کتاب ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی 4 – گریمالدی/ انتشارات فاطمی

(ویرایش سوم)

تالیف: رالف پ. گریمالدی

مترجمان: دکتر محمدعلی رضوانی – دکتر بیژن شمس

انتشارات: فاطمی

قیمت برای شما: 6,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی (جلد 4) تالیف رالف پ. گریمالدی با ترجمه ی محمدعلی رضوانی و بیژن شمس توسط نشر فاطمی به چاپ رسیده است.

ریاضیات گسسته یکی از دروس مقدماتی دانشکده ریاضی است که با عناصر گسسته سر و کار دارد و با استفاده از جبر و حساب، به ایجاد یک رویکرد منطقی در حل مسائل متفاوت کمک می کند. به دلیل کاربردهای فراوان ریاضیات گسسته در علوم رایانه، الگوریتم خوانی و تجارت، در تمامی دانشگاه ها چند واحد درسی تحت عنوان “ریاضیات گسسته” برای دانشجویان رشته های مهندسی (مخصوصاً مهندسی کامپیوتر و ریاضیات محض) در مقطع کارشناسی ارائه می شود.

کتاب “ریاضیات گسسته و ترکیبیاتیمنبعی جامع و کامل می باشد که ترجمه ی آن در ۴ جلد به چاپ رسیده است. این کتاب با زبانی ساده و روان سرفصل های ریاضیات گسسته را به صورت جزء به جزء و دقیق شرح می دهد. گفتنی است که مؤلف در این کتاب با ارائه ی مثال ها و پرسش های متنوع و کاربردی، یادگیری مخاطب را به حداکثر می رساند و همین نکته باعث تمایز این منبع درسی، از منابع دیگر شده است. جلد چهارم این کتاب متشکل از مباحث جبر کاربردی نوین می باشد که در ۴ فصل (فصول 14 تا 17) ارائه می گردد: ۱۴‐ حلقه و حساب مدولی  ۱۵‐جبر بولی و توابع کلید زنی ۱۶‐ گروه ها، نظریه کد گذاری و روش شمارش پولیا ۱۷‐ هیات های متناهی و طراح های ترکیبیاتی

مؤلف در فصل چهاردهم، ساختار حلقه، ویژگی ها و زیرساخت های حلقه، همریختی و یکریختی حلقه ها و … را شرح می دهد. در فصل پانزدهم، مخاطب را با توابع کلید زنی، شبکه های دریچه ای، ساختار جبرهای بولی و … آشنا می کند. در فصل شانزدهم مجموعه ها و قضیه لاگرانژ، اصول نظریه کدگذاری، متریک همینگ، شمارش و هم ارزی، روش شمارش پولیا و … را بررسی می کند و نهایتاً در فصل هفدهم، حلقه های چند جمله ای ها، مربع های لاتین، هندسه های متناهی و صفحات آفین، طرح های بلوکی، صفحات تصویری و … را بیان می دارد.

کتاب ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی (جلد چهارم) تالیف رالف پ. گریمالدی با ترجمه ی محمدعلی رضوانی و بیژن شمس توسط انتشارات فاطمی به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 450 g
ابعاد 230 × 165 mm
موضوع

علوم ریاضی

تعداد صفحه

357

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

4

سال انتشار

1389

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی 4 – گریمالدی/ انتشارات فاطمی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست

قسمت چهارم: جبر کاربردی نوین

فصل ۱۴: حلقه و حساب مدولی

فصل ۱۵: جبر بولی و توابع کلید زنی

فصل ۱۶: گروه ها، نظریه کد گذاری و روش شمارش پولیا

فصل ۱۷: هیات های متناهی و طراح های ترکیبیاتی

برشی از متن کتاب

قسمت چهارم: جبر کاربردی نوین

فصل ۱۵: جبر بولی و توابع کلید زنی

۵۱۵ خلاصه و مروری تاریخی

مفهوم نوین جبر مجرد را جورج بول، هنگام مطالعه دستگاه های مجردی کلی، در تقابل با مثال های خارج از این نوع دستگاه ها شرح و بسط داد. او در اثر خود به نام تحقیقی در قوانین تفکر، که در سال ۱۸۵۴ منتشر شد، ساختاری ریاضی را که امروز جبر بول نامیده می ‌شود فرمول ‌بندی کرد. مفهوم جبر بول که در قرن نوزدهم مفهوم مجردی مانده بود، در قرن بیستم به سبب ارزش های کاربردیش مورد تحقیق و مطالعه قرار گرفت.

در سال ۱۹۳۸ کلود الوود شانون ،(۱۹۱۶) نخستین تلاش عمده در جبر بول کاربردی را در مرجع [۸] به عمل آورد. او جبر مدارهای کلید زنی را ابداع کرد و رابطه آن را با جبر گزاره ها آشکار ساخت. تحولات دیگری که در سال ‌های دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ در این زمینه روی داد در مقاله ای از شانون، مرجع [۹]، و در گزارش آزمایشگاه محاسباتی دانشگاه هاروارد آمده است. (واژه کامپیوتری بیت را کلود شانون ابداع کرد. او هم چنین یکی از نخستین کسانی بود که اطلاعات را بر حسب بیت نمایش داد.)

دیدم که می توان توابع کلید زنی را با صورت های نرمال فصلی و عطفی آن ها نمایش داد. به کمک این صورت ها توانستیم چنین توابعی را فقط با استفاده از نشانه های دودویی به صورت فشرده بنویسیم. فرایند کمینه سازی به من نشان داد چگونه تابع بولی مفروضی را به صورت مجموع مینیمال حاصل ضرب ها یا حاصل ضرب مینیمال مجموعه ‌ها بنویسیم. بر اساس جدول منسوب به ای. دابلیو. ویچ [۱۱]، جدول اصلاح شده موریس کارنو [۴] را به عنوان روشی تصویری برای ساده سازی توابع بولی شرح و بسط دادیم. فن دیگری که در متن درس ارائه کردیم الگوریتمی جدولی به نام روش کوئین ‐ مک کلاسکی بود. این فن اصلاً به وسیله ویلارد وان اورمان کویین (۱۹۰۸)، مرجع های [۶ و ۷]، ابداع شده بود و بعداً ادوار جی. مک کلاسکی، جونیور (۱۹۲۹)، مرجع [۵]، تغییرات و اصلاحاتی در آن به عمل آورد. این فن یکی از فنون بسیار سودمند برای توابع دارای بیش از شش متغیر است و پیاده سازی کامپیوتری نیز تن می دهد. خواننده علاقه مند می تواند مطالب بیش تری را درباره جدول کارنو در فصل ۶ از کتاب اف. هیل و جی. پیترسون [۳] بیابد. فصل ۷ از کتاب [۳] مرجعی عالی برای مطالعه روش کوئین ‐ مک کلاسکی است. ا. فریدمن و پی. منون [۲] شبکه های دریچه ای را در پرتو تکنولوژی معاصر بررسی کرده اند، در حالی که تی بوث [۱] کاربرد های بسیار خاص تر طراح های منطقی را در مطالعه کامپیوتر ها مورد تحقیق قرار داده است. گر چه قسمت اعظم این فصل ماهیتی کاربردی داشت، ولی …

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.