کتاب طراحی سیستم های تهویه مطبوع با نرم افزار Carrierv 4.5 – ثمالی

18,500 تومان

تالیف: بیژن ثمالی- وحید وکیل الرعایا

انتشارات: صانعی شهمیرزادی

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب طراحی سیستم های تهویه مطبوع با نرم افزار Carrierv 4.5 تألیف پروفسور بیژن ثمالی و مهندس وحید وکیل الرعایا توسط انتشارات صانعی شهمیرزادی چاپ شده است.

بدون شک امروزه نقش نرم افزارهای محاسباتی را در بخش صنعت و مراکز تحقیقاتی نمی توان نادیده گرفت، چندانکه با رشد روزافزون صنعت و اهمیت یافتن پارامترهایی نظیر زمان، دقت، کیفیت و هزینه، نقش اینگونه نرم افزارها بیشتر نمایان می شود. رشد صنعت و به طبع آن نیاز به حجم عظیم محاسبات و کاهش هزینه های تولید از یک طرف و کمبود زمان از طرف دیگر استفاده از فن آوریهای رایانه ای را اجتناب ناپذیر نموده است بطوریکه امروز دیگر فرصت آن نیست تا زمان زیادی بابت محاسبات دستی صرف شود ولی از سوی دیگر استفاده از نرم افزارهای قوی طراحی نیز نیازمند فراگیری صحیح و توانایی به کارگیری قابلیت های آنهاست.

نرم افزار HAP که محصول شرکت Carrier آمریکاست از جمله نرم افزارهای معتبر شناخته شده در سطح جهان است که در کشور ما نیز جهت انجام محاسبات تهویه مطبوع و حرارت مرکزی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه نرم افزارهای دیگری جهت این محاسبات موجود است ولی مزیت اصلی کریر به این نرم افزارها، ساختار ساده و در عین حال گزارشات بسیار دقیق و کاربردی این نرم افزار می باشد که آن را به عنوان کاربردی ترین نرم افزار در این حوزه قرار داده است. این نرم افزار به محاسبه بارهای سرمایشی و گرمایشی ساختمان و تعیین ظرفیت دستگاه های مورد نیاز برای ساختمان می پردازد. همچنین تمام جزئیات مربوط به ساختمان و سیستم سرمایش و گرمایش مورد نظر برای آنرا به عنوان ورودی سوال می کند و بنابراین محاسباتش را نیز بسیار دقیق انجام می دهد. کتاب فوق، برای آشنایی بیشتر با سایر امکانات و نحوه ی کار با این نرم افزار برای علاقه مندان و دانشجویان منتشر گردیده است.

کتاب طراحی سیستم های تهویه مطبوع با نرم افزار Carrierv 4.5 تألیف پروفسور بیژن ثمالی و مهندس وحید وکیل الرعایا توسط انتشارات صانعی شهمیرزادی چاپ شده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 650 g
ابعاد 230 × 160 mm
موضوع

معماری

تعداد صفحه

448

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

3

سال انتشار

1393

برشی از متن کتاب

بارهای حرارتی و برودتی

بارهای حرارتی و برودتی به بخش های زیر تقسیم می شوند:

  1. بارهای انتقالی (از طریق انتقال حرارت از جدارهای خارجی ساختمان)
  2. بارهای تابشی (از طریق پنجره ها و نورگیرها)
  3. بارهای داخلی (شامل بارهای ناشی از روشنایی ها، افراد و بارهای داخلی متفرقه دیگر)
  4. بارهای ناشی از نفوذ هوا

بارهای انتقالی به درجه حرارت هوای خارج و ضریب هدایت حرارتی جداره های خارجی بستگی دارند. در یک ساختمان معین و با ضریب هدایت حرارتی ثابت؛ این بارها فقط به دمای هوای خارج وابسته خواهند بود به طوری که با بیشتر شدن درجه حرارت هوای خارج از دمای اتاق، گرما از بیرون و توسط جداره های خارجی به اتاق انتقال می یابد و با کمتر شدن درجه حرارت هوای خارج از دمای اتاق؛ گرما از اتاق به بیرون منتقل می شود. بنابراین فضاهایی از ساختمان که در جداره ی خارجی قرار دارند، در تابستان از طریق بارهای انتقالی گرم و در زمستان ها سرد می شوند. بارهای تابشی نیز به موقعیت جغرافیایی ساختمان، فضاهای اطراف ساختمان، جهت زون ها و نیز سطح و جنس شیشه پنجره ها و انواع و رنگ پرده ها وابسته اند. معمولا در نیم کره ی شمالی برای زون هایی که جهت پنجره آنها به طرف غرب و شرق است، پیک این بار بعدازظهر و صبح تابستان در ماه های تیر و مرداد رخ می دهد و برای زون هایی که جهت پنجره آنها به طرف جنوب است، پیک این بار در پاییز و اوایل زمستان است. زون هایی که پنجره شمالی دارند، نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کنند و لذا در طول سال تغییرات چندانی در بارهای تابشی آنها صورت نمی گیرند. بار تابشی نیز مربوط به زون های خارجی است و در طول سال فقط گرمای اتاق را زیاد می کند. بارهای داخلی نیز گرمازا هستند و در طول سال گرمای اتاق را زیاد می کنند. این بارها، هم در زون های داخلی و هم در زون های خارجی وجود دارند و باید در هر دو درنظر گرفته شوند.

فهرست

فصل اول: آشنایی با نرم افزار HAP

فصل دوم: اصول و مفاهیم اساسی

اصول انتقال حرارت

اساس فیزیولوژی تهویه مطبوع

مراحل طراحی و محاسبه پروژه های تهویه مطبوع

فصل سوم: اطلاعات مربوط به شرایط اقلیمی

فرایند محاسبات اقلیمی بر اساس هندبوک اشری

وارد کردن مشخصات آب و هوایی به نرم افزار

فصل چهارم: وارد کردن مشخصات فضاها به نرم فزار

فصل پنجم: اطلاعات مربوط به سیستم های تهویه مطبوع

تقسیم بندی سیستم های تاسیسات تهویه مطبوع

وارد کردن مشخصات سیستم تهویه مطبوع به نرم افزار

فصل ششم: شبیه سازی سیستم های HVAC در نرم افزار کریر

فصل هفتم: تحلیل گزارشات و نتایج نرم افزار کریر

فصل هشتم: پرسش های متداول در مورد نرم افزار کریر

فصل نهم: توصیف انواع سیستم های مورد استفاده در نرم افزار

فصل دهم: طراحی کویل های سرمایش و گرمایشی با نرم افزار NU-fin coil selection

فصل یازدهم: تحلیل پروژه

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب طراحی سیستم های تهویه مطبوع با نرم افزار Carrierv 4.5 – ثمالی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.