کتاب تعمیر موتور اتومبیل های بنزینی – نقی فرزان (جلد اول)

3,000 تومان

(برای استفاده دانشجویان، هنرجویان، تعمیرکاران و تراشکاران)

نویسنده: نقی فرزان

انتشارات: کارنو

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب تعمیر موتور اتومبیل های بنزینی (جلد 1) تالیف نقی فرزان توسط نشر کارنو به چاپ رسیده است.

خودرو و خودرو سازی از صنایع مهم در هر کشوری می باشد، به همین دلیل مکانیک خودرو و تعمیرات آن بسیار حائز اهمیت است. مکانیک خودرو شامل بازدید، تشخیص و رفع عیوب خودرو می باشد، که در کشور ما اکثر مکانیک ها علم خود را از طریق مطالعات عملی به دست آورده اند و منابع تئوری در این زمینه بسیار اندک است.

نخستین جلد از کتاب “تعمیر موتور اتومبیل های بنزینی” با الهام گرفتن از منابع خارجی و مطالعات علمی و عملیِ چندین ساله ی مؤلف در 2 جلد مجزا برای یاری رساندن به دانشجویان رشته مکانیک، هنرجویان، تعمیرکاران و تراش کاران به چاپ رسیده است.

پیش نیاز مطالعه ی این کتاب آشنایی کامل با ساختمان و طرز کار موتورها و عیب یابی آن ها می باشد.

کتاب مذکور متشکل از نه فصل است که عبارتند از: ۱‐ شرح موتور های احتراق داخلی ۲‐ کلیات مربوط به آزمایش های لازم قبل از تعمیر موتور ۳‐ پیاده کردن موتور از شاسی اتومبیل ۴‐ پیاده کردن سرسیلندر و کربن گیری آن ۵‐ تعمیر سوپاپ ها و سرسیلندر موتور ۶‐ پیاده و سوار کردن قطعات موتور (تعمیر اساسی) ۷- تعمیر سیلندر، پیستون و تعویض بوش های سیلندر ۸‐ تعمیر شاتون، میل لنگ و یاتاقان ها ۹‐ چرخ دنده های جلو موتور و طرز تنظیم آن ها

فصل اول را با تعریف احتراق شروع کرده و سپس طرز کار موتورهای دو زمانه را توضیح می‌دهد.

در فصل دوم عواملی که در عمر موتور تأثیر دارند را شرح داده و سپس مراحل و شرایط تعمیر موتور اتومبیل را بیان می کند.

در فصل های سوم و چهارم به چگونگی شستشوی موتور، کربن گیری، اهمیت آن و روش های کربن گیری می پردازد.

در فصل پنجم انواع سوپاپ ها و چگونگی تعمیر آن ها را به روش های گوناگون شرح می دهد و در فصل ششم باز کردن قطعات موتور و آزمایش آن ها را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

در فصل هفتم ساییدگی سیلندر ها و بازدید از آن ‌ها را توضیح داده و در فصل هشتم مخاطب را با کلیات تعمیر شاتون و گجن پین آشنا می کند.

و نهایتاً فصل نهم کلیات مربوط به چرخ دنده ها را بیان می کند.

کتاب تعمیر موتور اتومبیل های بنزینی (جلد 1) تالیف نقی فرزان توسط انتشارات کارنو به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 360 g
ابعاد 240 × 180 mm
موضوع

مهندسی مکانیک

تعداد صفحه

256

قطع

وزیری

نوع جلد

نرم

نوبت چاپ

7

سال انتشار

1386

برشی از متن کتاب

فصل اول: شرح موتور های احتراق داخلی

۴ دستگاه جرقه زنی

عمل دستگاه جرقه زنی، ایجاد جرقه الکتریکی بین دو الکترود شمع با فشار تقریباً ۲۰ هزار ولت می باشد. در نتیجه مخلوط هوا و بنزین را که در زمان تنفس وارد محفظه احتراق شده، منفجر نموده و به انرژی حرارتی تبدیل می نماید که سبب حرکت پیستون می‌ گردد.

