حراج!

کتاب فسفری عربی نهم [9] کامل طلایی

35,000 تومان 30,000 تومان

(دوره اول متوسطه)

(سه کتاب در یک جلد، تیزهوشان، کتاب کار، کتاب امتحان)

مولف: محمد مهدی یوسفی

انتشارات: کامل طلایی

 

توضیحات

کتاب فسفری عربی نهم، اثر محمد مهدی یوسفی در انتشارات کامل طلایی به چاپ رسیده است.

این اثر با افزایش سطح علمی و توانایی پاسخ‌دهی به سؤالات، دانش‌آموزان را برای موفقیت در امتحانات پایان ترم و آزمون‌های ورودی مدارس خاص آماده می‌کند. محتوای آن مبتنی بر مباحث کتاب درسی بوده و از این جهت می‌تواند هم‌گام با تدریس دبیر، مورد استفاده قرار گیرد. کتاب حاضر به صورت قدم به قدم به آموزش مفاهیم ومطالب مهم پرداخته، لغات را به صورت کاربردی می‌آموزد، قواعد را به اندازه مناسب و در سطح کتاب با بیانی روشن و ساده یاد می‌دهد و در نهایت سعی شده از مباحث تکراری و سطح بالا که عاملی در خستگی دانش‌آموزند و آموختن‌شان در این پایه فایده‌ای ندارد، پرهیز گردد. به این منظور در ابتدای هر درس، مجموعه‌ای از لغات و واژگان به همراه معنای فارسی، بیان صیغه مضارع افعال، جمع و مثنای اسامی، متضاد یا مترادف برخی کلمات، آورده شده است. زیرا به اعتقاد مؤلف، هر مقدار دامنه لغات مخاطب بیشتر باشد، یادگیری بیشتری از زبان نصیب وی می‌گردد. بخش بعدی، ترجمه متن درس را شامل می‌شود، عبارات به صورت روان اما ساده ترجمه شده‌اند. در بخش آموزش قواعد، با دسته‌بندی مباحث، استفاده از نمودارها و جداول، در ارائه آموزشی دقیق و اصولی کوشیده است. بخش تمرینات که در واقع بخش مفصل‌تر هر درس را تشکیل می‌دهند، با تنوع زیاد سؤالات مواجه بوده تا دانش‌آموز با لذت و علاقه به انجام آنها بپردازد، از جمله این تمرین‌ها، جداول کلمات متقاطع، متن‌هایی در قالب داستانک به عنوان درک مطلب و… می‌باشد. چینش سؤالات در این قسمت، از آسان به سخت می‌باشد تا باعث افزایش توانایی مخاطب در پاسخ‌گویی شود. مجموعه‌ای از تست‌های طبقه‌بندی شده به انضمام آزمون‌های جامعی برای هر درس در نظر گرفته شده است. دانش‌آموز با این حجم از سؤالات در قالب تمرین، تست و آزمون تسلط خوبی بر مباحث به دست آورده و با انواع نمونه سؤالات آشنا می‌گردد. انتهای هر یک از دروس نیز پاسخ‌نامه‌های تشریحی وجود دارند که در تطابق پاسخ‌های مخاطب با آن منبع مناسبی به شمار می‌آیند. به این ترتیب نقاط قوت و ضعف دانش‌آموز مشخص می‌گردد.

 

توضیحات تکمیلی

وزن320 g
ابعاد280 × 210 mm
تعداد صفحات

قطع

نوبت چاپ

نوع جلد

سال انتشار

فهرست

 

  1. مراجعة دروسِ الصّفِ السابع و الثامن
  2. قوانین المرور
  3. جسر الصّداقة
  4. الصبر مفتاح الفرج
  5. الرّجاء
  6. تغییر الحیاة
  7. ثمرة الجّد
  8. حوار بین الزّائر و سائق سیّارة الاُجرة
  9. نصوص حول الصحة
  10. الامانة

برشی از متن کتاب

وزن و حروف اصلی کلمه

بیشتر کلمات در زبان عربی، سه حرف اصلی دارند؛ به این سه حرف اصلی، ریشه گفته می‌شود. (جدول 1) این ریشه، کار فهم معانی را ساده می‌کند. در کنار این ریشه، هر کلمه وزن مشخصی دارد که حاکی از معانی خاصی است. (جدول 2)

