کتاب طراحان چگونه می اندیشند – لاوسون/ ندیمی

24,000 تومان

(ابهام زدایی از فرایند طراحی)

تالیف: برایان لاوسون

ترجمه: حمید ندیمی

انتشارات: دانشگاه شهید بهشتی

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب طراحان چگونه می اندیشند، ابهام زدایی از فرایند طراحی به تألیف برایان لاوسون و ترجمه دکتر حمید ندیمی از انتشارات دانشگاه شهید بهشتی به چاپ رسیده است.

اکنون که پژوهش درباره طراحی ششمین دهه خود را سپری می ند، طراحی پژوهی در پرتو نگاه توصیفی به طراحی و باور مفهوم «اندیشه طراحانه»، تحول دیگری را تجربه می کند که در شناسایی این فعل پیچیده انسانی تعمق بیشتری را نوید می دهد.

در این کتاب به دو نتیجه مهم از دستاوردهای حاصل پنج دهه پژوهش و برخورد افکار در زمینه «طراحی» اشاره شده : نخست آن که پیچیدگی ها این فعل انسانی، نگاه ساده انگارانه و نظریه پردازی های تجویزی دو دهه اولیه را ناگزیر به نگاهی واقع گراتر و نظریه پردازی هایی توصیفی مبدل ساخته است. دوم آنکه شیوه اندیشه طراح، نه به مثابه دنباله اندیشه تحلیلی دانشمندان، بلکه در حکم شیوه اندیشیدنی خودبنیاد موضوعیت یافته است. این کتاب حاصل نظر به اندیشه طراحانه، به یاری تخصص دوگانه مؤلف در دو عرصه طراحی و روان شناسی، با دیدی چندجانبه است.

کتاب طراحان چگونه می اندیشند، ابهام زدایی از فرایند طراحی به تألیف برایان لاوسون و ترجمه دکتر حمید ندیمی از انتشارات دانشگاه شهید بهشتی به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 570 g
ابعاد 230 × 160 mm
موضوع

معماری

تعداد صفحه

399

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

2

فهرست

پیشگفتار مترجم

مقدمه مؤلف بر آخرین ویرایش کتاب

بخش اول: طراحی چیست؟

١. پیشگفتار
٢. نقش دگرگون شونده طراح
٣. نقشه های مسیر فرایند طراحی

بخش دوم: مسئله ها و راه حل ها

۴. اجزای مسئله طراحی
۵. اندازه گیری
معیار و داوری در طراحی
۶. الگویی از مسئله های طراحی
۷. مسئله ها
راه حل ها و فرایند طراحی –

بخش سوم: اندیشه طراحانه

۸. انواع و شیوه های اندیشیدن
9. تفکر خلاق
۱۰. اصول راهنما
۱۱. راهبردهای طراحی
فوت و فن ها طراحی
دام های طراحی
طراحی با دیگران
طراحی به مثابه گفتگو و ادراک
به سوی یک الگوی طراحی

کتابنامه

واژه نامه فارسی – انگلیسی

واژه نامه انگلیسی – فارسی

نمایه

برشی از متن کتاب

تا حدودی می توانیم به طراحی همچنین فعالیتی عام بنگریم، با این حال به نظر می رسد بین محصولات نهایی خلق شده به دست طراحان عرصه های مختلف تفاوت های واقعی وجود داشته باشد. بنابراین، یکی از سؤالاتی که در سراسر این کتاب مطرح می شود، این است که طراحان تا چه حد فرایندهای کارشان مشترک است و تا چه حد این فرایند ها امکان دارد بین عرصه ها و میان افراد تفاوت داشته باشد.

یک مهندس سازه ممکن است فرایند محاسبه ابعاد تیری را در ساختمان طراحی بماند. در حقیقت چنین فرایندی تقریباً به کل مکانیکی است. با استفاده از یک یا چند فرمول و قرار دادن اعداد مناسب مربوط به باورهای فعال تیر در آن فرمول ها می توان ابعاد مورد نیاز را به دست آورد البته استفاده مهندس سازه از واژه «طراحی» در اینجا قابل درک است. زیرا این فرایند با وظیفه «تجزیه و تحلیل» که از طریق آن بارهای موجود دقیقاً مشخص می شود، کاملاً متفاوت است. با این حال طراح مدتی که درگیر خلق مجموعه ای جدید است از استفادة مهندس سازه از واژه «طراحی» ممکن است سر در گم شود.

نویسنده

پروفسور برایان لاوسون در مدرسه معماری آکسفورد درس خوانده و تحصیلات خود را با گذراندن دوره ای در دپارتمان روان شناسی کاربردی دانشگاه آستون در برمینگام پی گرفته و مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را نیز از همین دانشگاه دریافت کرده است. برایان لاوسون هم اکنون استاد بازنشسته مدعو در مدرسه معماری دانشگاه شفیلد است و ریاست گروه مطالعات معماری آن دانشگاه و عضویت هیأت علمی ارزشیابی پژوهش های محیط مصنوع در شورای تأمین اعتبار آموزش عالی بریتانیا را نیز در کارنامه خود دارد. پژوهش های وی عمدتاً مربوط به فرایند طراحی، طراحی به کمک رایانه، روان شناسی معماری و اخيراً خبرگی طراحی بوده است. ایشان علاوه بر رشته معماری در رشته های طراحی داخلی، طراحی صنعتی، طراحی منظر، طراحی و برنامه ریزی شهری، و همچنین روان شناسی سابقه تدریس دارد.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب طراحان چگونه می اندیشند – لاوسون/ ندیمی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.