کتاب سینماتیک و دینامیک ماشینها – مارتین | پازوکی

60,000 تومان

موجود

  • مولف: جرج اچ. مارتین
  • مترجم: دکتر محمد اسماعیل پازوکی
  • انتشارات: آمون

کتاب سینماتیک و دینامیک ماشین ها تالیف جرج اچ‌. مارتین با ترجمه ی دکتر محمد اسماعیل پازوکی توسط نشر آمون به چاپ رسیده است.

مکانیک شاخه ای از فیزیک (شامل مکانیک ،حرارت، صوت، نور، الکتریسیته و مغناطیس) می باشد که درباره اجرام، نیروها و اثرات نیروها بر اجسام بحث می کند و به نوبه خود به دو شاخه استاتیک و دینامیک تقسیم می گردد. استاتیک شاخه ای از مکانیک است که نیروهای وارده بر اجسام را در حالت  سکون بررسی می کند، در حالی که دینامیک شاخه ای از مکانیک است که به نیروهای وارده در حرکت آنها اشتغال می یابد؛ سینماتیک شاخه ای از دینامیک است که به مطالعه مشخصات حرکت جسم، صرف نظر از نیروهای موجب این حرکت می پردازد.

کتاب “سینماتیک و دینامیک ماشین ها” در ۲۲ فصل مطالب اصلی مکانیک ماشینها را بیان می کند که عبارتند از: ۱- مفاهیم اصلی ۲- خصوصیات حرکت، حرکت نسبی، روشهای انتقال حرکت ۳- مکانیزم های میله ای ۴- مراکز آنی ۵- تعیین سرعت به روش استفاده از مراکز آنی و مولفه ها ۶- تعیین سرعت در مکانیزمها به روش سرعتهای نسبی ۷- شتابها در مکانیزم ها ۸- نمودارهای سرعت و شتاب و مشتق گیری به روش ترسیمی ۹- تجزیه و تحلیل ریاضی ۱۰- بادامکها ۱۱-تماس غلتشی ۱۲- دندانه ها ۱۳-رشته چرخدنده ها – پیچهای انتقال- مزیت مکانیکی۱۴- ترکیب بندی مکانیزمها ۱۵- مکانیزمهای حسابگر قیاسی۱۶- نیروهای استاتیکی در ماشین ها ۱۷- نیروهای اینرسی در ماشین ها ۱۸- چرخ طیار ۱۹- توازن و یا بالانس جرم های گردان۲۰- توازن و یا بالانس جرم های رفت و برگشتی۲۱- اثرات ژیروسکوپی۲۲- سرعتهای دورانی بحرانی و ارتعاشات پیچشی در شفتها

اطلاعات بیشتر

وزن 790 g
ابعاد 240 × 165 mm
موضوع

مهندسی مکانیک – فیزیک

تعداد صفحه

546

قطع

وزیری

نوع جلد

نرم

نوبت چاپ

19

سال انتشار

1398

برشی از متن کتاب

فصل اول: مفاهیم اصلی

در این فصل مفاهین اصلی و اصطلاحات کاربردی را جهت آشنایی دانشجویان بیان می کند.
فصل دوم: خصوصیات حرکت، حرکت نسبی، روشهای انتقال حرکت

مسیر حرکت یک نقطه متحرک‌عبارت است از مکان هندسی موقعیتهای پی در پی آن و مسافت طی شده توسط این نقطه متحرک عبارت است طول مسیر حرکت؛ از آنجا که مسافت فقط دارای مقدار می باشد کمیت آن عددی است. یک جسم فقط در موقعی نسبت به دیگری دارای حرکت نسبی است که حرکتهای مطلق آنها نسبت به هم مختلف باشد.
فصل سوم: مکانیزم های میله ای

مکانیزم های چهار میله ای از ساده ترین و مفیدترین مکانیزم ها می باشند که کاربرد فراوانی دارند. این مکانیزم با استفاده از چهار میله با دو ساق برابر و دو فنر پیچی خطی در مفاصل میله رابط فعالیت می کنند.
فصل چهارم: مراکز آنی

مرکز آنی را می توان به دو صورت زیر تعریف نمود. ۱) مرکز آنی نقطه ای واقع بر یک جسم بوده که عضو دیگری به طور دائم و یا لحظه ای حول آن دوران می نماید. ۲) مرکز آنی نقطه ای مشترک واقع بر دو جسم می باشد که سرعتهای آنها چه از نظر مقدار و چه از نظر امتداد و جهت با یکدیگر یکسان می باشند.
فصل پنجم: تعیین سرعت به روش استفاده از مراکز آنی و مولفه ها

