کتاب تاسیسات الکتریکی – زایپ/ سلطانی/ انتشارات دانشگاه تهران

12,000 تومان

(تأمین انرژی و توزیع برق شهری؛ تدابیر و مقررات ایمنی)

تألیف: گونتر زایپ

ترجمه: مسعود سلطانی

انتشارات: دانشگاه تهران

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب تأسیسات الکتریکی به تألیف گونتر زایپ و ترجمه مسعود سلطانی در نشر دانشگاه تهران به چاپ رسیده است.

امروزه متأسفانه سوانح غم انگیزی در خصوص رعایت نکردن نکات ایمنی در تأسیسات برقی رخ‌ می دهد. از این رو، در طراحی  آرایش تأسیسات الکتریکی، باید توجه داشت که طرح در ضمن متناسب بودن و رعایت کلیه ی قوانین معتبر و رایج، شامل شرایط اقتصادی و تمام نیازهای فنی نیز باشد.

کتاب “تاسیسات الکتریکی (تأمین انرژی و توزیع برق شهری، تدابیر و مقررات ایمنی)” ترجمه ی کتاب “Elektrische Installationstechnik” از انتشارات زیمنس می باشد، که مخاطب را با اجزا و ابزار کار طرح الکتریکی مثل تأسیسات کلید خانه، ترانسفورماتور ها، کابل ها و هادی ها آشنا می کند. در واقع موارد مذکور باید طوری انتخاب شوند که در این مجموعه هر یک به طور واحد از نظر اقتصادی، فنی و کاربردی مناسب ترین باشند، در ضمن باید ابعاد و مشخصات یکایک وسایل تشکیل دهنده ی طرح بتوانند علاوه بر کار عادی، متحمل کار غیرعادی (خطا ها) نیز باشند. به عبارت دیگر مقاوم در مقابل اتصال کوتاه ها نیز باشند.

کتاب مذکور در یازده فصل مجزا تمامی نکات اجرایی مطرح شده را به صورت جزء به جزء شرح می دهد که عبارتند از: ۱‐ تأسیسات الکتریکی شبکه فشار قوی و ضعیف در ساختمان ۲‐ محاسبه جریان های اتصال کوتاه در شبکه ۳‐ حفاظت شبکه ۴‐ کلیدهای فشار قوی ۵‐ تأسیسات کلیدی فشار قوی (پست فشار قوی) ۶‐ زمین کردن ۷‐ ترانسفورماتور ها ۸‐ ترانسفوماتور های اندازه گیری ۹‐ جبران کننده های توان راکتیو (سلفی) ۱۰‐مقررات و تدابیر ایمنی ۱۱‐ نظام و تجهیز تأسیسات الکتریکی در ساختمان

در فصل اول آرایش پست های داخلی و پشت فشار قوی و در فصل دوم اتصال کوتاه و ترانسفورماتور ها با دو پیچک و سه سیم پیچ را شرح می دهد.

در فصل سوم مخاطب را با انواع دستگاه های حفاظتی (اعم از: حفاظت خازن ها، شبکه فشار قوی، خطوط انشعابات در شبکه شعاعی  شبکه ‌های توزیع با خطوط موازی، مدار حلقوی و غیره) آشنا می کند. سپس در فصل چهارم به کلیدبارها و کنتاکتور های خلأ می پردازد.

در فصل پنجم به بررسی کلی تابلوهای برق فشار قوی و در فصل ششم به چگونگی به وجود آمدن مقاومت زمینه مجاز می‌ پردازد.

فصل هفتم را به خنک کردن ترانسفورماتور ها و طریقه نصب آن و فصل هشتم را به مشخصات و بیان تاریخچه ی ترانسفورماتور جریان و ولتاژ برای تأسیسات اختصاص می‌دهد.

جبران کننده های توان سلفی و راکتیو را در فصل نهم معرفی می ‌کند و نهایتاً در فصل دهم و یازدهم مواردی چون ایمنی در مقابل تماس مستقیم و غیر مستقیم برابرِ برق گرفتگی در شرایط عادی، انواع فیوزها، کلید محافظ خط و جریان خطاها را شرح می دهد.

شایان ذکر است که مؤلف در این فصول، با ارائه ی جدول ها و شکل های متفاوت به جهت ساده سازی مسایلِ پیچیده، یادگیری و درک مخاطب را به حداکثر می رساند.