جدول 1:

کلمات هم‌خانواده   حروف اصلی

حاکم، محکوم، حکیم، حکومة   علوم، عالم، معلوم، علیم        ح    ک   م      ع    ل     م

 

جدول 2:

کلمات    وزن

ناصر، عارف، فاتح، دافع   منصور، معروف، مفتوح، مرفوع             فاعل         مفعول

 

 

نکته 1: برخی افعال، گاهی با اضافاتی در اول یا آخر می‌آیند که به این حروف غیراصلی، حروف زائد می‌گویند. این حروف معنای جدیدی به کلمه می‌دهند و اهداف معنایی خاصی را دنبال می‌کنند. برای اینکه اصل فعل و وزن آن را تشخیص دهید، فقط باید حروف اضافی (زائد) را حذف کنید. (به عبارت ساده‌تر باید آن را به صورت مفرد دربیاورید)

یُصلِحون: یُصلِح (اصل فعل) + و (ضمیر)  + ن (نشانه فعل مضارع) : آنها اصلاح می‌کنند.

سَیهزَمَکُم: س (حرف) + یهزَمُ (اصل فعل) + کم (ضمیر) : او شما را شکست خواهد داد.

 

نکته 2: حروف اصلی کلمات به ترتیب با سه حرف «ف ع ل» سنجیده می‌شود.

غافلینَ: غافل ( وزن: فاعل، حروف اصلی: غ  ف ل) + ین ( نشانه جمع)

بیشتر بدانیم: افعال وزن‌های بیشتری دارند که در سال بعد به صورت مفصل با آنها آشنا خواهید شد.

ماضی    مضارع

أجهدَ      یُجهِدُ

جهَّدَ       یُجَهِّدُ

جاهَدَ     یجاهِدُ

تجاهَدَ     یَتَجاهَدُ

اِجتَهَدَ     یَجتَهدُ

اِنجَهَدَ     ینجَهِدُ

اِستجهَدَ  یستجهِدُ

ماضی    مضارع

أفعلَ      یُفعِلُ

فَعَّلَ       یُفَعِّلُ

فاعَلَ      یُفاعِلُ

تفاعَلَ     یتفاعَلُ

اِفتَعَلَ     یَفتعِلُ

اِنفَعَلَ     ینفَعِلُ

اِستفعلَ  یَستَفعِلُ

 

 

 

 

وزن:

 

 

 

 

 

 

التمرین الاول

جاهای خالی را با ترجمه لغات عربی داده شده پر کنید تا متن فارسی تکمیل شود.

مردی از حومه شهر مدینه به شهر آمد و (تَکلَم) ……….. با مردم در مورد امام حسن مجتبی (ع) و مردم نشانی امام را به او دادند و به او گفتند که ایشان (اَنصَح) ………… افراد شهر است. ولی او (لا یُؤمِنُ) ………… . (قامَ) ………… و رفت به سوی خانه امام. همه به او گفته بودند که ایشان مردی (هادِئ) ……… است و خیلی انسان باید (شقاوة) ……..اش زیاد باشد که با او (عَدَو) ………. . خلاصه او (اِقتَرَبَ مِن) ……….. به خانه امام و (فجأةً) ……….. به محضر امام حسن (ع) وارد شد و در مقابل ایشان (اَقبَحَ) ………… رفتار را کرد و ناسزا گفت. همه اصحاب (حذَّروا) ……….. او را که این کارها را شایسته امام نیست . اما امام در کمال (هُدوء) …….. و (سکینة) ………….. به حرف‌های او و گوش فرا داد و به او گفت: «آیا خسته‌ای؟»، «حتماً گرسنه‌ای». امشب (ضَیف) ………… من باش. او از خجالت سربه‌زیر انداخت و شروع  به (بُکاء) ……….. کرد و گفت: (لَقد) ……….. انتظار این بزرگ‌مردی را نداشتم. در روز (تالی) …………. او از ارادتمندان و یاران حضرت شد و در هر جایی که می‌رفت با افتخار (نادی) ………….. که امام حسن (ع) (اَکرَم) …………. انسان‌ها است و اوست که باید (اُسوة) …………. برای همگان باشد.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب فسفری عربی نهم [9] کامل طلایی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.