کتاب مبانی آئرودینامیک 2 – اندرسن | مظاهری

30,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

تالیف: جان اندرسن

ترجمه: کریم مظاهری – محمدعلی ایوبی – مهران دری

انتشارات: دانشگاه صنعتی شریف

کتاب مبانی آئرودینامیک (جلد دوم) تالیف جان اندرسن، با ترجمه کریم مظاهری، محمدعلی ایوبی و مهران دری توسط انتشارات دانشگاه صنعتی شریف به چاپ رسیده است.

آئرودینامیک مقوله ای است با جذابیت های خلاق که حاصل تلاش اندیشمندان بزرگ بسیاری در طول قرون است؛ در واقع واژه آئرودینامیک برای مسائلی استفاده می شود که از پرواز و موضوع های دیگر مربوط به جریان هوا ریشه می گیرند.

کتاب “مبانی آئرودینامیک” در دو جلد مجزا، با بیانی روان و شیوا به تشریح علم پرواز و مبانی آن می پردازد. این کتاب به عنوان منبعی جامع و کامل برای دروس مختلف آئرودینامیک (آئرودینامیک جریان فراصوتی، آئرودینامیک پیشرفته و تجربی، آئرودینامیک جریان ابر صوتی و …) جهتِ استفاده ی دانشجویان رشته های مهندسی هوا و فضا و رشته های مرتبط دیگر (کارشناسان و صنعت گران شاغل در زمینه های مختلف هوانوردی) در مقطع کارشناسی و برخی دروس کارشناسی ارشد شناخته شده است. از نکات برگزیده این اثر می توان سادگی و روانی نوشتار، ارائه ی نکات تجربی و کاربردی متعدد، اشاره به جنبه های تاریخی و سیر تکاملی علم آئرودینامیک و ارائه ی تصاویر و نمودارهای ساده سازی شده و تمرین های کاربردی در پایان هر فصل را نام برد. جلد دوم از کتاب مذکور متشکل از ۲ قسمت (فصول ۷ تا ۱۸) می باشد که عبارتند از: ۳‐ جریان تراکم ناپذیر غیر لزج ۴‐ جریان لزج

مؤلف در قسمت سوم (فصول ۷ تا ۱۴) مخاطب را با برخی از ویژگی های اولیه جریان تراکم پذیر، تعریف تراکم پذیری، معادلات حاکم بر جریان غیر لزج تراکم پذیر، برخی از ویژگی های جریان فراصوتی، معادلات اساسی موج ضربه ای قائم، سرعت صوت، رابطه های موج ضربه ای مایل، بر هم کنش ها و بازتاب های موج ضربه ای، موج های انبساطی پرنتل ‐ مایر، معادلات حاکم بر جریان شبه یک بعدی، پخش کن ها، عدد ماخ بحرانی، قاعده مساحت، هوابر فرابحرانی، کاربرد هوابرهای فراصوتی، طراحی شیپوره فراصوتی، نظریه نیوتنی و … آشنا می کند و سپس در قسمت چهارم (فصول ۱۵ تا ۱۸) جنبه های کیفی جریان لزج، معادلات ناویر ‐ استوکس، پارامترهای همانندی، جریان کوئت، جریان پوازی دو بعدی، معادلات و ویژگی های لایه مرزی، نتیجه های مربوط به لایه های مرزی آشفته و … را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد.

