کتاب زمین شناسی عمومی – حسن مدنی/ نشر دانشگاه امیرکبیر

10,000 تومان

تالیف: حسن مدنی – سیروس شفیقی

انتشارات: دانشگاه صنعتی امیرکبیر

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب زمین شناسی عمومی تالیف حسن مدنی و سیروس شفیقی توسط نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چاپ رسیده است.

زمین شناسی یا علم مطالعه زمین، علمی است که به طور کلی درباره ی زمین صحبت می کند و در واقع می توان گفت ساختار، مواد تشکیل دهنده و فرآیندهایی که در زمین رخ می دهند مانند سیل، زلزله، آتشفشان ها و … را مورد مطالعه و بررسی قرار می ‌دهد. گفتنی است که تسلط داشتن بر این علم برای رشته های مختلف زمین شناسی و مهندسین عمران و تمامی گرایش های آن اعم از راه و شهرسازی، آب، سازه و … بسیار حائز اهمیت است.

کتاب “زمین شناسی عمومی” به عنوان یک منبع کامل در زمین شناسی مهندسی شناخته شده است؛ چرا که با زبانی ساده و روان و با ارائه ی تصاویر، جداول و نمودارهای ساده سازی شده تمامی مباحث کاربردی زمین شناسی را شرح می دهد. کتاب مذکور متشکل از ۳ بخش (۲۱ فصل) می باشد که عبارتند از: ۱‐ مشخصات زمین ۲‐ فرآیندهای خارجی زمین ۳‐ فرآیندهای داخلی زمین

بخش اول (فصول ۱ تا ۱۲)، ابتدا به تعریف زمین شناسی و شرح موقعیت زمین در فضا می پردازد و سپس نظریه های پیدایش زمین، ماه، واحدهای تشکیل دهنده زمین، مشخصات فیزیکی زمین و سن زمین را بررسی می کند. بخش دوم (فصول ۱۳ تا ۱۵)، ابتدا فرسایش و انواع مختلف آن را بررسی می کند و سپس به بررسی فرآیندهای مختلف حمل و نقل و تشریح مراحل رسوب گذاری می پردازد. بخش سوم (فصول ۱۶ تا ۲۱)، مخاطب را با تغییرات شکل پوسته زمین، ماگما و فعالیت های آتشفشانی، دگرگونی و مبحث زلزله آشنا می کند.

کتاب زمین شناسی عمومی تالیف حسن مدنی و سیروس شفیقی توسط انتشارات دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 650 g
ابعاد 225 × 160 mm
موضوع

علوم زمین

تعداد صفحه

482

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

30

سال انتشار

1390

فهرست

بخش اول مشخصات زمین

فصل اول: کلیات

فصل دوم: وضعیت زمین در فضا

فصل سوم: پیدایش زمین و سیارات

فصل چهارم: ماه، تنها قمر زمین

فصل پنجم: مشخصات جغرافیایی زمین

فصل ششم: هوا کره

فصل هفتم: آب کره

فصل هشتم: قسمت سنگی زمین یا سنگ کره

فصل نهم: کانی ها

فصل دهم: سنگ ها

فصل یازدهم: مشخصات فیزیکی زمین

فصل دوازدهم: سن زمین و تقسیم بندی زمان

بخش دومفرآیندهای خارجی زمین

فصل سیزدهم: فرسایش

فصل چهاردهم: حمل و نقل مواد

فصل پانزدهم: رسوب ‌گذاری و ته نشست مواد

بخش سومفرآیندهای داخلی زمین

فصل شانزدهم: تغییر شکل پوسته زمین

فصل هفدهم: فعالیت‌ های ماگمایی

فصل هجدهم: فعالیت ‌های آتشفشانی

فصل نوزدهم: دگرگونی

فصل بیستم: زلزله

فصل بیست و یکم: منشاء فرایندهای داخلی زمین

برشی از متن کتاب

بخش سوم فرآیندهای داخلی زمین

فصل بیستم: زلزله

۱۲۰  آشنایی

زلزله یا زمین لرزه را می ‌توان به عنوان تکان های ناشی از عوامل طبیعی زمین، تعریف کرد. در بعضی موارد زلزله خفیف است و خساراتی به بار نمی آورد ولی در موارد دیگر، شدت آن زیاد است و طی آن، انرژی فوق العاده ای آزاد می ‌شود و در این حالت خسارات فراوان به بار می آورد.