کتاب تأسیسات الکتریکی به تألیف گونتر زایپ و ترجمه مسعود سلطانی در انتشارات دانشگاه تهران به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 860 g
ابعاد 235 × 165 mm
موضوع

مهندسی عمران

تعداد صفحه

599

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

2

سال انتشار

1385

برشی از متن کتاب

بخش اول: تاسیسات الکتریکی شبکه فشار قوی و ضعیف در ساختمان

۱‐۲ آرایش پست های داخلی

تأثیر پذیری آرایش شبکه: آرایش شبکه توزیع فشار ضعیف در هر یک از تغذیه هی مختلف یک بخش در یک محوطه مشخص و ارتباط آن با شبکه فشار قوی به ضرایب و شرایط زیر بستگی دارد:

۱‐ تغذیه در سطوح ولتاژ برق شهری

۲‐ بافت شهری محل تغذیه، مثل تراکم ساختمان ها (تراکم کم یا زیاد) نوع ساختمان های (یک طبقه، چند طبقه)مورد استفاده و کاربرد آن.

۳‐ بزرگی، تعداد و محل و مکان مراکز ثقل بار در هر یک از بخش های تحت پوشش.

۴‐ امکان جای گیری و محل  ترانسفورماتور ها و پست های اصلی فشار ضعیف مربوط به آن. در ضمن به دلیل کم کردن تلفات انتقال نیرو در رسانا ها باید مسیر کابل ها از ترانسفورماتور ها به مصرف کننده ها تا حد امکان کوتاه انتخاب شود.

۵‐ امکان کشیدن شبکه اصلی توزیع و قراردادن در طبقات مختلف.

۶‐ نوع تولید برق اضطراری: مرکزی و غیر مرکزی. طرف فشار قوی یا طرف فشار ضعیف.

در ضمن تجهیزات و آرایش یک شبکه فشار ضعیف، مطمئناً روی آرایش طرف فشار قوی اثر می‌ گذارد و بلعکس. به طور کلی آن چه در پست های داخلی مهم است، در کل انتخاب برتر از نظر اقتصادی و فنی است نه با صرفه بودن هر یک  از تجهیزات پست جزء به جزء.

 تغذیه پست های داخلی توسط شبکه شهری: پست های کوچک از شبکه فشار ضعیف برق منطقه ای نیرو می گیرند.

انواع پست های مشتریان ویژه: برق مشتریان ویژه مثل بیمارستان ها، هتل های بزرگ، وزارتخانه‌ ها، تئاتر ها، ورزشگاه ها و مراکز تحقیق، مدارس، دانشگاه ها، فرودگاه ها، کارخانجات و غیره که احتیاج به توازن زیادی دارند و از فشار قوی تامین می شوند. این مراکز، صاحب یک پست ورودی به اسم ایستگاه تحویل برق می شوند که شامل خطوط ورودی از شبکه شهری، کلید ارتباطی کلید (کویلاژ) و دستگاه های سنجشی (ترتیب قرار گرفتن آن ها را برق منطقه ای محل تعیین می ‌کند) و انشعاب ترانسفورماتوری است و به مشتریان ویژه با تاسیسات بزرگ و گسترده علاوه بر آن چه فوق بدان اشاره شد، انشعابات کابلی برای پست های فرعی نیز تعلق می گیرد.

فهرست

بخش اول: تاسیسات الکتریکی شبکه فشار قوی و ضعیف در ساختمان

بخش دوم: محاسبه جریان های اتصال کوتاه در شبکه

بخش سوم: حفاظت شبکه

بخش چهارم: کلیدهای فشار قوی

بخش پنجم: تاسیسات کلیدی فشار قوی (پست فشار قوی)

بخش ششم: زمین کردن

بخش هفتم: ترانسفورماتور ها

بخش هشتم: ترانسفوماتور های اندازه گیری

بخش نهم: جبران کننده های توان راکتیو (سلفی)

بخش دهم: مقررات و تدابیر ایمنی

بخش یازدهم: نظام و تجهیز تاسیسات الکتریکی در ساختمان

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب تاسیسات الکتریکی – زایپ/ سلطانی/ انتشارات دانشگاه تهران”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.