کتاب مبانی فیزیک ساختمان 2 (تنظیم شرایط محیطی) – قیابکلو

23,000 تومان

تألیف: زهرا قیابکلو

انتشارات: جهاد دانشگاهی امیر کبیر

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب مبانی فیزیک ساختمان (جلد دوم: تنظیم شرایط محیطی) به تألیف زهرا قیابکلو در نشر جهاد دانشگاهی امیر کبیر به چاپ رسیده است.

یکی از مواردی که در طراحی ساختمان ها اهمیت ویژه ای دارد، توجه به مسائل مرتبط با گرمایش، سرمایش و روشنایی در فضاهای داخلی است. در واقع یکی از عناصر مهم کمال یک محیط مصنوع پایدار، بهینه سازی مصرف انرژی می باشد به گونه ای که مبنای آسایش انسان را فراهم کند. مطالعه ی موارد و شرایطی که باعث ایجاد یک توسعه پایدار در زندگی روزمره انسان ها می شود برای دانشجویان معماری بسیار حائز اهمیت است.

کتاب “مبانی فیزیک ساختمان ۲” سعی دارد با زبانی ساده به بررسی و محاسبه عوامل تنظیم کننده ی شرایط محیطی مبتنی بر انرژی های تجدید پذیر بپردازد و گفتنی است که مطالب ارائه شده در این کتاب عمدتاً مربوط به سامانه های گرمایشی است و سامانه های سرمایشی جداگانه در کتاب دیگری ارائه شده اند. کتاب مذکور متشکل از دوازده فصل می باشد که عبارتند از: ۱‐ منابع انرژی ۲‐ اقلیم ۳‐ هندسه خورشید ۴‐ الگوی حرکت سایه و طراحی سایت ۵‐ آسایش حرارتی ۶‐ مبانی انتقال حرارت در ساختمان ۷‐ سامانه های غیرفعال خورشیدی ۸‐ گردآورنده های خورشیدی ۹‐ سامانه های فتوولتاییک ۱۰‐ توربین های بادی ۱۱‐ ساختمان های هوشمند ۱۲‐ مصادیق

مؤلف در فصول اول و دوم مسائل عمده در حفظ محیط زیست، میزان مصرف انرژیِ بخش های مختلف، انرژی های تجدید پذیر و انرژی های تجدید ناپذیر، عوامل اقلیمی، طبقه بندی اقلیمی جهان و ایران و … را شرح می دهد و سپس در فصول سوم و چهارم مخاطب را با عرض و طول جغرافیایی، زاویه انحراف، طول روز، زاویه ساعت، زاویه ارتفاع خورشید، زاویه ورود اشعه خورشیدی، روش ترسیم مسیر سایه و محاسبه طول سایه، الگوی حرکت سایه در سطوح شیب دار، سایه، طراحی سایت و … آشنا می ‌کند. در فصول پنجم و ششم تعادل حرارتی در بدن انسان، مهم ترین عوامل تأثیر گذار بر احساس آسایش حرارتی، تأثیر عوامل خاص بر احساس آسایش حرارتی، استفاده از دمای مؤثر در تعیین محدوده آسایش، ضریب تبادل حرارت لایه هوا، زمان تأخیر و … را بیان می کند. در فصول هفتم و هشتم به بررسی جذب مستقیم، نورگیرهای سقفی، جذب غیرمستقیم، دیوار ترومب، گلخانه‌ ها، سامانه ترموسیفون، زمین گرمایی، عایق های حرارتی، گرد آورنده های تخت و متمرکز کننده، گردآورنده های لوله ای تحت خلاء و … می پردازد. فصول نهم و دهم را به بررسی انواع و نحوه عملکرد سلول های خورشیدی، اجزای کلی سامانه فتوولتاییک، پانل های خورشیدی، باتری و مبدل، سازه های نگهدارنده، انواع توربین های بادی و مکانیزم کار آن ها، قابلیت تولید الکتریسیته، چگالی انرژی بادی و … می پردازد و نهایتاً در فصول یازدهم و دوازدهم به معرفی انواع سامانه ‌های EMS و کاربری‌ های مختلف، انواع سامانه های مدیریت ساختمان (BMS)، اهمیت استفاده از BMS، ساختمان GLA، تالار شهر لندن، برج کریستال مسکو، ساختمان مرکزی GSW برلین، آلمان و … می پردازد.