اطلاعات بیشتر

وزن 660 g
ابعاد 230 × 165 mm
موضوع

مهندسی هوا فضا

تعداد صفحه

447

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

3

سال انتشار

1395

فهرست

قسمت ۳: جریان تراکم ناپذیر غیر لزج

۷ جریان تراکم پذیر: برخی از ویژگی های اولیه

۸ موج های ضربه ای قائم و بحث های مرتبط

۹ موج ضربه ای مایل و موج های انبساطی

۱۰ جریان تراکم پذیر در شیپوره ها، پخش کن هه و تونل های باد

۱۱ جریان تراکم پذیر صوتی بر روی هوابر ها: نظریه خطی

۱۲ جریان فراصوتی خطی شده

۱۳ مقدمه ای بر روش های عددی در جریان فراصوتی غیر خطی

۱۴ ویژگی های جریان ابر صوتی

قسمت 4: جریان لزج

۱۵ مقدمه ای بر اصول بنیادی و معادلات جریان لزج

۱۶ چند حالت خاص؛ جریان های کوئت و پوازوی

۱۷ مقدمه ای بر لایه های مرزی

۱۷ حل های ناویر استوکس: چند مثال

برشی از متن کتاب

قسمت ۳: جریان تراکم ناپذیر غیر لزج

۷ جریان تراکم پذیر: برخی از ویژگی های اولیه

۱۷ مقدمه

در ۳۰ سپتامبر ۱۹۳۵، کاشناسان پیشتاز آئرودینامیک از همه نقاط دنیا در رُم ایتالیا گرد هم آمدند. برخی از آن ها با هواپیما هایی که در آن زمان با سرعت ۱۳۰ مایل بر ساعت، پرواز می کردند، به آن جا وارد شدند. روشن است که این افراد برای بحث درباره آئرودینامیک هواپیماهایی، نه با سرعت ۱۳۰ مایل بر ساعت، بلکه با سرعت هایی باور نکردنی ۵۰۰ مایل بر ساعت و یا حتی بیش تر گرد هم آمده بودند. در میان آن ها، نابغه های آئرودینامیک هم چون تئودورفون کارمن و ایستمن ژاکوبز از ایالات متحده، لودویک پرنتل و آدولف بوسمن از آلمان، آکرت از سویس، جی. آی. تیلر از انگلیس، آرتور کروکو و انریکو پیتولسی از ایتالیا، و افراد دیگر برای شرکت در پنجمین همایش ولتا، تحت عنوان 《سرعت های زیاد در هوانوردی》نیز دعوت شده بودند، هر چند در آن زمان موتور جت هنوز ساخته نشده بود، اما به باور آن ها، آینده هوانوردی 《سریع تر و بالا تر》باید می شد. در آن زمان، برخی از مهندسان هوانوردی احساس می کردند که هواپیماها هرگز نخواهند توانست در بالای سرعت صوت پرواز کنند افسانه 《دیوار صوتی》به همه رده های هوانوردی رخنه کرده بود. اما، افرادی که در پنجمین همایش ولتا حضور یافته بودند، بهتر می دانستند. آن ها به مدت ۶ روز در ساختمان گیرای رنسانس، که در زمان امپراطوری روم به عنوان تالار شهر استفاده می شد، مقاله های خود را درباره پرواز با سرعت های فراصوتی، فروصوتی و  حتی ابر صوتی ارائه کردند. در میان این مقاله ها، برای نخستین بار، مفهوم بال پسگرا برای سرعت های زیاد مطرح شد. آدولف بوسمن ابداع کننده این روش، درباره علت های فنی تولید پسای کم تر در بال های پسگرا برای سرعت های زیاد، در مقایسه با بال های مستقیم متداول، بحث کرد. (یک سال بعد، مفهوم بال پسگرا به وسیله لوفت وافه آلمانی به عنوان یکی از مسائل محرمانه نظامی طبقه بندی شد. آلمانی ها، در خلال جنگ دوم جهانی، پژوهش های فراوانی درباره بال های پسگرا انجام دادند که به طراحی نخستین هواپیمای جت عملیاتی Me ‐ 262 انجامید ‐ این هواپیما دارای بال پسگرایی با زاویه نسبتاً معمولی بود.) در همایش ولتا، بیش تر بحث هه بر روی اثرهای 《تراکم پذیری》در سرعت های فروصوتی بالا، یعنی اثر های چگالی متغیر، متمرکز بود، زیرا این نخستین مسئله ای بود که در هواپیماهای پرسرعت به چشم می خورد. به عنوان مثال، ایستمن ژاکوبز نتیجه های آزمون تونل باد برای … عرضه کرد. …

Be the first to review “کتاب مبانی آئرودینامیک 2 – اندرسن | مظاهری”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب مبانی آئرودینامیک 2 - اندرسن | مظاهری

30,000 تومان

افزودن به سبد