کتاب لبه تیغ – سامرست موام

35,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

(رمان های بزرگ دنیا)

نویسنده: سامراست موام

مترجم: مهرداد نبیلی

انتشارات: امیرکبیر

کتاب لبه تیغ نوشته سامرست موام و ترجمه مهرداد نبیلی در انتشارات امیرکبیر به چاپ رسیده است.

در این کتاب رمانی از سامرست موام را می خوانیم. این نویسنده مشهور انگلیسی آثار زیادی در زمینه داستان کوتاه، رمان و نمایشنامه دارد. او به کشور های زیادی سفر کرده، تجربیات زیادی دارد و جهانی وسیع تر را می شناخت. آثار نویسندگان بسیاری را مطالعه کرده است و یک صاحب نظر ادبی است. او زبان را خوب می‌ شناسد و در کاربرد زبان بسیار دقیق است. موام، به جامعه توجه دارد. با این که در آمریکا و انگلیس هر دو یک زبان را به کار می روند، اما از چشم‌ های تیزبین او، ظرایف پنهان نمی ماند و می‌ گوید باید در این دو جامعه زیست تا بتوان زبان انگلیسی مناسبی را به کار برد. موام که در زمان جنگ جهانی در آمریکا بود، این داستان را بر اساس گفتگوی خود با یک سرباز بازمانده جنگ، خلق می کند. از طریق این گفتگو موام، اروپای آن زمان را نشان می‌ دهد. سوالاتی را که در ذهن آدم ها در آن سال ها وجود داشت، سوالاتشان از این که معنای زندگی چیست، چرا باید زندگی کنند، اهدافشان، ابزار شان و اعتقاداتشان، را مطرح می‌ کنند. قهرمان اصلی داستان، این سرباز بازمانده است، اما موام با گفتگوی افراد دیگر در داستان، پاسخ های بسیاری را به دست می آورد و همه را مطرح می کند. پاسخ افراد بنابر شیوه زندگی هر کدام از آنها جای تفکر دارد. این رمان فلسفی- روانشناختی و زیباست. خواننده هم با نویسنده همراه می ‌شود. واقعا ما زندگی را چطور می بینیم. این دیدگاه، تلاش ما، چگونگی و هر میزان تلاش ما را، مشخص می کند.

اطلاعات بیشتر

وزن 460 g
ابعاد 205 × 140 mm
موضوع

داستان خارجی

تعداد صفحه

416

قطع

رقعی

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

8

برشی از متن کتاب

صبح روز بعد، به لوکزامبورگ رفتم و ساعتی را به تماشای تصویرهای زیبای آن گذراندم. سپس چندی در باغ های وسیع قدم زدم و یاد روزگار جوانی کردم. هیچ چیز دگرگون نشده بود. دانشجویان گویی همان دانشجویان روزگار پیشین بودند که جفت جفت بر سنگ ریزه ها قدم می‌زدند و با شور از نویسندگان مورد علاقه خود سخن می گفتند. کودکان همه همان کودکان بودند که در زیر نظر همان دایگان بازی و جست و خیز می کردند. پیرمردان مهمان پیرمردان کهن بودند که در گرمای خوشایند صبحگاه، روزنامه های خود را می‌خواندند. زنان میانسال همان زنان بودند که در جامه های سیاه سوگواری و نیمکت ها نشسته بودند و از بهای خوراکی‌ها و کج رفتاری خدمتگزاران با یکدیگر درد دل می‌کردند. پس از آن به ادئون سری زدم تا کتاب‌های تازه را ببینم و در آنجا نیز جوانانی را دیدم که همچون سی سال پیش خود من، زیر چشم کنجکاو و اخم های درهم کتابداران می‌کوشیدند در آن چند لحظه هرچه می توانند از کتاب هایی که توان خرید آن را نداشتند، بخوانند و به خاطر بسپارند. از آن پس آرام آرام در آن خیابان های بی فروغ که هر یک برای من خاطره ای بس عزیز داشت به گام زدن پرداختم تا به بولوار دومونپارناس و در آنجا به دوم رسیدم. لاری منتظر بود. گیلاسی مشروب نوشیدیم و از آن پس گام زنان به یکی از رستوران ها که در هوای آزاد صندلی چیده بود رفتیم.

لاری اندکی بیش از آنچه که من به یاد داشتن رنگ پریده می نمود و این خود چشمان سیاهش را در چشم خانه های ژرفش گیرنده تر می کرد. اما در چهره ی آرام و خوددار او تغییری به چشم نمی آمد و لبخند او نیز چون همیشه گرم و دلپذیر بود. هنگامی که دستور غذا می داد متوجه شدم فرانسه را روان و با لهجه درست حرف می زند. به او تبریک گفتم و او چنین توضیح داد: من کمی فرانسه می دانستم. عمه لوئیزا برای ایزابل یک دایه فرانسوی گرفته بود و وقتی در ماروین بودیم، این دایه ما را وادار می کرد همیشه با او فرانسه حرف بزنیم.

از او پرسیدم آیا از پاریس خوشش آمده یا نه. گفت: خیلی.

– آیا در مونپارناس زندگی می کنید؟

لحظه ای درنگ کرد، به طوری که من حدس زدم مایل نیست محل دقیق سکونت خود را به من باز بگوید. آنگاه گفت: بله.

– الیوت از این که آدرس خودتان را فقط توسط امریکن اکسپرس داده بودید سخت آزرده شده بود.

لاری لبخندی زد ولی جوابی نگفت. پرسیدم: خوب، روزها چه کار می کنید؟

– ول می گردم.

– کتاب هم می خوانید؟

– بله، کتاب هم می‌خوانم.

– ایزابل هیچ وقت نامه ای نوشته؟

– ای، بعضی وقت ها. هیچ کدام ما در نامه نوشتن ید طولایی نداریم. ایزابل در شیکاگو است و به او خوش می‌گذرد. قرار است سال دیگر به پاریس بیایند و مدتی را با الویت بگذرانند.

– خوب، برای شما که بد نمی شود.

– گمان نمی کنم ایزابل تا حالا پاریس را دیده باشد. من می ‌توانم او را بردارم و پاریس را نشانش بدهم.

Be the first to review “کتاب لبه تیغ – سامرست موام”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب لبه تیغ - سامرست موام

35,000 تومان

افزودن به سبد