالی و متأخر تقسیم شده که زمینه‌ های فکری، طرح های معماری و معماران شاخص هر یک از این دوره ‌ها مورد بحث و شرح واقع شده است.

بخش دوم به معماری بعد از مدرن اختصاص دارد. این بخش نیز ابتدا با بحث فلسفی این دوره، که همان پست مدرنیته می باشد، آغاز شده است. در پی آن مکتب ها و سبک های مختلف معماری که حاصل شرایط زمانی و مکانی این دوره در غرب بوده عنوان گردیده است. قسمت پیوست ‌ها بخش پایانی این کتاب است. در این قسمت ابتدا مؤخره، که خلاصه و نتیجه ای از مباحث مطرح شده در فصل های قبلی است، قرار دارد.  در پی آن سه جدول گنجانیده شده است. در جدول اول، ایده، خاستگاه، نقاط کلیدی و ساختمان شاخص در سبک های مختلف معماری معاصر در غرب آمده است. خواننده با مطالعه ی این جدول، با اهداف و اصول کلی هر یک از سبک ها آشنا می‌شود. در جدول دوم، نام معماران به فارسی و لاتین و تاریخ تولد و احیاناً مرگ آن ها در هر یک از سبک های عنوان شده در کتاب آورده شده است. جدول سوم، ایده‌ها و شعارهای سبک های مختلف و ساختمان های ساخته شده بر اساس آن ایده‌ ها است.

 

اطلاعات بیشتر

وزن 530 g
ابعاد 225 × 240 mm
موضوع

معماری

تعداد صفحه

275

قطع

خشتی

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

33

سال انتشار

1397

برشی از متن کتاب

فصل چهارم: معماری مدرن متاخر 1324-1351 هـ..ش.

1- سبک بین الملل

میس ونده رو، معمار صاحب نام مدرن تا پایان عمر خود در سال 1969، بسیار فعال بود. میس را شاید بتوان تنها معمار مدرن محسوب کرد که ساختمان های مکعب شکل ساخته شده از شیشه و فولاد را هم چنان به زیبایی تا پایان عمر خود طرح کرد. ساختمان سیگرم (1956-1959) در نیویورک را می‌توان از جمله کامل ترین نوع این مکعب ها نام برد. این بنا که جز آخرین کارهای میس محسوب می‌شود، یک برج مرتفع و بسیار زیبا است که تنها با شیشه و فولاد پوشش شده است. همانند اکثر قریب به اتفاق ساختمان های میس، در این ساختمان خطوط مورب و یا منحنی وجود ندارد و در طراحی تنها از خطوط عمودی و افقی و زوایای 90 درجه استفاده شده است. و باز هم چون دیگر ساختمان‌ های میس، مصالح مدرن مانند شیشه، فولاد و سنگ پلاک در نهایت دقت از نظر اجرا و زیبایی مورد استفاده قرار گرفته است.

در این دوره معماران و شرکت های معروفی همچون فیلیپ جانسون، ارو سرینن، آی. ام. پی و شرکت عظیم اسکیدمور، اوینگز و مریل به تأسی از میس، مکعب های شیشه ای در غرب و سراسر دنیا احداث کردند. آنها در گسترش سبک بین المللی نقش حائز اهمیتی داشتند.

از جمله ساختمان های شاخص جانسون که تحت تاثیر میس طراحی شده، برج های دوقلوی پنزاویل (1970-1976) در شهر هوستون در ایالت تگزاس در آمریکا است. این دو برج مرتفع 36 طبقه، در نهایت سادگی و با شیشه های برنزی و قاب آلومینیومی پوشش شده است. جانسون برای طرح این بنا، برنده مدال طلای سال 1978 از موسسه آمریکایی معماران و برنده جایزه معتبر پریتزکر در سال 1979 شد.

از دیگر معماران سرشناسی که به سبک بین الملل در این دوره طراحی کردند می‌توان از والتر گروپیوس، لوکوربوزیه، ریچارد نوترا، اسکار نیمایر، کنزو تانگه و مینورو یاماساکی نام برد.

ساختمان های مکعب شکل شیشه ای در خیابان تخت جمشید (طالقانی) در تهران، عمدتاً در دهه 40 و 50 شمسی(60 و 70 میلادی) احداث شده اند. این برج های اداری، جزو بهترین نمونه از ساختمان های سبک بین المللی در ایران هستند.

2- سبک مینیمالیسم

سبک مینیمالیسم قرابت زیادی با سبک بین‌الملل دارد و به نوعی وجه کسر گرایی سبک بین الملل محسوب می‌شود. «واژه مینیمالیسم در هنر عمدتاً برای توصیف سبکی به کار می رود که ویژگی آن بی پیرایگی فوق العاده، شکل بندی هندسی ساده و بهره گیری از مواد و مصالح صنعتی است» (بانی مسعود، 1389: 307).

در سبک مینیمالیسم، شعار میس، کمتر بیش تر است، ایده اصلی طرح است. در این سبک، تمام عناصر اضافی و نامربوط با عملکرد و موضوع طرح حذف می‌شود. کسر گرایی تا آنجا پیش می رود که کسر بیش از آن، باعث بهبود کیفی طرح نشود. به عبارتی، از ساده‌ترین و کم ترین عناصر برای ایجاد بیش ترین تاثیر استفاده می شود.

غرفه آلمان در شهر بارسلون در سال 1929 را می توان به عنوان الگوی اولیه این سبک قلمداد کرد.

فهرست

بخش اول: معماری مدرن

فصل 1: مدرنیته

فصل 2: معماری مدرن اولیه

فصل 3: معماری مدرن متعالی

فصل 4: معماری مدرن متأخر

بخش دوم: معماری بعد از مدرن

فصل 5: پست مدرنیته

فصل 6: معماری پست مدرن

فصل 7: معماری های – تک و اکو – تک

فصل 8: معماری نئوکلاسیک

فصل 9: معماری دیکانستراکشن

فصل 10: معماری فولدینگ

فصل 11: معماری پیدایش کیهانی – غیر خطی

فصل 12: معماری سبز

پیوست‌ها

فهرست نمودارها و جدول ها

 

Be the first to review “کتاب مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب – قبادیان”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

مكان گيرنده

کتاب مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب - قبادیان

35,000 تومان

افزودن به سبد