کتاب تحلیل سازه ها – علی کاوه/ مرکز نشر دانشگاهی

ترجمه و تدوین: علی کاوه

انتشارات: مرکز نشر دانشگاهی

قیمت برای شما: 22,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب تحلیل سازه ها با ترجمه و تدوین علی کاوه  توسط مرکز نشر دانشگاهی به چاپ رسیده است.

تحلیل سازه ها، به معنی فرآیند محاسبه و تعیین اثرات بارها و نیروها روی یک سازه، ساختمان یا یک شیء است. این درس یکی از دروس اصلی و اختصاصی رشته های مهندسی عمران و هوافضا می باشد و مطالعه و درک آن برای مهندسین بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که ایمنی سازه ها را تحت اثر بارهای اعمال شده تضمین می کند.

کتاب “تحلیل سازه ها” تحلیل ۳ نوعِ اساسی از سازه ها (تیرها، خرپاها، قاب های صلب) را به صورت ساده ترین حالت ممکن و در عین حال جامع برای دانشجویان در مقطع کارشناسی شرح می دهد. مولف، در این کتاب با ارائه ی مثال ها و تمرینات متعدد همراه با پاسخ های تشریحی در انتهای فصول، یادگیری مخاطب را به حداکثر می رساند. کتاب مذکور متشکل از ۱۷ فصل که عبارتند از: ۱‐ مقدمه ۲‐ خرپاهای معین مستوی ۳‐ تغییر شکل سازه ها ۴‐ ادامه بحث پیرامون تغییر شکل سازه ها ۵‐ خطوط تاثیر تیرها ۶‐ خطوط تاثیر خرپاها ۷‐ بارهای متحرک ۸‐ روش نیروها برای تحلیل تیرها و قاب های نامعین استاتیکی ۹‐ روش نیروها برای تحلیل خرپاهای نامعین استاتیکی ۱۰‐ قضایای کاستیگلیانو و قضیه سه لنگری ۱۱‐ روش های تحلیل تقریبی سازه های نامعین ۱۲‐ تحلیل تیرها و قاب های نامعین با روش شیب افت ۱۳‐ مقدمه ‌ای بر روش پخش لنگر پخش لنگر برای سازه های فاقد انتقال گرهی ۱۴‐ روش پخش لنگر برای تحلیل قاب ها با انتقال گره ها ۱۵‐ تحلیل تیرها و قاب های نامعین و متشکل از اعضا با مقطع متغیر ۱۶‐ روش کانی ۱۷‐ روش تشابه ستونی

مولف در فصول اول و دوم انواع سازه های مهندسی، سازه های حقیقی، مدل های ریاضی، خرپاهای ساده، دیاگرام ماکسول، خرپاهای مرکب، خرپاهای بغرنج، روش هنبرگ و ‌‌‌… را تشریح می نماید. در فصول سوم و چهارم مخاطب را با قضایای لنگر سطح، روش بار الاستیک، کاربرد روش مزدوج برای قاب ها، کار مجازی، قانون ماکسول در مورد تغییر مکان های متقابل، دیاگرام ویلیو و … آشنا می کند. در فصول پنجم و ششم به تعریف خط تأثیر، کاربرد خطوط تأثیر، آرایش اعضای سیستم مربوط به کف پل ها، تعیین نیروهای داخلی ماکزیمم، کنتورها در خرپاهای یک پل و … می پردازد. در فصول هفتم و هشتم بارهای ضربه ای و بارهای زنده برای پل ها و اتوبان ها، نیروی برشی و لنگر ماکزیمم در یک نقطه از تیرها، خطوط تأثیر کیفی، تیرهای نامعین و … را مورد بحث قرار می دهد. در فصول نهم و دهم به تحلیل خرپاهای نامعین و معین داخلی و خارجی، قضایای کاستیگلیانو، قضیه سه لنگری و کاربردهای آن و … می پردازد. در فصول یازدهم و دوازدهم بادبندی جانبی پل ها، روش مرکز سختی، معادلات اساسی شیب ‐ افت، روش شیب ‐ افت برای تحلیل قاب های پیوسته و قاب هایی با یک تا چندین درجه آزادی و … را شرح می دهد. در فصول سیزدهم و چهاردهم لنگرهای گیردار، ضرایب انتقال و لنگرهای انتقالی، خطوط تأثیر با استفاده از روش پخش لنگر، سختی های اصلاح شده و … را بیان می کند. در فصول پانزدهم و شانزدهم مخاطب را با روابط لازم برای یافتن لنگرهای گیردار، معادلات کلی و اساسی روش کانی، قاب های بدون حرکت جانبی و … آشنا می کند. و نهایتاً در فصل هفدهم چگونگی محاسبه لنگرهای گیردار، ضرایب انتقال و ضرایب سختی، بسط روش تشابه ستونی و … را بررسی می کند‌.

