کتاب دیتیلهای ساختمانی – سیاوش کباری

18,000 تومان

(ویـــــرایـــــــش چهــــــارم)

(شامل 1300 دیتیل)

تألیف: سیاوش کباری

انتشارات: دانش و فن

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب دیتیلهای ساختمانی (شامل 1300 دیتیل) به تألیف سیاوش کباری در نشر دانش و فن به چاپ رسیده است.

آشنایی با دیتیل های ساختمانی برای مهندسین عمران و معماری و سایر مخاطبینی که با تأسیسات ساختمانی سر و کار دارند بسیار حائز اهمیت می باشد؛ به همین دلیل است که نیاز به منبع درسیِ جامع در میان مخاطبین حس می شود.

کتاب “دیتیل های ساختمانی (شامل ۱۳۰۰ دیتیل)” به عنوان منبعی مرجع در دانشگاه های معتبر کشور تدریس می شود. این کتاب که علاوه بر جنبه آموزشی، جنبه اجرایی نیز دارد، دیتیل هایی با توجه به معیار های ساختمانی ایران و مصالح رایج در بازار را ارائه می دهد. کتاب مذکور متشکل از ۹ فصل می باشد که عبارتند از: ۱‐ کارهای بنایی ۲‐ کارهای فلزی ۳‐ کارهای بتنی ۴‐ سقف ۵‐ در و پنجره ۶‐ پله ۷‐ کارهای چوبی ۸‐ لوله کشی ۹‐ کارهای برقی

فصل اول پی سازی سنگی و بلوک سیمانی، پی سازی شفته ای و دیوار آجری، شناژ عمودی و افقی، کف سازی، درز انبساط، نما های سنگی و آجری، دیوار دور کارگاه و … را ارائه می دهد. فصول دوم و سوم مخاطب را با جدول ها و علامت ها، نیم رخ های فلزی، پی سازی برای ساختمان های فلزی، ستون سازی، اتصالات صلب، خرپا، دستک، بادبند، فونداسیون لغزان، محدودیت های پی های نقطه ای، پله بتنی و … آشنا می کنند. فصول چهارم و پنجم انواع سقف ها (اعم از: طاق ضربی، تیرچه بلوک، پیش ساخته، کاذب، شیب دار)، نیم رخ ها و فرم ها، درهای سنگین، در و پنجره های کشویی و باد بزنی و … را شرح می دهند. فصول ششم و هفتم به بررسی انواع پله ها، اسکلت پله ها، نامگذاری اجزاء پله، اتصالات چوب، قفسه بندی آشپز خانه و … می پردازند. و نهایتاً فصول هشتم و نهم انواع اتصالات (دنده ای، جوشی، رادیاتور حرارتی، چدنی)، انواع کلیدها (یک پل، دو پل، تبدیل، صلیبی، بین راه)، ترانس، لامپ های رشته ای و … را تعریف می کنند.

کتاب دیتیلهای ساختمانی (شامل 1300 دیتیل) به تألیف سیاوش کباری در انتشارات دانش و فن به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 780 g
ابعاد 280 × 210 mm
موضوع

مهندسی عمران

تعداد صفحه

368

قطع

رحلی

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

16

سال انتشار

1392

برشی از متن کتاب

فصل اول: کارهای بنایی

در محل هایی که آجر در دسترس نباشد، برای ساختن ساختمان های یک تا دو طبقه می توان از بلوک سیمانی استفاده نمود مانند مناطق شمال ایران، ابعاد بلوک برای ساختن دیوار حمال ۲۰×۲۰×۴۰ سانتی متر است. اگر از بلوک سیمانی برای دیوار حمال استفاده شود باید از سمتی روی دیوار قرار گیرد که سوراخ های آن به طرف بالا باشد، تا بتوان آن ها را با ملات عمومی دیوار چینی که بهتر است ماسه سیمان باشد پر نمود. برای ساختمان های دو طبقه باید عرض دیوار دو بلوک باشد (۴۰ سانتی متر).

عضو حمال در ساختمان به عضوی می‌ گویند که علاوه بر وزن خود بار یک قسمت دیگر از ساختمان را تحمل کرده و آن را به عضو دیگر یا به زمین منتقل نماید.

ایزولاسیون رطوبتی به منظور جلوگیری از بالا آمدن رطوبت انجام می ‌شود. رایج ترین ایزولاسیون رطوبتی در ایران قیر و گونی می باشد. در مناطقی که رطوبت زیاد است مانند شمال ایران، برای ایزولاسیون روی پی از دو لایه گونی و سه لایه قیر استفاده می نمایند. در نواحی خشک مانند تهران یک لایه گونی و دولایه قیر کافی است.

دیوار با بلوک سیمانی و پی شفته ای

در زیر قیر و گونی باید سطحی تقریباً صاف داشته باشیم تا هم از قیر کمتری استفاده نماییم و هم از سوراخ شدن گونی به علت نا صافی سطح جلوگیری کنیم. بدین لحاظ همیشه در زیر قیر و گونی از یک لایه ملات ماسه سیمان به ضخامت ۳ سانتی متر استفاده می شود. اگر در ساختمانی به هر علت مجبور باشیم از کرسی چینی بلند استفاده کنیم باید عرض کرسی چینی را با توجه به فشار خاک پشت آن طبق محاسبه به دست آوریم. محدودیت‌ های دیوار حائل در صفحات بعدی توضیح داده شده است.

 دیوار با بلوک سیمانی و کرسی چینی بلند

در هر ساختمان چه بزرگ، چه کوچک برای کلیه سازه هایی که روی زمین ساخته می‌ شوند، بدون توجه به عرض یا کاربرد آن (چه دیوار حمال باشد و چه تیغه) باید پی کنی ‐ پی سازی ‐ شناژ ‐ کرسی چینی ‐ ایزولاسیون و غیره انجام شود.

شفته ملاتی است که از مخلوط نمودن آهک شکفته و آب با خاک و قلوه سنگ و شن محل ساختمان به دست می آید و برای پی سازی ساختمان های آجری دو یا سه طبقه مورد استفاده قرار می گیرد. تیغه به دیواری گفته می ‌شود که هیچ گونه باری را به جز وزن خود تحمل نمی نماید و فقط برای جدا سازی فضا های مختلف ساختمان به کار می‌ رود. عرض دیوار تیغه ۸ تا ۱۰ سانتی متر می باشد.

اگر از تیغه ۱۰ سانتی متری استفاده کنیم با ۲ سانتی متر گچ و خاک سفید کاری هر طرف، پهنای تیغه ۱۴ تا ۱۵ سانتی متر می شود و به همین ترتیب تیغه ۸ سانتی متری، ۱۲ سانتی متر خواهد شد. …

فهرست

فصل اول: کار های بنایی

فصل دوم: کار های فلزی

فصل سوم: کار های بتنی

فصل چهارم: سقف

فصل پنجم: در و پنجره

فصل ششم: پله

فصل هفتم: کار های چوبی

فصل هشتم: لوله کشی

فصل نهم: کار های برقی

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب دیتیلهای ساختمانی – سیاوش کباری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.