کتاب مبانی زبان شناسی – نجفی

12,500 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

(مبانی زبان شناسی و کاربرد آن در زبان فارسی)

نویسنده: ابوالحسن نجفی

انتشارات: نیلوفر

کتاب مبانی زبان شناسی و کاربرد آن در زبان فارسی اثر ابوالحسن نجفی توسط انتشارات نیلوفر به چاپ رسیده است.

“مبانی زبان شناسی و کاربرد آن در زبان فارسی” کتابی علمی و آموزشی است که مولف طی آن سعی بر این داشته است که کلیه­ ی مفاهیم و مباحث زبان شناسی ارائه شده را با زبانی ساده و قابل فهم برای عموم مخاطبان، اعم از دانشجویان مرتبط و حتی غیر مرتبط با این رشته ، به نگارش درآورد. از دیرباز انسان­ها برای برقراری ارتباط ناگزیر به استفاده از زبانی قابل درک برای انتقال خواسته­ ها و مقاصد خود با یک­دیگر بوده­اند و پس از گذشت زمان، زبان نیز همگام با پیشرفت علم و دانش به طور گسترده­ای توسعه یافته است. در دنیای امروز، نیاز به مطالعه و آموزش زبان شناسی مختص بخش خاصی از دانش نیست، بلکه برای کلیه­­ ی بخش­های علمی و اجتماعی در تمامی زمینه­های فعالیت بشری ضروری می­باشد چرا که به وسیله­ ی زبان است که به انتقال مفاهیم و اصطلاحات خاص خود می­پردازند؛ از این رو نویسنده با کاربرد بیانی ساده و روشن، سبب شیوایی و روایی کتاب حاضر شده و مطالعه­ ی آن را برای همگان میسر ساخته است. در پایان کتاب نیز پرسش­ هایی با عنوان خودآزمایی در دو نوع پاسخ­های چند گزینه­ای و تشریحی طراحی شده است تا از طریق آن مخاطب با یافتن پاسخ­ برای پرسش­ها، معلومات خود را بسنجد.

 

اطلاعات بیشتر

ابعاد 240 × 170 mm
تعداد صفحات

قطع

نوبت چاپ

نوع جلد

فهرست

1. زبان چیست؟

زبان شناسی

ارتباط

زبان به منزله نهاد اجتماعی

نشانه چیست؟

انواع نشانه

اجزای نشانه

ساختار

جریان بر خط مستقیم

تجزیه دوگانه

تعریف زبان

وظایف یا نقش­های زبان

نقش ارتباطی زبان

زبان و واقعیت

محور هم­نشینی و محور جانشینی

تعریف دیگری از زبان

  1. واحدهای تجزیه دوم: واج­ها

صوت و آوا

نقش­های واج

استخراج واج­ها

آوا نگاری و واج نگاری

صامت­های فارسی

مصوت­های فارسی

مساله امتداد مصوت­ها

مصوت­های مرکب

تحول واج­ها

هجاهای فارسی

الگوی هجایی فارسی

سه صامت پایانی

هجای باز و هجای بسته

مساله­ی همزه در فارسی

هجا و تکواژ

کاربرد واج­ها در تکواژ

صامت­های پایانی

همزه­ی پایانی

صامت مکرر پایانی

مصوت­های پایانی

التقای مصوت­ها

-i- پیش از y– در تکواژ

تکیه در فارسی

  1. واحدهای تجزیه اول: تکواژها

تقدم صورت بر معنی

حذف معنی

فهرست بسته و فهرست باز

تکواژ دستوری و تکواژ قاموسی

صرف و نحو

جمله و عبارت

آمیزه

تکواژ گسسته

تکواژ اجباری و تکواژ اختیاری

نقش مکرر

صورت واحد و نقش­های متفاوت

تکواژ پنهان

جای تکواژها در جمله

سه امکان خط مستقیم

سلسله مراتب عناصر جمله

مقوله­های نحوی

نقش یک سویه و نقش دو سویه

پایان سخن

چند نمودار دستوری

خودآزمایی

آزمون­های پاسخ گزینی

آزمون­های پاسخ نگاری

پاسخ آزمون­های پاسخ گزینی

پاسخ آزمون­های پاسخ نگاری

فهرست راهنما

برشی از متن کتاب

نشانه هایی را که در زندگی اجتماعی بشر به کار رفته است می­توان به سه دسته تقسیم کرد:

الف) نشانه­ی تصویری یعنی نشانه­ای که میان صورت و مفهموم آن مشابهتی عینی و تقلیدی هست، مانند نقش مار که بر خود مار و عکس که بر صاحب عکس و نقشه­ ی جغرافیا که بر منطقه­ای از مناطق زمین دلالت می­کند. فقط به سبب مشابهت ظاهری­ ست که می­توان از اولی به دومی راه برد.