کتاب تحلیل سازه ها با ترجمه و تدوین علی کاوه توسط انتشارات مرکز نشر دانشگاهی به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 850 g
ابعاد 230 × 160 mm
موضوع

مهندسی عمران- معماری

تعداد صفحه

348

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

12

سال انتشار

1393

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب تحلیل سازه ها – علی کاوه/ مرکز نشر دانشگاهی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست

فصل اول: مقدمه

فصل دوم: خرپاهای معین مستوی

فصل سوم: تغییر شکل سازه ها

فصل چهارم: ادامه بحث پیرامون تغییر شکل سازه ها

فصل پنجم: خطوط تأثیر تیرها

فصل ششم: خطوط تأثیر خرپاها

فصل هفتم: بارهای متحرک

فصل هشتم: روش نیروها برای تحلیل تیرها و قابهای نامعین استاتیکی

فصل نهم: روش نیروها برای تحلیل خرپاهای نامعین استاتیکی

فصل دهم: قضایای کاستیگلیانو و قضیۀ سه لنگری

فصل یازدهم: روش های تحلیل تقریبی سازه های نامعین

فصل دوازدهم: تحلیل تیرها و قابهای نامعین با روش شیب – افت

فصل سیزدهم: مقدمه ای بر روش پخش لنگر – پخش لنگر برای سازه های فاقد انتقال گرهی

فصل چهاردهم: روش پخش لنگر برای تحلیل قابها با انتقال گره ها

فصل پانزدهم: تحلیل تیرها و قابهای نامعین و متشکل از اعضاء با مقطع متغیر

فصل شانزدهم: روش کانی

فصل هفدهم: روش تشابه ستونی

برشی از متن کتاب

فصل اول مقدمه

۱۱ سازه های مهندسی

واژه سازه معانی گوناگونی دارد. یک سازه مهندسی را تقریباً می‌ توان مجموعه ‌ای دانست که ساخته و یا بنا می گردد. سازه های عمده مربوط به مهندسی راه و ساختمان عبارتند از: پل ‌ها، ساختمان ‌ها، دیوارها، برج‌ ها و سازه‌ های پوسته ای. این چنین سازه ‌هایی متشکل از یک یا تعدادی عضو صلب می باشند و ترتیب قرار گرفتن اعضا به گونه‌ ای است که تمام سازه و هم چنین اجزا مختلف آن در مقابل بارگذاری و حذف بار، بدون تغییر شکل قابل ملاحظه مقاومت می ‌نمایند.

در طرح سازه ها مسائل مختلفی باید مدنظر قرار گیرد که از آن جمله دو شرط اساسی زیر باید حتماً برآورده شود:

۱‐ سازه باید نقش مورد نظر را به خوبی ایفا نماید.

۲‐ سازه باید بارهای وارده را با اطمینان خاطر تحمل کند.

۱۱ تعاریف مربوط به تئوری سازه ها

طرح کامل یک سازه شامل مراحل زیر می باشد:

۱ ایجاد یک طرح کلی: طرح کلی یک سازه معمولاً از میان چندین طرح متنوع قابل قبول انتخاب می شود. عامل تعیین کننده اصلی توجه به نقشی است که سازه باید ایفا کند. مثلاً سازه ممکن است به منظور خانه سازی، حمل و نقل و یا پوشش یک فضا ساخته شود. عوامل مهم ثانویه دیگری مانند مسائل مالی نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

۲ بررسی نحوه بارگذاری ها: اطلاعات کلی درباره بارگذاری سازه ها معمولاً توسط آیین ‌نامه ‌ها و استانداردها مشخص می ‌شوند. اساسا قسمتی از مسئولیت طراح تعیین شرایط بارگذاری و توجه به حالات استثنایی است که ممکن است پیش بیاید. بارگذاری های استاتیکی ممکن اسن به صورت زیر طبقه بندی شوند:

الف) بار مرده: بار مرده عبارت است از وزن خود سازه که مقدار و محل اثر آن ثابت در نظر گرفته می شود.

ب) بار زنده

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.