کتاب خلاصه تاریخ معماری جهان – روحی زاده

10,000 تومان

موجود در انبار (می توان پیش خرید کرد)

نویسنده: مهندس امیررضا روحی زاده

انتشارات: عصر کنکاش

کتاب خلاصه تاریخ معماری جهان تألیف مهندس امیررضا روحی زاده (با ویرایش و اضافاتی از دکتر محمد فرخ زاد) توسط انتشارات عصر کنکاش به چاپ رسیده است.

این کتاب همان گونه که از نامش پیداست خلاصه ای از تاریخ معماری کشورهای مختلف است تا خوانندگان و دانشجویان این رشته را با برخی از معماری ملت ها در طی دوران گوناگون آشنا نماید. در این کتاب به بحث و معرفی کامل هر یک از بنا ها و آثار تاریخی پرداخته نشده و تنها بیانی مختصر و مفید از معماری تمدن ها و فرهنگ ها در طی قرون بیان شده است و با آوردن اشکال موضوعات مربوطه خواننده را در این مورد بیشتر آگاه می نماید. دانشجویان می توانند پس از مطالعه کتاب حاضر و با دریافتن بخشی از مطالب مورد علاقه خود در آن مورد تحقیق نموده و اطلاعات بسیار زیادی در آن مورد کسب نمایند زیرا معماری به عنوان کالبد زمان، همواره طی تحولات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و… دستخوش تغییر و تحول بوده است و علمی با قدمت طولانی چند هزار ساله می باشد.

 

اطلاعات بیشتر

وزن 280 g
ابعاد 240 × 170 mm
موضوع

معماری

تعداد صفحه

183

قطع

وزیری

نوع جلد

نرم

نوبت چاپ

3

سال انتشار

1391

فهرست

بخش اول: معماری پیش از تاریخ

فصل اول: معماری پیش از تاریخ

بخش دوم: تمدن های اولیه

فصل دوم: تمدن های بین النهرین

فصل سوم: تمدن مصر

فصل چهارم: تمدن هند

فصل پنجم: تمدن چین

فصل ششم: تمدن ژاپن

فصل هفتم: آمریکا پیش از کریستف کلمب

بخش سوم: معماری جهان غرب (از اژه تا معماری قرن نوزدهم)

فصل هشتم: تمدن اژه ای

فصل نهم: تمدن یونان

فصل دهم: تمدن اتروسک

فصل یازدهم: تمدن روم

فصل دوازدهم: تمدن معماری صدر مسیحیت

فصل سیزدهم: تمدن بیزانس

فصل چهاردهم: تمدن رمانسک

فصل پانزدهم: تمدن گوتیک

فصل شانزدهم: تمدن رنسانس

فصل هفدهم: تمدن باروک

فصل هجدهم: تمدن روکوکو

فصل نوزدهم: تمدن معماری قرن نوزدهم

بخش چهارم: معماری معاصر جهان غرب (از مدرن تا پیدایش کیهانی)

فصل بیستم: تمدن هند

برشی از متن کتاب

مصر به هنر و تمدنی اطلاق می شود که در حدود هزاره چهارم ق.م در کنار رود پر آب نیل شکل گرفته است. رودخانه نیل، مصر باستان را به یک کشور باریک و طویل تبدیل کرده که تمام مصر و زندگی اجتماعی آن در دو طرف رود نیل مستقر شده بود. ساکنین اولیه مصر در دو منطقه شمالی و جنوبی با فرهنگ و شغل غالبا متفاوت می زیستند که این دو عبارتند از: 1.مصر علیا(شمالی): شغل غالب آن ها کشاورزی و طبعا نوع سکونت آن ها دائمی بود و دفن مردگان آن ها با کشیدن دیوار بستن راه خانه انجام می شد. 2.مصر سفلی(جنوبی): شغل غالب آن ها دامپروری و طبعا نوع سکونت آن ها به صورت چادر نشینی بوده و مردگان خود را در قبر دفن می کردند. لذا تاریخ مستند رسمی مصر از 3200 ق.م یعنی زمانی که نارمر اتحاد میان مصر علیا و سفلی را برقرار ساخت، آغاز می شد. صاحبنظران هنر و معماری مصر را به سه دوره تقسیم کرده اند: 1.دوره پادشاهی کهن(3200 تا 2040 ق.م)، 2.دوره پادشاهی میانه(2040 تا 1650 ق.م)، 3.دوره پادشاهی جدید(1650 تا 1550 ق.م). دوره مصر کهن دوره ای است که با اتحاد مصر سفلی و علیا توسط «نارمر» شروع شد و نخستین حکومت واحد مصر محسوب می شود. مهم ترین آثار این دوره عبارتست از : 1.لوح سنگی نارمر متعلق به حدود 3000 ق.م، 2.مقابر مصطبه ای: سکویی که به شکل یک هرم ناقص اجرا شده است و اتاقک تدفین در فضای زیر این سکو بود و در مواردی بیش از 30 متر از کف زمین ادامه داشت. 3.مقبره ملکه «مرنیت» که شبیه به کاخ های بزرگ است. 4.مقبره پله پله ای زوسر: به حدود 2750 ق.م می رسد و از نظر فرمی و زمانی حد فاصل مصطبه ها و اهرام هرم گونه بعدی است.

Be the first to review “کتاب خلاصه تاریخ معماری جهان – روحی زاده”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب-خلاصه-تاریخ-معماری-جهان،روحی-زاده-۱

کتاب خلاصه تاریخ معماری جهان - روحی زاده

10,000 تومان

افزودن به سبد