کتاب مبانی فیزیک ساختمان (جلد 2: تنظیم شرایط محیطی) به تألیف زهرا قیابکلو در انتشارات جهاد دانشگاهی امیر کبیر به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 520 g
ابعاد 235 × 168 mm
موضوع

مهندسی عمران

تعداد صفحه

359

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

17

سال انتشار

1397

برشی از متن کتاب

۱ منابع انرژی

۱۲ مسائل عمده در حفظ محیط زیست

۱۲۱ عدم توازن گازها در جو زمین

عدم توازن گازها در جو زمین موجب افزایش درجه حرارت زمین گشته و در نتیجه امکان سکونت انسان در سیاره زمین را از بین می برد. در سال ۱۹۹۰ میزان گاز دی اکسید کربن ۲۵ درصد بیش از آن در قبل از انقلاب صنعتی بوده و مقدار گاز متان نیز اندازه دو برابر افزایش داشته است. متوسط درجه حرارت زمین در حدود ۳۳ درجه سانتی گراد است که در یک صد سال گذشته به میزان ۳/۰ تا ۶/۰ درجه سانتی ‌گراد افزایش یافته که بخشی مربوط به اثرات گلخانه ای و بخشی تحولات جوی است که علم کنونی قادر به تفکیک آن نیست.

۲۲۱ ازدیاد گرما

جمعی از دانشمندان، اقتصاد دانان و متخصصین علوم سیاسی تحت نظر مجمعی که توسط دولت های جهانی برای بررسی تغییرات آب و هوایی ایجاد شده است (IPCC) مشغول فعالیت می باشند. این دانشمندان تلاش می ‌کنند تا درک عمیق ‌تری نسبت به سامانه آب و هوایی جهان و نیروهای موثر در تغییرات آن ارائه دهند. شرایط آب و هوایی بستگی مستقیم به تشعشعات نور خورشید دارد. تغییرات در توزیع این نوع اشعه‌ ها که بر زمین تابیده می شوند و گرمایی که از آن ها متصاعد می شود عامل اصلی تعیین کننده تنوع آب و هوایی در جهان هستند. تغییر در مدار گردش زمین به دور خورشید، افزایش یا کم شدن غبارهای پوشاننده، تغییر شکل سطوح قاره ها، تغییرات در جریان های اقیانوسی و تغییرات در ترکیب جو بر میزان این تشعشعات اثر می ‌گذارند.

آلودگی های حاصل از دامنه وسیع فعالیت های انسانی شامل مصرف انرژی، تولیدات صنعتی، کشاورزی، جنگل داری و تغییرات استفاده از زمین باعث افزایش غلظت گازهای گرمازا می‌ شود. خطرناک ترین گازها عبارتند از: دی اکسید کربن، متان، نیترواکسید، و ترکیبات مصنوعی که کلروفلوئوروکربن (CFC) نامیده می شوند. این گازها به دلیل ساختمان اتمی شان، شفاف هستند و در مسیر تابش پرتوهای خورشیدی قرار می گیرند. بخش اصلی نور خورشید از داخل آن ها بدون جذب شدن عبور می کند. …

فهرست

۱‐ منابع انرژی

۲‐ اقلیم

۳‐ هندسه خورشید

۴‐ الگوی حرکت سایه و طراحی سایت

۵‐ آسایش حرارتی

۶‐ مبانی انتقال حرارت در ساختمان

۷‐ سامانه های غیرفعال خورشیدی

۸‐ گردآورنده های خورشیدی

۹‐ سامانه های فتوولتاییک

۱۰‐ توربین های بادی

۱۱‐ ساختمان های هوشمند

۱۲‐ مصادیق

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب مبانی فیزیک ساختمان 2 (تنظیم شرایط محیطی) – قیابکلو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.