کتاب فضا، زمان و معماری – زیگفرید گیدیون/ منوچهر مزینی

26,000 تومان

نویسنده: زیگفرید گیدیون

مترجم: منوچهر مزینی

انتشارات: علمی و فرهنگی

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب فضا، زمان و معماری به تألیف زیگفرید گیدیون و ترجمه منوچهر مزینی در نشر علمی و فرهنگی به چاپ رسیده است.

معماری (Architecture) شیوه و سبک نقشه ‌کشی، طراحی و ساخت ساختمان‌ ها و دیگر سازه‌ های فیزیکی است. آثار معماری، سمبل فرهنگ یک ملت به شمار می ‌روند و در ردیف آثار هنری قرار می‌ گیرند، به همین دلیل است که عده ای معماری را علاوه بر مهندسی، یک هنر خطاب می کنند که آن را با کتاب نمی شود آموخت. اما تاثیر کتاب در شناخت اصول معماری را نمی توان تکذیب کرد و درواقع شرط موفق شدن در کار عملی، تسلط داشتن بر اصول تئوری آن می باشد.

کتاب “فضا، زمان، و معماری” منبعی است جامع که رابطه ی میان معماری، هنر و زندگی را با زبانی دل نشین و روان در ۲ جلد مجزا (یک کتاب هر دو جلد را در خود جای داده است؛ فصول ۱ تا ۵ به عنوان جلد اول و فصول ۶ تا ۱۰ به عنوان جلد دوم) برای مهندسین، دانشجویان و اساتید رشته های مهندسی معماری و شهرسازی شرح می دهد. ۱۰ فصل یاد شده عبارتند از: ۱‐ تاریخ، جزئی از زندگی ۲‐ میراث معماری ما ۳‐ بسط امکانات تازه ۴‐ نیاز به اخلاق در معماری ۵‐ بسط معماری جدید درآمریکا ۶‐ فضا زمان در هنر، معماری و ساختمان ۷‐ شهر سازی در قرن نوزدهم ۸‐ شهر سازی مسئله ای بشری ۹‐ فضا زمان در شهر سازی ۱۰‐ در ختام کلام

فصل های اول و دوم رابطه مورخ با عصر خویش، تاریخ معاصر، شباهت و تفاوت های روش ها، نحوه عمل و اجرا، پرسپکتیو و شهرسازی، عوامل شهرسازی و … را مورد مطالعه قرار می دهند. فصل های سوم و چهارم مخاطب را با صنعتی شدن رویداد ها، آهن، اسکلت پولادی، معماری و فن ساختمان، بتن مسلح و تأثیراتش بر معماری و … آشنا می کنند. فصل پنجم مکتب معماری شیکاگو و توجه به آثار خاص و چوب بست پوشالی و سطوح معماری مسطح را مورد بررسی قرار می دهد. فصل های ششم و هفتم تصور فضایی جدید، نقاشی های امروزی، ساختمان و زیبائی، چگونگی غلبه نواحی سبز و خرم، کوی های مسکونی، خیابان های مهم در بافت شهر و … را شرح می دهند. فصل های هشتم و نهم مخاطب را با تولد دوباره آمستردام، معنای شهر سازی معاصر، زوال، تغییر شکل و … آشنا می کنند. و نهایتاً فصل دهم به یک جمع بندی کلی از مطالب ارائه شده در تمام فصول کتاب می رسد.

شایان ذکر است که این اثر با ارائه ی تصاویر متعدد و گوناگون از آثار هنرمندانه و معمارانه در سر تا سر جهان، فهم و درک اصول تئوری معماری را به حداکثر می رساند و در واقع جنبه کاربردی آن ها را به نمایش می گذارد.

کتاب فضا، زمان و معماری به تألیف زیگفرید گیدیون و ترجمه منوچهر مزینی در انتشارات علمی و فرهنگی به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 1530 g
ابعاد 283 × 213 mm
موضوع

معماری

فهرست

جلد اول

بخش نخست تاریخ، جزئی از زندگی

بخش دوم میراث معماری ما

بخش سوم بسط امکانات تازه

بخش چهارم نیاز به اخلاق در معماری

بخش پنجم بسط معماری جدید درآمریکا

جلد دوم

بخش ششم فضا زمان در هنر، معماری و ساختمان

بخش هفتم شهر سازی در قرن نوزدهم

بخش هشتم شهر سازی مسئله ای بشری

بخش نهم فضا زمان در شهر سازی

بخش دهم در ختام کلام

برشی از متن کتاب

جلد اول

بخش پنجم بسط معماری جدید درآمریکا

اهمیت سال های بین ۱۸۵۰ و ۱۸۹۰

زمانی که آمریکا هنوز مستعمره انگلستان بود و اوائل دوره جمهوری در بسط معماری جدید در آمریکا اهمیت فراوان دارد. اما پیشرفتی که معماری جدید در آمریکا بین سال‌ های ۱۸۵۰ تا ۱۸۹۰ کرد برای دنیای خارج از آمریکا واجد اهمیت بیش تری است. عواملی که تاثیر معماری آمریکا را بر اروپا میسر داشت در این سال ها به وجود آمد. در سال های بین ۱۸۵۰ و ۱۸۹۰ نه تنها سرزمین های غربی آمریکا به تسلط مهاجرین نخستین درآمد؛ بلکه به خصوص کیفیات و خصوصیات تمدن آمریکایی به منصه ظهور رسید. این زمان به دیده غیر آمریکاییان واجد معنایی پر اهمیت و خاص است. فرم های تازه ای که در تهیه محصولات صنعتی در این دوره به وجود آمد ریشه‌ های خود را در خصوصیات کارگران آمریکایی دارد که با خصوصیات کارگران اروپایی تفاوت فاحش داشت.

ذکر این نکته لازم است که تصاویر مربوط به این زمان مندرج در کتاب اغلب با زحمت فراوان 《نبش قبر》 گشته اند! تهیه مدارک درباره تاریخ این زمان به آسانی میسر نیست. زیرا که هم علاقه بدین زمان کم است و هم درک اهمیت آن اندک. تهیه مدارکی که نحوه زندگی و چگونگی عادات و رفتار آمریکائیان را در این دوره نشان دهد چنان که گذشت بسیار مشکل است و از آن بالا تر مدارکی که هست دائم به خطر نیستی تهدید می شود.

وقتی از کارخانه داران درباره نمونه‌ های اولیه محصولات آنان و یا کاتالوگ های قدیمی سوال می شود اصلاً موضوع را جدی نمی ‌گیرند. فرصتی برای این امور نیست! و از آن بالا تر علاقه ای برای منابع سنتی که زندگی امروز آمریکائیان را به وجود می ‌آورد وجود ندارد. به یقین در آینده مورخینی که به تحقیق درباره این دوره می ‌پردازند علاقه بیش تر برای پیدا کردن ریشه های محصولات صنعتی بی نام و نشان و به ظاهر بی اهمیت خواهند داشت تا ساختمان‌ های پر طنطنه این زمان. اما کدام موسسه هم خود را به دلائل انسانی و نه صرفاً به علل صنعتی و فنی وقف این می کند که مدارک در باره آغاز ساده و بی تکلف عصر ما را جمع آوری کند و محفوظ نگاه دارد؟ ما هنوز عادت نکرده ایم توجه خود را … معطوف داریم‌. …

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب فضا، زمان و معماری – زیگفرید گیدیون/ منوچهر مزینی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.