به هنگام تعیین سرعتهای خطی به روس استفاده از مراکز آنی بایستی اصول زیر را که پایه و اساس این روش می باشد به خاطر داشت: ۱- مقدار سرعتهای خطی نقاط واقع بر یک جسم در حال دوران نسبت مستقیم با شعاع دوران آنها دارد. شعاع دوران یک نقطه برابر است با، فاصله آن نقطه تا مرکز آنی واقع بر بدنه، که جسم حاوی این نقطه حول آن دوران می کند. ۲- سرعت خطی یک نقطه در امتداد عمود بر شعاع دوران نقطه می باشد. ۳- مرکز آنی نقطه ای مشترک واقع بر دو جسم بوده که دارای سرعت مساوی (چه از نظر امتداد و چه از نظر امتداد و جهت) می باشند.
فصل ششم: تعیین سرعت در مکانیزمها به روش سرعتهای نسبی

از آنجا که در تجزیه و تحلیل شتاب مکانیزمهای میله ای،  ابتدا می بایست سرعتهای نسبی  را تعیین کرد. بهتر است از روش تعیین سرعت نسبی استفاده کرد و شامل سرعتهای متفاوتی می باشد که برخی از آنها عبارتند از: سرعتهای خطی، تصویر سرعت و سرعتهای زاویه ای می باشد.
فصل هفتم: شتابها در مکانیزم ها

به علت تاثیر شتاب در نیروهای اینریی که به نوبه خود تاثیر تنشهای حاصله در اجزای یک ماشین، بارهای یاتاقانی، ارتعاش و سر و صدا دارند، شتاب از اهمیت خاص برخوردار است. تجزیه و تحلیل شتاب در یک مکانیزم، با جمع شتابهای نسبی آن عملی می باشد. در حقیقت روشی مشابه، روشی است که در سرعتهای نسبی به کار گرفته شد.
فصل هشتم: نمودارهای سرعت و شتاب و مشتق گیری به روش ترسیمی

برای نشان دادن سرعت و شتاب یک‌عضو از نمودار استفاده می کنند. با استفاده از نمودار می توان: تغییرات سرعت و شتاب یک عضو مکانیزم به ازای دوره کامل مکانیزم، سرعت و شتاب به مقدار مکانیزم، سرعت ها و شتاب ها را برای حالاتی از مکانیسم تعیین نمود که بصورت یک منحنی می باشد.
فصل نهم: تجزیه و تحلیل ریاضی

یک حل تحلیلی به مراتب دقیقتر از ترسیمی بوده ولی وقت زیادی مصرف خواهد شد همچنین احتمال اشتباه زیاد و شانس کنترل آن خیلی کم و نسبتا مشکل می باشد. اما یک مزیت تجزیه و تحلیل ریاضی آن است که روابط به دست آمده برای سرعت و شتاب نشان می دهند که چطور پارامترهای مختلف مکانیزم مثل طولها و موقعیتهای زاویه ای اعضا در حرکت مکانیزم موثر می باشند.
فصل دهم: بادامکها

بادامکها عضوی از ماشین بوده که با شکل منظم خود به‌عنوان یک محرک، حرکت را به عضو دیگری به نام پیرو انتقال می دهد. پیرو ممکن است در روی بادامک غلتشی بوده و یا لغزشی. بادامکها به دلیل آنکه در عین سادگی قادر به تامین هر نوع حرکت پیرو می باشند، از مکانیزمهای بسیار مهم محسوب می گردند. از این رو جزو اجزایی قرار دارند که اغلب در ماشینها مخصوصا ماشینهای اتومکانیک مثل ماشین های چاپ، ماشین های ابزار، ماشین های احتراق داخلی و حسابگرهای مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

فهرست

بخش اول: سینماتیک ماشینها

۱- مفاهیم اصلی

۲- خصوصیات حرکت، حرکت نسبی، روشهای انتقال حرکت

۳- مکانیزم های میله ای

۴- مراکز آنی

۵- تعیین سرعت به روش استفاده از مراکز آنی و مولفه ها

۶- تعیین سرعت در مکانیزمها به روش سرعتهای نسبی

۷- شتابها در مکانیزم ها

۸- نمودارهای سرعت و شتاب و مشتق گیری به روش ترسیمی

۹- تجزیه و تحلیل ریاضی

۱۰- بادامکها ۱۱-تماس غلتشی

۱۲- دندانه ها ۱۳-رشته چرخدنده ها – پیچهای انتقال- مزیت مکانیکی

۱۴- ترکیب بندی مکانیزمها

۱۵- مکانیزمهای حسابگر قیاسی

بخش دوم: دینامیک ماشینها

۱۶- نیروهای استاتیکی در ماشین ها

۱۷- نیروهای اینرسی در ماشین ها

۱۸- چرخ طیار

۱۹- توازن و یا بالانس جرم های گردان

۲۰- توازن و یا بالانس جرم های رفت و برگشتی

۲۱- اثرات ژیروسکوپی

۲۲- سرعتهای دورانی بحرانی و ارتعاشات پیچشی در شفتها

Be the first to review “کتاب سینماتیک و دینامیک ماشینها – مارتین | پازوکی”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب سینماتیک و دینامیک ماشینها - مارتین | پازوکی

60,000 تومان

افزودن به سبد