دستگاه جرقه زنی از قسمت های زیر تشکیل شده است: باتری، سوئیچ، کوئیل، دلکو، خازن یا فیوز، پلاتین ها، وایرها و شمع ها.

باتری مخزن برق بوده و در اتومبیل ها معمولا ۱۲ ولت است. در اتومبیل های قدیمی از باتری های ۶ ولت نیز استفاده می ‌شده است. ظرفیت باتری بر حسب آمپر ساعت مشخص می ‌شود. انتخاب نوع باتری نسبت به قدرت موتور و شرایط آب و هوای منطقه فرق می کند.

باتری هایی که امروزه بر اتو بر روی اتومبیل ها گذاشته می شود، ۵۶، ۶۰، ۷۵ آمپر ساعت هستند‌. در ضمن باتری مخزن برق بوده و برق تولید شده توسط دینام را پس از عبور از آفتامات در خود ذخیره می نماید، این برق هنگام استار زدن و روشن کردن موتور یا برای سایر مصرف کننده های اتومبیل استفاده می‌ شود.

سوییچ که برای باز و بستن جریان برق به کار می‌ رود، کلید چند مرحله‌ ای بوده که علاوه بر رساندن برق به یکی از ترمینال‌ های کوئیل، در موقع روشن کردن موتور اتومبیل برق را به سولونوئید استارت (اتوماتیک استارت) نیز می رساند.

کوئیل وظیفه اش ایجاد برق فشار قوی با آمپر کم است. عمل کوئیل در واقع همانند ترانس، افزاینده برق بوده و سیم پیچ اولیه با قطر نسبتاً زیاد و سیم پیچ ثانویه با قطر کم تشکیل شده است.

وظیفه دلکو قطع و وصل جریان برق فشار کم ( ۱۲ ولت) به وسیله پلاتین ها و همچنین توزیع برق فشار قوی (۲۰هزار ولت) به سر شمع ها توسط چکش برق می باشد.

خازن یا فیوز دلکو، برقی را که پس از باز شدن پلاتین ها در مدار اولیه کوئیل تولید می شود جذب کرده و از خال زدگی پلاتین های دلکو جلوگیری می‌ کند. همچنین سبب شارژ هسته آهن ربائی وسط کوئیل در موقع باز بودن دهانه پلاتین ها می شود.

پلاتین های دلکو عمل قطع و وصل برق را در مدار اولیه ایجاد نموده که هم زمان با آن در مدار ثانویه، برق فشار قوی تولید می گردد. پلاتین های دلکو دو عدد بوده یکی پلاتین متحرک و دیگری پلاتین ثابت می باشد.

وایرها، برق فشار قوی را از سر کوئیل به مرکز دلکو و از دلکو به سر شمع ها می رسانند. شمع ها، در سر سیلندر موتور قرار گرفته و برای هر سیلندر یک عدد شمع بسته شده است.

در شمع ها جرقه الکتریکی با ولتاژ زیاد میان دو الکترود وسطی (+) و جانبی (-) ایجاد می گردد. کارخانجات مختلف شمع سازی، شمع های متعددی می سازند که هر کدام مشخصات مخصوصی برای خود دارند.

فهرست

فصل اول: شرح موتور های احتراق داخلی

فصل دوم: کلیات مربوط به آزمایش های لازم قبل از تعمیر موتور

فصل سوم: پیاده کردن موتور از شاسی اتومبیل

فصل چهارم: پیاده کردن سرسیلندر و کربن گیری آن

فصل پنجم: تعمیر سوپاپ ها و سرسیلندر موتور

فصل ششم: پیاده و سوار کردن قطعات موتور (تعمیر اساسی)

فصل هفتم: تعمیر سیلندر، پیستون و تعویض بوش های سیلندر

فصل هشتم: تعمیر شاتون، میل لنگ و یاتاقان ها

فصل نهم: چرخ دنده های جلو موتور و طرز تنظیم آن ها

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب تعمیر موتور اتومبیل های بنزینی – نقی فرزان (جلد اول)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.