کتاب تکنولوژی جوشکاری 2 (متالورژی) – کوکبی

17,000 تومان

نویسندگان: امیرحسین کوکبی – بهروز بیدختی – حامد جمشیدی اول

انتشارات: دانشگاه صنعتی شریف

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب تکنولوژی جوشکاری متالوژی (جلد دوم) تالیف امیرحسین کوکبی، بهروز بیدختی، حامد جمشیدی اول، توسط انتشارات دانشگاه صنعتی شریف به چاپ رسیده است.

جوشکاری یکی از روش های معمول اتصال در صنعت می باشد و به فرایندی اطلاق می شود که طی آن، دو یا چند قطعه به وسیله گرم کردن قطعات یا ماده اتصال، به یکدیگر متصل می شوند. سرعت تولید بالا، عدم محدودیت در ضخامت قطعات و ایجاد اتصالات آب بندی از مهمترین خصوصیات اتصالات جوشکاری شده هستند. با توجه به اهمیت روزافزون این مبحث، مجموعه ای چهارجلدی (فرایند ها، متالورژی، طراحی و جوشکاری) تحت عنوان تکنولوژی جوشکاری به تالیف رسیده است که کتاب حاضر جلد دوم از این مجموعه می باشد و به مبحث متالورژی در شش فصل جامع می پردازد که عبارتند از: 1. اصول اولیه متالورژی جوشکاری 2. عیوب جوش 3. متالورژی جوشکاری فلزات آهنی 4. جوشکاری فلزات غیرآهنی 5. متالورژی جوشکاری مواد غیرفلزی 6. فرایند های خاص جوشکاری

کتاب تکنولوژی جوشکاری متالوژی (جلد دوم) تالیف امیرحسین کوکبی، بهروز بیدختی، حامد جمشیدی اول، توسط انتشارات دانشگاه صنعتی شریف به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 600 g
ابعاد 250 × 180 mm
موضوع

