کتاب جغرافیا کاربردی و آمایش سرزمین – سرور/ انتشارات سمت

مولف: دکتر رحیم سرور

انتشارات: سمت

قیمت برای شما: 8,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب جغرافیا کاربردی و آمایش سرزمین اثر دکتر رحیم سرور از انتشارات سمت به چاپ رسیده است.

جغرافیای کاربردی با به کارگیری علم جغرافیا به منظور بهره برداری از تاریخ به ویژه در صنعت، بازرگانی و استعمار به تحلیل مسائل از جمله عقب ماندگی کشورها و نواحی، اضافه جعمیت، استفاده از زمین در شهر و روستا و برنامه ریزی شهری می پردازد. آمایش سرزمین نوعی برنامه ریزی اساسی و تعیین کننده جهت بهره گیری مناسب از اراضی جهت بهره وری و تامین اهداف توسعه می باشد. “جغرافیای کاربردی و آمایش سرزمین” برای دانشجویان کارشناسی رشته جغرافیا و جامعه شناسی برای دروس برنامه ریزی شهری، ناحیه ای و منطقه ای می باشد. کتاب حاضر مبانی نظری اهداف و نحوه ساماندهی نظام فعالیتهای انسان در فضای ناحیه ای، ضرورت اهداف ساماندهی نظام استمرار جمعیت، توسعه پایدار، تجزیه و تحلیل بررسی ها، منطقه بندی کاربری اراضی و ضوابط و مقررات آنها را با ارائه نمونه های عملی و کاربردی بازبانی ساده و روان نشان می دهد.
کتاب جغرافیا کاربردی و آمایش سرزمین اثر دکتر رحیم سرور از انتشارات سمت به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 360 g
ابعاد 230 × 160 mm
موضوع

جغرافیا

تعداد صفحه

241

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

7

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب جغرافیا کاربردی و آمایش سرزمین – سرور/ انتشارات سمت”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست

فصل اول: ضرورت و اهداف ساماندهی نظام استقرار جمعیت و فعالیت

فصل دوم: تعریف و اهداف جغرافیای کاربردی.

فصل سوم: تعریف و اهداف آمایش سرزمین.

‌فصل چهارم: ساخت محیطی و توسعه ی ناحیه ای

فصل پنجم: وجوه مشترک جغرافیای کاربردی و آمایش سرزمین.

فصل ششم: تعریف و تشریح  سیستم فضایی _ فعالیتی نواحی

فصل هفتم: توسعه پایدار و آمایش سرزمین در سطوح ناحیه ای

فصل هشتم: تعریف، اهداف و روند پیدایش طرح های توسعه

فصل نهم: مهم ترین موضوع های (شرح خدمات)

فصل دهم: تجزیه و تحلیل و استنتاج از بررسی ها

فصل یازدهم: منطقه بندی کاربری پیشنهادی اراضی

فصل دوازدهم: ضوابط و مقررات کاربری کاربری اراضی

برشی از متن کتاب

اطلاعات زمین شناسی به برنامه ریز امکان میدهد تا تعیین کند چه مکانهایی می توانند به دلایلی نامطمئن گردند و در کجا ساخت و ساز تنها به صورتهای خاص ممکن می شود. باید مفاهیم زمین شناسی محلی درباره استفاده پایدار از زمین ارزیابی شود. بنابراین اطلاعات را به صرف وجود آنها نبایستی جمع آوری کرد؛ بلکه فقط اطلاعات و نقشه هایی باید جمع آوری و تهیه شوند که در راستای اهداف طرح، لازم و مفیدند. با استفاده از شاخص های خاص و نظریات کارشناسی، یک فرد غیر متخصص در زمینه زمین شناسی می تواند تشخیص دهد که آیا خصوصیات زمین شناسی محل به گونه ای است که مسائل ناشی از آن توسعه را تحت تاثیر قرار دهد؟ بررسی زمین شناسی به دو طریق عمده ذیل بر فرایند تصمیم گیری برنامه ریزی زمین تاثیر می گذارد: ۱. ظرفیت باربری، نحوه ساخت و ساز زمین را محدود می سازد؛ ۲. وجود ویژگی های خاص زمین شناسی، دامنه انتخاب را برای توسعه محدود می کند؛ زیرا هر یک از این ویژگی ها متضمن درجاتی از خطر بدای زندگی است.

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.