ب) نشانه­ی طبیعی (که همان نشانه­ی عقلی و طبعی است)، یعنی نشانه­ای که میان صورت و مفاهیم آن رابطه هم­جواری یا تماس هست، مثلا رابطه میان دود و آتش و میان جای پا و رونده و میان تندی ضربان نبض و احتمال تب و میان لفظ آخ و احساس درد. این رابطه از مقوله­ ی علیت است: آتش و رونده و تب و احساس درد علت است و دود و جای پا و تندی ضربان نبض و فریاد معلول آن. فرق اساسی این نشانه با نشانه­ ی وضعی در این است که عمدا به قصد ایجاد ارتباط به وجود نیامده­ است.

ج) نشانه­ی وضعی یعنی نشانه­ای که میان صورت و مفاهیم آن هم چنان رابطه­ی هم­جواری و پیوستگی هست؛ اما این رابطه قراردادی است، نه ذاتی و خود به خودی؛ پس بر مبنایی جاری و مستعمل است (عرف و عادت). نه بر اساس مشابهت صوری یا بستگی علت و معلولی؛ مانند دلالت لفظ اسب بر معنای «اسب» که تا مسبوق بر قرارداد تصریحی یا تلویحی میان گوینده و شنونده نباشد مفهوم نخواهد داشت؛ یا دلالت نور قرمز در سر چهارراه بر  «عبور ممنوع».

می­توان گفت که دلالت نشانه­های تصویری و طبیعی نزد همه­ی جوامع بشری تقریبا یکسان، یا لااقل بی نیاز به آموختن، قابل درک است؛ و حال آن­که دلالت نشانه­های وضعی مسبوق بر آموزش و فراگیری است، و بنابراین نزد هر جماعتی به صورت متفاوت با صورت رایج نزد جماعت دیگر است. به همین سبب است که مثلا جانوری را که در فارسی اسب می­نامند در عربی فرس می­گویند و در فرانسه cheval و در انگلیسی horse و در آلمانی pferd و در ایتالیایی cavallo و در زبان­های دیگر الفاظ دیگر.

البته پایه ­ی هر زبانی بر دلالت وضعی است،اما دلالت­های دیگر نیز به مقیاس کم­تر در آن­ها به کار می­رود. مثلا دلالت گروه الفاظی را که در دستور زبان «اصوات» می­نامند می­توان از مقوله دلالت طبیعی شمرد؛ و دلالت گروه الفاظی را که به  «نام آوا» معروف است، یعنی الفاظی که به تقلید از اصوات موجود در طبیعت ساخته شده است (مثلا شرشر آب و خرخر خواب)، می­توان از مقوله­ ی دلالت تصویری دانست. یا اگر در اکثر زبان­ها برای تمیز مفرد از جمع معمولا حرف یا حروفی بر کلمه­ ی مفرد می­افزایند تا جمع شود و نه بر کلمه­ ی جمع تا مفرد گردد، جلوه­ای از دلالت تصویری است.

بسیاری از نشانه­ ها ممکن است از گروهی به گروه دیگر بروند. فی­المثل دود آن­جا که دلیل آتش باشد از نشانه­ ی طبیعی است، ولی چون نزد بعضی از قبایل سرخ پوست امریکایی به نشانه­ ی اغلام جنگ یا خطر به کار رود در شمار نشانه­ های وضعی خواهد بود. چون مسبوق بر قرارداد و آموزش نیز به قصد ایجاد ارتباط است…

Be the first to review “کتاب مبانی زبان شناسی – نجفی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

12,500 تومان

افزودن به سبد