کتاب روش تحقیق در علم حقوق – آل کجباف

30,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

(با تأکید بر پایان نامه نویسی)

تألیف: دکتر حسین آل کجباف

انتشارات: جنگل

کتاب روش تحقیق در علم حقوق با تأکید بر پایان نامه نویسی به تألیف دکتر حسین آل کجباف در انتشارات جنگل به چاپ رسیده است.

واژه تحقیق از زبان عربی گرفته شده است و واژه پژوهش در فارسی هم معنی و مترادف با آن است. اصطلاح روش در لغت به معنای رفتار، طرز حرکت و رسم و عادت می باشد و اصطلاح تحقیق یا پژوهش در لغت به معنای بررسی، مطالعه و جستجو کردن آمده است و معادل عربی آن بحث می باشد. در واقع روش تحقیق به معنای رویکرد هستی شناسی (مانند روش فلسفی، روش علمی و…) است.

کتاب “روش تحقیق در علم ‌حقوق با تأکید بر پایان نامه نویسی” در هفت فصل مجزا به کمک دانشجویان رشته حقوق در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آمده است. این کتاب علاوه بر اینکه انواع روش های تحقیق در گرا یش های مختلف رشته حقوق را مورد مطالعه قرار می دهد، به روش تحقیق در سایر رشته های علوم انسانی نیز پرداخته است و مشتمل بر هفت فصل می باشد: 1- کلیات و مفاهیم 2- انواع تحقیق علمی 3- ساختار و فرآیند پایان نامه نویسی  4- نحوه جمع آوری اطلاعات و داده ها 5- مستند سازی و آیین نگارش و ویرایش 6- مشخصات ظاهری پایان نامه 7- نحوه نگارش مقاله

این اثر، در فصل اول انواع قیاس و انوع متغیر ها را شرح می دهد و سپس فصل دوم را به تعریف تحقیق، هدف از تحقیق و فواید آن اختصاص می دهد. در فصل سوم در ابتدا پایان نامه را تعریف کرده و سپس نحوه ی انتخاب موضوع آن را بیان می دارد. در فصل چهارم روش های گردآوری اطلاعات و ابزار و وسایل فیش برداری را شرح می دهد. فصول پنج و شش را به انواع مستند سازی ها و مشخصات کلی و ظاهری پایان نامه اختصاص می دهد. و نهایتاً در فصل هفت مخاطب را با چارچوب های مقاله علمی آشنا می کند‌.

 

اطلاعات بیشتر

وزن 290 g
ابعاد 235 × 165 mm
موضوع

حقوق

تعداد صفحه

172

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

19

سال انتشار

1398

برشی از متن کتاب

فصل دوم: انواع تحقیق علمی

الف) انواع روش های تحقیق

  • پژوهش تاریخی

پژوهش تاریخی، پژوهشی است منظم و منتقدانه نسبت به رویداد های واقعی که در گذشته اتفاق افتاده است.

محقق در تحقیقات تاریخی آن چه را که قبلاً ‌وجود داشته است توصیف می کند نه آن چه را که وجود دارد. به عبارتی دیگر، محقق در پژوهش تاریخی با وقایعی سر و کار دارد که قبل از انجام پژوهش توسط وی، به وقوع پیوسته اند.

بنابراین تمام سعی و تلاش پژوهشگر در تحقیقات تاریخی بر آن است که حقایق گذشته را از طریق جمع آوری اطلاعات، ارزشیابی و بررسی صحّت و سقم این اطلاعات، ترکیب دلایل مستدل و تجزیه و تحلیل آن ها، به صورتی منظم و عینی ارائه کند و نتایج پژوهشی قابل دفاعی را در ارتباط با فرض های تحقیق نتیجه گیری نماید.

موارد استفاده تحقیق تاریخی

مواد استفاده تحقیق تاریخی عبارتند از:

۱) تحقیق تاریخی کمک شایانی برای حل مشکلات و نیاز هایی که در حال حاضر ایجاد شده اند می نماید.

۲) تحقیق تاریخی مانند چراغ و راهنمایی برای زمان حال می باشد

۳) تحقیق تاریخی، جوامع را قادر می سازد تا رابطه بین گذشته و حال را در مورد موضوعات بفهمند.

مراحل اساسی تحقیقات تاریخی

برای تحقیق تاریخی سه مرحله اساسی وجود دارد که عبارتند از:

اولین مرحله جمع آوری داده ها که شامل مدارک و منابع  دست اول و دست دوم می صود با تکیه بر معتبر بودن آن ها.

دومین مرحله تحقق تاریخی آن است که، مدارک و اسناد جمع آوری شده به صورت منتقدانه مورد بررسی قرار گیرند.

آخرین مرحله آن است که مدارک جمع آوری شده، به صورت قابل خواندن (مکتوب) و طبقه بندی شده و در نهایت مورد تفسیر و تبیین قرار گیرند.

منابع تحقیقات تاریخی

در تحقیقات تاریخی از طریق دو منبع می توان اطلاعات مورد نیاز را به دست آورد که عبارتند از: منابع دست اول و منابع دست دوم.

الف) منابع دست اول

منابع دست اول منابعی هستند که نحوه به وقوع پیوستن وقایع توسط شخصی گزارش می شود که در واقعه شرکت داشته و یا توسط شاهدان عینی نگهداری و نوشته می شود.

هدف از جمع آوری این منابع به منظور انتقال اطلاعاتی که در آینده مورد استفاده قرار می گیرد تهیه می شود.اسنادی که به عنوان منابع دست اول در تحقیقات علمی تهیه می شوند عبارتند از: قوانین اساسی، فرامین حاکمان و روسای حکومت ها، قوانین عادی، آراء دادگاه ها، صورت جلسات و گزارش های رسمی، شرح حال هایی که افراد نوشته اند، نامه ها، خاطرات، شجره نامه ها، قرارداد ها، معاهدات بین المللی، مدارک و اسناد سازمان های بین المللی؛ تقریر روزنامه ها و مجلات، نقشه ها و نمودارها، کتاب ها، جزوه های درسی، فیلم های مستند، عکس ها، نقاشی ها، گزارشات عادی و تحقیقی و غیره.

ب) منابع دست دوم

منبع دست دوم گزارش هایی هستند که گزارشگر در صحنه واقعه حضور نداشته و بر اساس گواهی یک شاهد عینی و یا شخصی که خود در یک واقعه شرکت داشته نوشته‌ می شود.

فهرست

۱کلیات و مفاهیم

۲- انواع تحقیق علمی

۳ ساختار و فرآیند پایان نامه نویسی 

۴نحوه جمع آوری اطلاعات و داده ها

۵مستند سازی و آیین نگارش و ویرایش

۶مشخصات ظاهری پایان نامه

۷نحوه نگارش مقاله

Be the first to review “کتاب روش تحقیق در علم حقوق – آل کجباف”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب روش تحقیق در علم حقوق - آل کجباف

30,000 تومان

افزودن به سبد