۲۲۰ پدیده های ناشی از زلزله

به هنگام وقوع زلزله، پدیده های مختلف اتفاق می افتد که به شرح زیر دسته بندی می شوند:

۱۲۲۰ لرزش زمین به طوری که می ‌دانیم در اثر زلزله، زمین به ارتعاش در می آید در مواردی که شدت این ارتعاشات زیاد باشد، باعث تخریب ساختمان ها می شود. معمولاً قبل و بعد از حرکات اصلی زلزله، ارتعاشات خفیف تری تولید می شود که به ترتیب به نام پیش لرزه و پس لرزه نامیده می‌ شود مثلا قبل از زلزله چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ لار، دو زلزله خفیف تر در دستگاه‌ های لرزه ‌نگار تهران و شیراز ثبت و بعد از زلزله اصلی نیز در حدود ۵۸ لرزه خفیف دیگر اندازه گیری شد. هم چنین بعد از زلزله شدید ۱۲ ژوئن ۱۸۹۷ در آسام، ۵۲۳۷ لرزه خفیف دیگر نیز ثبت شد. معمولاً لرزه های اولیه خفیف است و هر چند به زمان زلزله اصلی نزدیک شویم، شدت لرزه ها زیاد تر می شود و بعد از زلزله اصلی، مجدداً شدت آن کاهش می یابد. این مسئله، در مورد تعداد لرزه ها نیز صادق است یعنی، هر چقدر لرزه اصلی نزدیک تر شود، تعداد لرزه ها زیاد تر می شود بعد از زلزله اصلی، فواصل زمانی بین لرزه ها افزایش می یابد. مثلا در مورد زلزله لار، در فاصله ۴۸ ساعت اول بعد از زلزله اصلی، ۱۶ زلزله فرعی دیگر روی داد در صورتی که در فاصله ۴۸ ساعت دوم، فقط ۹ زلزله ثبت شد.

بایستی توجه داشت که تمام زلزله ها همراه با پیش لرزه نیستند و نیز پیش لرزه ها را همیشه نمی‌ توان مقدمه وقوع یک زلزله بزرگ دانست زیرا در بسیاری موارد، لرزش های خفیفی ثبت شده که حرکات شدیدی به دنبال نداشته است. گاهی نیز یک زلزله مخرب، خود پیش لرزه زلزله فوق العاده مخربی بوده که به دنبال آن اتفاق افتاده است.

۲۲۲۰ صداهای زلزله

غالباً وقوع زلزله توأم با صداهایی که در بعضی موارد، به وسیله گوش انسان نیز قابل تشخیص است. بدیهی است این صداها، غیر از صداهای ناشی از اثرات زلزله مثل تخریب ساختمان ها و نظایر آن است.

صداهای زلزله در بعضی موارد شبیه رعد و گاهی نیز نظیر صدای وزش باد، انفجار گلوله های بزرگ توپ و نظایر آن است.

تولید این صداها به خاطر ایجاد امواج ارتعاشی است که در اثر زلزله به وجود می آیند ولی فقط در بعضی موارد فرکانس آن ها در حد شنوایی انسان و قابل شنوایی است.

۳۲۲۰ نورهای زلزله

به هنگام وقوع بعضی از زلزله ها، آثار نورانی مختلف مثل نور افشانی در آسمان، برق، جرقه های نورانی و نظایر آن دیده شده است. …

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب زمین شناسی عمومی – حسن مدنی/ نشر دانشگاه امیرکبیر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.