کتاب تحلیل آماری پیشرفته – صدقیانی

(همراه با سوالات کنکور دکتری دانشگاهها)

مولفان: دکتر جمشید صالحی صدقیانی- مهندس ایرج ابراهیمی

انتشارات: آرامش

قیمت برای شما: 14,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب تحلیل آماری پیشرفته تالیف جمشیدصالحی صدقیانی و ایرج ابراهیمی توسط انتشارات آرامش به چاپ رسیده است.

کتاب مذکور، با توجه به تجربیات سال های متمادی نویسندگان آن در تدریس ریاضیات و آمار کاربردی و تحلیل آماری در مقاطع و دانشگاه های مختلف تهیه شده و منطبق با سرفصل های مصوب وزارت علوم و تحقیقات و فناوری می باشد. این کتاب، در واقع مکمل کتاب آمار و کاربرد آن در مدیریت (1 و2) نوشته ی مؤلفان همین کتاب می باشد و به عنوان کتاب درسی رشته های مدیریت، حسابداری و اقتصاد در پنج فصل تدوین گردیده است: 1- تئوری تخمین و آزمون فرضیه های آماری 2- تجزیه و تحلیل واریانس 3– تجزیه و تحلیل رگرسیون و همبستگی 4– آمار ناپارامتری 5– مطالب تکمیلی

هر فصل این اثر، شامل متن کامل درس و مجوعه مسائل و تمرینات حل شده و حل نشده است. هم چنین مجموعه ای از سؤالات کنکور دکتری دانشگاه های مختلف برای رشته های مدیریت و حسابداری در آخر کتاب گنجانده شده است که مطالعه ی آن ها برای داوطلبان شرکت در کنکور دکتری در رشته های فوق بسیار مفید و مؤثر می باشد.

کتاب تحلیل آماری پیشرفته تالیف جمشیدصالحی صدقیانی و ایرج ابراهیمی توسط انتشارات آرامش به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 420 g
ابعاد 230 × 165 mm
موضوع

مدیریت- حسابداری- اقتصاد

تعداد صفحه

293

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

8

سال انتشار

1393

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب تحلیل آماری پیشرفته – صدقیانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برشی از متن کتاب

فصل چهارم: آمار ناپارامتری

4-1 کلیّات

همان طور که می دانیم در استنباط آماری به کمک یک نمونه تصادفی و با استفاده از روش های آماری، پارامترهای مجهول جامعه را تخمین می زنند و یا صحت فرضیه های آماری را آزمون می نمایید.

در آمار ناپارامتری قانون توزیع متغیر تصادفی در جامعه معلوم فرض می شود و در اغلب موارد نوع توزیع متغیر تصادفی نرمال در نظر گرفته می شود و یا نمونه های انتخابی مستقل از یکدیگر در نظر گرفته می شوند و یا واریانس های دو جامعه که نمونه ها از آن ها گرفته می شوند یکسان فرض می شوند و به طور کلی در تحت شرایط معینی، روش های آمار ناپارامتری برای برآورد پارامتر مجهول جامعه و یا آزمون فرضیه های انجام می گردد.

اگر قانون توزیع جامعه معلوم نباشد و مثلاً توزیع متغیر تصادفی در جامعه نرمال نباشد در این صورت شرایط استفاده از روش ها و فرمول های آمار ناپارامتری موجود نیست و باید از روش های دیگری که به نام آمار ناپارامتری معروف است استفاده شود.

روش های آمار پارامتری دقیقتر ولی طولانی تر هستند. در حالی که روش های آمار ناپارامتری (آمار توزیع آزاد) ساده تر ولی دقت کمتری دارند. بدیهی است اگر شرایط استفاده از روش های آمار پارامتری فراهم باشد اولویت در استفاده از روش های آمار پارامتری می باشد.

به طور کلی در دو مورد می توان از آمار ناپارامتری استفاده نمود.

الف- هنگامی که نوع توزیع جامعه معلوم نباشد و بخواهیم پارامترهای مجهول جامعه را به دست آوریم (نظیر آزمون علامت).

ب- هنگامی که هدف تحقیق، پیدا کردن پارامترهای جامعه نیست بلکه تعیین نوع توزیع جامعه می باشد (نظیر آزمون ).

تاریخچه آمار ناپارامتری همچون آمار پارامتری به اوایل قرن هیجدهم برمی گردد ولی در نیمه اول قرن بیستم به وسیله آمار دانانی نظیر ویلکاکسون و من و ویتنی پیشرفت های زیادی نمود.

4-2 آزمون علامت

4-2-1 آزمون علامت یک نمونه ای

از آزمون علامت یک نمونه ای می توان برای آزمون میانه و چارک های یک جامعه که قانون توزیع آن مشخص نیست استفاده نمود.

اگر توزیع جامعه متقارن باشد چون میانگین و میانه بر هم منطبق می شوند بنابراین از آزمون علامت برای آزمون میانگین هم می توان استفاده نمود.

در روش آزمون علامت به شرح زیر عمل می شود.

1- ابتدا برای پارامتر مجهول جامعه عددی مانند فرض می کنیم و فرضیه های آماری که می توانند دو طرفه و یا یک طرفه باشند به ترتیب زیر تشکیل می دهیم.

الف: آزمون دوطرفه – فرضیه های آماری …

فهرست

فصل اول

1- تئوری تخمین و آزمون فرضیه های آماری

فصل دوم

2- تجزیه و تحلیل واریانس

فصل سوم

3- تجزیه و تحلیل رگرسیون و همبستگی

فصل چهارم

4- آمار ناپارامتری

فصل پنجم

5- مطالب تکمیلی

ضمیمه 1- سؤالات آمار کنکور دکتری دانشگاه ها

ضمیمه 2- جداول آماری

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.