کتاب شهر درخت نیست – کریستوفر الکساندر/ فرناز فرشاد

تألیف: کریستوفر الکساندر

ترجمه: فرناز فرشاد- شمین گلرخ

انتشارات: آرمانشهر

قیمت برای شما: 8,800 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب “شهر درخت نیست” نویسنده کریستوفر الکسنادر، ترجمه فرناز فرشاد و شمین گلرخ توسط انتشارات آرمانشهر به چاپ رسیده است.

هدف نهایی طراحی رسیدن به فرم است. به عبارتی یک طراح در بر خورد با یک مسئله یا موضوع طراحی، پاسخ آن را در فرم متناسب آن جستجو می کند و در پی طراحی فرم درست و مناسب برای آن مسئله است. این درست بودن فرم را الکساندر در سازگاز بودن آن با زمینه ای که قرار است در آن ساخته شود و در عین حال برای آن طراحی شده است می داند.

برای ذهن انسان، درخت ساده ترین ابزار برای ادراک افکار پیچیده است. ولیکن شهر نه یک درخت است، نه می تواند و نه باید یک درخت باشد. شهر ظرف زندگی است. اگر این ظرف تمامی پیوندها و فصل مشترک رشته های زندگی درونش را به این دلیل که یک درخت است قطع کند، آن گاه تبدیل به ظرفی مملو از تیغ های برّان خواهد شد که می توانند هرچیزی که وارد ظرف  زندگی می شود را قطعه قطعه کنند. اگر ما شهرها را به صورت درخت بسازیم آنها نیز زندگی ما را پاره پاره خواهند کرد.

کتاب “شهر درخت نیست” نویسنده کریستوفر الکسنادر، ترجمه فرناز فرشاد و شمین گلرخ توسط انتشارات آرمانشهر به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 100 g
ابعاد 210 × 145 mm
موضوع

معماری، مهندسی شهرسازی

تعداد صفحه

71

قطع

رقعی

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

2

سال انتشار

1393

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب شهر درخت نیست – کریستوفر الکساندر/ فرناز فرشاد”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برشی از متن کتاب

درخت به رغم ظاهر زیبا و منظمش به منزله ی یک ابزار ذهنی و به رغم شیوه ی ساده و روشنی که د رتقسیم بندی مسائل پیچیده به واحد های مجزا به دست می دهد، نمی تواند به درستی ساختار واقعی شهرهای طبیعی و یا حتی ساختار شهرهایی که نیازمند آنیم را توصیف کند.حال سوال اینجاست که چرا با این که ساختارهای طبیعی شهرها در هر نمونه یک نیمه شبکه است، بسیاری از طراحان آنها را به صورت درخت تصویر می کنند؟ آیا آنها، با این تصور که ساختار درخت گونه می تواند عملکرد بهتری برای مردم یک شهر داشته باشد، تعمدا و دانسته به چنین کاری دست می زنند؟ یا شاید این کار را انجام می دهند تنها به این دلیل که در دام یک عادت ذهنی یا شاید حتی در دام روش هایی گرفتارند که مغز انسان مطابق آن کار می کند، یا به این دلیل که نمی توانند بر پیچیدگی های یک نیمه شبکه در هیچ یک از اشکال راحت و ساده ی ذهنی احاطه یابند، و یا به این دلیل که ذهن تمایل شدیدی به دسته بندی چیزها در یک ساختار درختی دارد و نمی تواند از مفهوم درخت بگریزد؟ تلاش من این است که شما را متقاعد نمایم درست به خاطر همین دلیل دوم است که شهرها به صورت درخت تصور و ساخته می شوند.چرا که ظرفیت ذهنی محدود، طراحان را از خلق ساختارهایی که به صورت غریزی دست یافتنی هستند باز می دارد و به این ترتیب آن ها را از دستیابی به پیچیدگی های نیمه – شبکه در تنها یک عمل ذهنی ناتوان می سازد.

فهرست

  1. پیش گفتار
  2. درباره نویسنده
  3. شهر یک درخت است
  4. شهر یک درخت نیست

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.