کتاب درک و بیان معماری از طریق طراحی دست آزاد – ادواردز

6,500 تومان

نویسنده: بریان ادواردز

مترجم: سید محسن موسوی

ویراستار علمی: شیرزاد طایفی

انتشارات: علم و دانش

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب “درک و بیان معماری از طریق طراحی دست آزاد” تالیف بریان ادواردز ترجمه مهندس سید محسن موسوی، توسط انتشارات “علم و دانش” به چاپ رسیده است.

درک و بیان  به آموزش اسکیس که شیوه ای از طراحی می باشد که از طریق دست آزاد انجام می گیرد. اسکیس و کروکی، توسط خطوط آزاد و رها کشیده می شوند و به این وسیله می توان به افکار معمار پی برد. همچنین طراحی با دست آزاد به روشی گفته می شود که بدون استفاده از خط کش و هر گونه ابزار اندازه گیری ترسیم شود. همانگونه که اعداد و ارقام برای اقتصاد دانان، واژه ها برای سیاستمداران و شعرا مهم هستند، خطوط نیز برای هنرمندان و طراحان اهمیت  ویژه ای دارد؛ همچنین سواد بصری از طریق طراحی  پیشرفت می کند. کتاب “درک و بیان معماری از طریق طراحی دست آزاد” به اسکیس هایی که وضع موجود ساختمان ها، جزئیات و لنداسکیپ را به تصویر در می آورند، تمرکز دارد. در ابتدا کتاب به توضیح فوائد کروکی با طراحی دست آزاد می پردازد و تاکید می کند که لازم است یک معمار یا دانشجوی معماری دفترچه ای همراه خود داشته باشد و طرح های خودش را با دست در آن ترسیم کند. در ادامه  اصول و تکنیک های ترسیم مانند پرسپکتیو، خطوط و سایه را بررسی می کند  و بیان می کند که برای یادگیری بیشتر این مهارت ها حتما باید  تمرین زیاد داشت. در بخش آخر، نویسنده تعدادی نمونه موردی در طراحی دست آزاد آورده: مناظر شهری، ساختمان ها، کوچه ها، پیاده روها، ورودی ها و نمای ساختمان ها  تا مخاطب به درک بهتری از طراحی دست یابد و همینطور به تحلیل سوژه هایی که برای دفترچه اسکیس مناسب هستند پرداخته است.

کتاب “درک و بیان معماری از طریق طراحی دست آزاد” تالیف بریان ادواردز ترجمه مهندس سید محسن موسوی، توسط انتشارات “علم و دانش” به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 440 g
ابعاد 233 × 223 mm
موضوع

معماری

تعداد صفحه

222

قطع

خشتی

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

1

سال انتشار

1390

برشی از متن کتاب

خط و سایه

اسکیس زدن از خطوط بیرونی سوژه، می تواند به یک طرح انتزاعی و ویژه منتهی شود. شکل یک خانه را هر کسی می تواند تشخیص دهد، اما برای ما اشیائی ارزشمند هستند که به وسیله فرم، بافت و جانمایی تعریف شده اند. تنها با خط نمی توان بهترین کیفیت از آن ها را ارائه کرد، بلکه با خط و سایه باید چنین کاری انجام داد. سایه ها به شکل های دو بعدی ، حس سه بعدی واقعی می دهند. قوانین سایه ها بسیار ساده هستند: یک جهت برای منبع نور در نظر بگیرید و لبه های اجسام را در امتداد این جهت سایه بزنید. این سایه سطح زمین و سایر سطوح را می پوشاند. خطوط ساده بیرونی (خط آسمان) با فرم، ساختار و سطوح غنی، زنده می شود. بیشتر ساختمان ها و اجسام با پلان، مقطع و مهم تر از آن با مجموعه کاملی از سایه روشن، معرفی می شوند. این قوانین وقتی رنگ واقعیت به خود می گیرند که در روزهای آفتابی طراحی کنید (صبح ها و بعد از ظهرها، بهترین زمان برای زوایای نور خورشید هستند)، اما اگر نور خورشید وجود نداشت، یک منبع قوی نوری را تصور کنید، که بهترین حالت، قرار گیری منبع نور روی سمت چپ شانه هایتان و با زاویه 145 درجه است. بدین ترتیب می توانید یک ایستگاه فشار قوی یا یک مدرسه جامعه را به صحنه ای مهیج تبدیل کنید. در واقع برای طراحی از اکثر سوژه ها، لازم است قوانین پرسپکتیو را بدانیم. خطوط موازی به سمت نقطه گریز که در راستای خط دید انسان قرار دارد، می روند، و این اصل ساده، صرف نظر از زوایای سوژه یا اختلاف سطح های گوناگون به کار گرفته می شود. البته، اگر شیب یا رمپ وجود داشته باشد، باید نقطه گریز مخصوص به آن را پیدا کنیم که بستگی به این دارد که زاویه شیب در بال یا پایین خط افق قرار می گیرد.

فهرست

فوائد کروکی با طراحی دست آزاد
اصول راهنمایی
چرا ترسیم؟
انتخاب سوژه
تکنیک ها
پرسپکتیو
خط و سایه
ترکیب بندی
اهمیت تمرین
از اسکیس تا طراحی و مستند سازی
نمونه های موردی در طراحی دست آزاد
مناظر شهری و میدان ها
خیابان ها، کوچه ها و پیاده روها
نشانه ها، خط آسمان و سیمای شهری
دروازه ها، ورودی ها و سردرها
نمای ساختمان
راه پیش رو
تحلیل سوژه های مناسب دفترچه اسکیس
از اسکیس تا طراحی
طراحی دست آزاد در تمرین معماری

نویسنده

مهندس سید محسن موسوی، دانش آموخته کارشناسی ارشد معماری از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران می باشد. “نگاهداشت معماری روستا”، “هندسه فضای انسانی”، “آدولف لوس”  و “رنزو پیانو”  از دیگر آثار ایشان است.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب درک و بیان معماری از طریق طراحی دست آزاد – ادواردز”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.