مهندسی مواد

تعداد صفحه

412

قطع

وزیری

نوع جلد

نرم

نوبت چاپ

3

سال انتشار

1393

برشی از متن کتاب

 1. اصول اولیه متالورژی جوشکاری: در فرایند های جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ و جوشکاری با شعله فلز مذاب در نوک الکترود، در حین انتقال یا داخل حوضچه جوش در تماس با گاز های موجود است. حتی در این نوع، با محافظت سرباره، همچون هنگام استفاده از الکترود های سلولزی یا توپودری نیز گاز ها به وجود می آیند. عدم محافظت حوضچه جوش و تماس با اتمسفر هم می تواند منجر به واکنش هایی شود؛ به طور کلی در روش های قوس الکتریکی که دما بالاست، حلالیت گاز ها و سرعت واکنش ها بیشتر است.
 2. عیوب جوش: همراه با انجماد جهت دار مذاب از دیواره ها، مذاب باقیمانده به تدریج از بعضی ترکیبات و ناخالصی ها غنی می شود. این پدیده که تحت عنوان جدایش شناخته می شود بیشتر در شمش های فولادی ریختگی با درصد بالای گوگرد یا سایر عناصر آلیاژی غیر محلول اتفاق می افتد. چون در جوشکاری حوضچه مذاب کوچک و دائم در تلاطم است، این پدیده کمتر دیده شده است. اما در برخی فرایند های جوشکاری که سرعت انجماد کم است و انجماد از دو سطح شروع می شود، تجمع ناخالصی ها در قسمت میانی و محل تقاطع کریستال های ستونی جامد مشاهده شده است که گاهی سبب ایجاد ترک خط مرکزی می شود.
 3. متالورژی جوشکاری فلزات آهنی: یکی از محدودیت های فولاد های زنگ نزن فریتی از دیدگاه جوشکاری، حساسیت در برابر رشد دانه ها و از دست دادن مقاومت خوردگی است. دانه های ستونی بزرگ ایجاد شده و فاز های رسوبی در مرزدانه ها باعث کاهش شکل پذیری نیز می شوند؛ ریز کردن دانه ها از طریق کار مکانیکی امکان پذیر است. عملیات حرارت آنیل کردن پس از جوشکاری می تواند خواص مکانیکی و خوردگی را برگرداند.
 4. جوشکاری فلزات غیرآهنی: نقطه ذوب نسبتا پایین آلومینیوم و عدم تغییر رنگ در حین افزایش درجه حرارت و حتی در حالت ذوب، مشکلاتی را از نظر قضاوت ظاهری بر روی درجه حرارت موضع جوشکاری به وجود می آورد. جوشکار کم تجربه ممکن است در اثر نگه داشتن زیاد قوس الکتریکی یا شعله بر روی یک منطقه باعث فوق گداز مذاب شود و در نتیجه قابلیت جذب گاز ها و سیالیت مذاب افزایش می یابد که در این حال کنترل فلزجوش مقدور نخواهد بود.
 5. متالورژی جوشکاری مواد غیرفلزی: روش اتصال یوتکتیکی از روش های اتصال سرامیک به فلز است و به اتصالی گفته می شود که در دمای اتصال مذابی با نقطه ذوب پایین تر، نسبت به اجزای اتصال در سطح تشکیل می شود. این مذاب سرامیک را تر می کند و پس از انجماد به یک ترکیب یوتکتیک تبدیل می گردد. این ترکیب به همراه فاز های حاصل از واکنش مذاب و سطح سرامیک باعث ایجاد اتصال می گردد.
 6. فرایند های خاص جوشکاری: میدان های مغناطیسی، چه دائمی و چه القاء شده، می توانند با قوس DC و یا اشعه الکترونی برهم کنش نموده و باعث انحراف اشعه یا قوس گردند؛ پس وزش قوس، انحراف اشعه یا انتقال فلز مذاب به حوضچه می تواند تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار گیرد. شار مغناطیسی می تواند به وسیله عبور جریان الکتریکی از یک یا دو عضو جوشکاری یا مغناطیس پسماند یا منبع خارجی نزدیک تولید شود… جلد دوم از مجموعه تکنولوژی جوشکاری، متالورژی را که علم کار با فلزات و شاخه ای از علم مواد بوده و به شناخت، استخراج و فناوری های کار با فلزات می پردازد؛ را به گونه ای روان و به دور از پیچیدگی های گمراه کننده به دانشجویان این رشته آموزش می دهد.

فهرست

 1. اصول اولیه متالورژی جوشکاری

محافظت حوضچه جوش و واکنش های سرباره – گاز – فلز مذاب

توزیع درجه حرارت در حین جوشکاری و تاثیرات آن

جریان سیال در جوشکاری

انجماد جوش

عملیات حرارتی قبل و پس از جوشکاری.

 1. عیوب جوش

مشکلات در جوشکاری

عیوب در جوش

پاشش

ذوب ناقص و نفوذ ناقص

کاهش مقاومت به خوردگی

پارگی سراسری

جذب ناخالصی ها

انقباض ناشی از انجماد

عدم تقارن جوش و عدم همراستایی.

 1. متالورژی جوشکاری فلزات آهنی

جوشکاری فولاد ها

جوشکاری فولاد های کم آلیاژی

جوشکاری فولاد های پرآلیاژی

جوشکاری چدن ها

روش های جوشکاری چدن خاکستری

جوشکاری چدن های چکش خوار و نشکن

 1. جوشکاری فلزات غیرآهنی

جوشکاری آلومینیوم و آلیاژ های آن

جوشکاری مس و آلیاژ های آن

جوشکاری آلیاژ های نیکل

جوشکاری آلیاژ های تیتانیم

جوشکاری آلیاژ های منیزیم

جوشکاری سرب

جوشکاری روی

متالورژی جوشکاری فلزات دیرگداز

 1. متالورژی جوشکاری مواد غیرفلزی

جوشکاری کامپوزیت ها

جوشکاری سرامیک ها

جوشکاری پلیمر ها.

 1. فرایند های خاص جوشکاری

جوشکاری فلزات غیرهمجنس

عملیات سطحی

جوشکاری مواد هوشمند و حافظه دار

جوشکاری زیرآب

 

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب تکنولوژی جوشکاری 2 (متالورژی) – کوکبی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.