کتاب زندگی کوتاه است – یوستین گوردر

10,000 تومان

(نامه ای به قدیس آوگوستین)

نویسنده: یوستین گوردر

ترجمه: گلی امامی

انتشارات: فرزان روز

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب زندگی کوتاه است (نامه ای به قدیس آوگوستین) نوشته یوستین گوردر با ترجمه گلی امامی توسط نشر فرزان روز به چاپ رسیده است.

این کتاب داستان زندگی یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین فیلسوفان و اندیشمندان مسیحیت در دوران باستان را که به آوگوستینِ قدیس شهرت دارد در قالب نامه های عاشقانه ی “فلوریا” روایت می کند. آوگوستین در دوران جوانی اش عاشق دختری به نام فلوریا آملیا می شود و دوازده سال از عمرش را بدون این که به فکر ازدواج و رابطه ی رسمی باشد، با او سپری می کند. آوگوستین علاقه ی زیادی به فلسفه و حکمت دارد و پس از مطالعه ی آثار سیسرون خطیب و نویسنده ی رومی، با انقلابی روحانی در درون خودش مواجه شده و جلوه های زندگی مادی در نظرش رنگ می بازد. او وقتی به درجه ای از شناخت و معرفت نسبت به خدا می رسد، تصمیم می گیرد معشوقه اش فلوریا  که حاصل روزهای معصیت و بی خبری اش از پروردگار بود را از خود براند و به کلیسا خدمت کند. سال ها بعد “یوستین گوردر” نویسنده ی کتاب پیش رو، در بوئنوس آیرس پایتخت کشور آرژانتین، یک نسخه ی دست نویس قدیمی تحت عنوان “دفترچه یادداشت فلوریا” را در یک کتاب فروشی می یابد و طبق مطالب نوشته شده در آن دفترچه یادداشت، زندگی چند ساله ی آوگوستین و فلوریا را در قالب نامه های عاشقانه ای از زبان فلوریا و خطاب به آگوستین به رشته ی تحریر درمی آورد.

کتاب زندگی کوتاه است (نامه ای به قدیس آوگوستین) نوشته یوستین گوردر با ترجمه گلی امامی توسط انتشارات فرزان روز به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 150 g
ابعاد 210 × 130 mm
موضوع

داستان خارجی

تعداد صفحه

131

قطع

رقعی

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

9

فهرست

 • دفتر اول
 • دفتر دوم
 • دفتر سوم
 • دفتر چهارم
 • دفتر پنجم
 • دفتر ششم
 • دفتر هفتم
 • دفتر هشتم
 • دفتر نهم
 • دفتر دهم
 • کلام آخر
 • حواشی

برشی از متن کتاب

از همان آغاز زندگی ما دو نفر به شدت بر احساسات عمیق استوار بود زیرا هر دو ونوس را دوست داشتیم و گاه هر دو به یکسان مشتاق بودیم. اما اکنون وقتی خاطرات تو را می خوانم احساس اندوهی مرا فرا می‌گیرد چون می بینم آن چه را تو در آن هوای نفس می خوانی تنها چیزی بود که ما دو نفر را به هم پیوند می داد. چنین به نظر می آید که برای آن چه در جوانیت رخ داده با تعصبی بیش از حد پشیمان و نادم هستی و نیز برای تمام روزهای پیش از وقف کامل خودت به پرهیزگاری. آیا به راستی این ترس از خداوند متعال است یا تلاش برای نجات از تردیدها و ندامت های خودت؟

چه بسا دقیقا دوستی عمیق ماست که تو را این چنین شرمنده کرده است. مردان زیادی هستند که از ایجاد دوستی با یک زن بیش تر ننگ شان می آید تا سر سپردگی شان به داشتن رابطه ای خصوصی با او. در آن صورت همیشه می توانند به این عذر متوسل بشوند که داشتن رابطه خصوصی با او مانعی بوده برای برقراری یک دوستی صمیمی. متاسفانه هر چه بیش تر به دانش فلسفه آراسته می شوند، این واقعیت ملموس تر می شود؛ من بخش اعظم این را به مانویان و افلاطونیان منسوب می کنم.

به گمانم پس از مطالعه فایدون نگاه تو به من شکل دیگری یافت و خواندن فرفوریوس هم به قضیه کمک زیادی نکرد. آه اورل، این همه مشاور و این همه دیدگاه. من اما تا وقتی که مرا با نام حوا مورد خطاب قرار نداده بودی متوجه دردسر نشدم و این اتفاق تا به میلان نرفته بودیم رخ نداد. زمانی بود که هرچه از دستت بر می ‌آمد می کردی تا به سلک حلقه اطرافیان امبروسیوس بپیوندی.

نوشته ای که در آن زمان روحت استوار و سرحال نبود. سراسر پوشیده از آبله خود را به دست فلاکت سپرد و برای فروکش خارشش به لذات جسمانی پناه برد اما این ها نیز کاملا بدون روح نبودند، چون در غیر این صورت من بر آن ها عاشق نمی شدم. حس می کردم دوست داشتن و دوست داشته شدن چه لذتی دارد، به ویژه آن گاه که می ‌توانستم معشوق را جسما مالک شوم و چنین بود که چشمه های عمیق دوستی را با هوس های شهوانی گل ‌آلود کردم و درخشش شفاف آن با وسوسه های  دوزخی تیره شد.

پس پنهان می کنی اکنون چه اندازه و با چه شدتی از ونوس متنفری. اورل، هم او که شخصاً پل جواهرنشان روح های تنها و وحشت ‌زده ما بود. کار به همین جا ختم نمی ‌شود. حالا دیگر از هر چه لذت جسمانی است منزجری. از آن هم بیش تر، فراتر. در ادامه ادعا می کنی که از خود حس ها هم متنفری. حقیقتاً که مجبوب شده ای.

واقعا درک نمی ‌کنم چگونه می ‌توانی اسرار ما را به سادگی با برچسب های شهوانی یا لذت های جسمانی به یک سو برانی. خوب، دست ‌کم نمی فهمیدم تا آن که در کتاب دهم خواندم که اکنون نه تنها از تمام حس ها که از هر آن چه میوه و شراب به روح ما عرضه می ‌کند هم نفرت داری.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب زندگی کوتاه است – یوستین گوردر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.