کتاب سیاست نامه – خواجه نظام الملک توسی

38,500 تومان

نویسنده: خواجه نظام الملک توسی

ویرایشگر متن: جعفر مدرس صادقی

انتشارات: مرکز

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب سیاست نامه نوشته ی خواجه نظام الملک توسی با ویرایش جعفر مدرس صادقی توسط نشر مرکز به چاپ رسیده است.

این کتاب یکی از مهم‌ترین کتاب‌های نثر فارسی است که سبک نگارش آن ساده و کاملا بی‌تکلف می‌باشد و جملات کوتاه و خوش‌آهنگی در مورد هر موضوع با وضوح کامل بیان شده است. این اثر به فرمان ملکشاه سلجوقی نوشته شده که شامل اندرزهای نویسنده، گفته‌های مشاهیر، منقولات از قرآن و احادیث و حکایت‌هایی در مورد شاهان و وزیران است. در مورد اصالت این سیاست نامه ابهامات زیادی موجود است که بارها مورد بحث قرار گرفته و گفته شده که احتمالا فردی غیر از نظام‌الملک در نوشتن این کتاب دست داشته است، اما هرگز این ابهامات به مرحله اثبات نرسیده است. در سال 1891 شارل شفر این کتاب را به زبان فرانسه ترجمه کرد و آن را سیاست‌نامه نامید اما در نوشته‌های فارسی و در منابع قدیمی، این کتاب، سیرالملوک نام‌گذاری شده است.

نظام‌الملک تجربه‌های خود در موضوع کشورداری را با قلمی زیبا در این کتاب مکتوب کرده و این تجارب بعدها توسط بسیاری از نویسندگان و مورخان مورد استفاده قرار گرفته است. خواجه نظام الملک نه تاریخ نویس است و نه حکایت نویس، اما در نهاد او یک قصه گوی پرشور نهفته که در هر فرصتی خود را آشکار می کند و هم مرزهای تاریخ  و هم حکایت نویسی را در هم می شکند. او در کتاب سیاستش در چارچوب یک فصلبندی مشخص پیش می رود و هر فصلی را با گفتاری پیرامون همان موضوع که معین شده است شروع می کند، اما در ادامه با نقل حکایات و آوردن عباراتی؛ می کوشد تا بحثی را که مطرح کرده به صورت روشن تری بیان کند. هم چنین او از آيات، روايات، احاديث، حكايات بلند و كوتاه و سخنانى از گذشتگان در تأييد سخن خود استفاده می کند. نظام ملک سیاست نامه را برای راهنمایی پادشاه نگاشته و سعی کرده هیچ نکته ای را جا نیندازد و مسائل را با دید باز و مطابق زمانه ی خود آورده و نتیجه گیری کرده است. این کتاب یکی از ارزشی‌ترین کتاب‌های ایران است که در بسیاری از مواقع به عنوان یک مرجع کامل و درست از آن استفاده می‌شود.

توضیحات تکمیلی

وزن530 g
ابعاد240 × 170 mm
تعداد صفحات

سال انتشار

قطع

نوبت چاپ

نوع جلد

فهرست

مقدمه ی محمد مغربی: سبب نهادن کتاب

و این کتاب بر پنجاه فصل نهاده است

متن کتاب: فصل نخستین تا پنجاهم

این است کتاب سیاست که نبشته آمد

برشی از متن کتاب

اندر صاحب خبران و نهیان

واجب است پادشاه را از احوال رعیت و لشکر و دور و نزدیک خویش پرسیدن و اندک و بسیار آن چه رود دانستن و اگر نه چنین کند، عیب باشد و بر غفلت و خوارکاری و ستمکاری حمل نهند و گویند فسادی و دست درازی ای که در مملکت می رود یا پادشاه میداند یا نمی داند: اگر می داند و آن را تدارک و منع نمیکند، آن است که همچو ایشان ظالم است و به ظلم رضا داده است و اگر نمی داند، پس غافل است و کمدان. و این هر دو معنی نه نیک است. لابد به صاحب برید حاجت آید. و همه ی پادشاهان، در جاهلیت و اسلام، به صاحب برید خبر تازه داشته اند، تا آنچه می رفت، از خیر و شر، از آن باخبر بودند. چنان که اگر کسی توبره ی کاهی یا مرغی به ناحق بستدی از کسی، به مسافت پانصد فرسنگ راه، پادشاه را خبر بوده است و آن کس را مالش فرموده است، تا دیگران بدانسته اند که پادشاه بیدار است و به همه جای کاراگهان گماشته اند و ظالمان را دست ظلم کوتاه کرده و مردمان در امن اند و در سایه ی عدل به کسب معاش و عمارت مشغول باشند. لیکن این کار نازک است و باغایله. باید که این کار با دست و زبان و قلم کسانی باشد که بر ایشان هیچ گمان بد نبود و به غرض خویش مشغول نباشند – که صلاح و فساد مملکت در ایشان بسته است و ایشان از قبل پادشاه باشند و نه از قبل کس دیگر. – مزد و مشاهرهی ایشان باید که مهیا می رسد از خزانه، تا به فراغ دل حالها می نمایند، تا هر حادثه ای که تازه شود پادشاه داند و آن چه واجب کند می فرماید و آن چه در خورد آنکس باشد، ناگاه پاداش و مالش و نواخت می رساند. آن پادشاه چون چنین باشد، پیوسته مردمان بر طاعت حریص باشند و از ادیب پادشاه بترسند، کس را زهره ی آن نباشد که در پادشاه عاصی تواند بود یا بد تواند اندیشید – که صاحب خبر و نهی گماشتن از عدل و بیداری و قوت رای پادشاه باشد در آبادان کردن مملکت.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب سیاست نامه – خواجه نظام الملک توسی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.