کتاب تئوری و تحلیل مسائل آیرودینامیک – طیبی رهنی

14,000 تومان

گردآوری: محمد طیبی- فواد ظهوری- هادی مهرابیان- اشکان رسولی

انتشارات: دانشگاه صنعتی شریف

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب تئوری و تحلیل مسائل آیرودینامیک تألیف محمد طیبی رهنی، فؤاد ظهوری، هادی مهرابیان و اشکان رسولی توسط انتشارات دانشگاه صنعتی شریف به چاپ رسیده است.

در میان رشته های مهندسی در ایران، هوافضا رشته ای نسبتاً جوان به حساب می آید؛ از این رو کمبود منابع علمی یکی از دشواری های دانشجویان و متخصصان این رشته است. آیرودینامیک اساسی ترین شاخه رشتۀ مهندسی هوافضا نیز مشمول این امر است. عمده ترین مشکل در این زمینه درک مفاهیم پایه و نحوۀ به کارگیری آنها در حل مسائل است. در این کتاب، در ابتدای هرفصل مباحث نظری و روابط مورد نیاز برای حل مسائل آمده است و تلاش شده تمامی مباحث که در آیرودینامیک مطرح است، مورد بحث قرار گیرد. این کتاب می تواند مورد استفاده دانشجویان و مهندسان رشته ها ی مهندسی هوافضا، تعمیر و نگهداری هواپیما، مکانیک، عمران قرار گیرد همچنین کتاب مناسبی برای کسانی است که علاقمند به شرکت در آزمون های ورودی کارشناسی ارشد رشتۀ مهندسی هوافضا می باشند.

کتاب تئوری و تحلیل مسائل آیرودینامیک تألیف محمد طیبی رهنی، فؤاد ظهوری، هادی مهرابیان و اشکان رسولی توسط انتشارات دانشگاه صنعتی شریف به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 530 g
ابعاد 230 × 165 mm
موضوع

مهندسی هوا فضا

تعداد صفحه

363

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

2

سال انتشار

1393

فهرست

فصل اول: مقدمه ای بر آیرودینامیک
انواع جریان
همانندی جریان
معادلۀ اویلر
معادلۀ برنولی

فصل دوم: جریان تراکم ناپذیر غیر لزج دوبعدی
تاو میدان برداری
خط مسر
گردش
تابع جریان
معادلۀ لاپلاس
اثرهای دیواره ای

فصل سوم: جریان تراکم ناپذیر حول هوابرهای دوبعدی
شرط کوتا
واماندگی
هوابر همیده
هوابر بالچه دار
ضریب تأثیر بالچه

فصل چهارم: نظریۀ بال متناهی
قانو بیوساورا
فرووزش
معادلۀ تک بال
اثر فرووزش در دم هواپیما
پرواز جمعی

برشی از متن کتاب

همانطور که می دانیم نیروی برآ در راستای عمود بر باد نسبی ـ راستای جریان آزاد ـ به هوابر وارد می شود. در اثر فرووزش راستای باد نسبی به اندازۀ  رادیان  در جهت کاهش زاویۀ حمله تغییر می کند و باعث می شود که راستای نیروی برآ به همین اندازه به عقب بال منحرف شود، بنابراین نیروی برآ یک مؤلفۀ افقی در جهت نیروی پسا ایجاد می کند که به آن نیروی پسای القایی گفته می شود (4ـ7) مقدار نیروی پسای القایی از رابطۀ زیر به دست می آید=  : نکته: می توان ایجاد نیروی پسای القایی را مستقیماً با استفاده از نظریۀ  کوتا ـ جوکفسکی توضیح داد و مقدار آن را نیز محاسبه کرد؛ بدین منظور، کافی است که در رابطۀ سرعت w نیرویی برابر   در جهت عمود بر سرعت w تولید خواهد کرد که همان نیروی پسای القایی است. شکل 4ـ8 تشابه چگونگی ایجاد نیروی پسای القایی و نیروی برآ را نشان می دهد. نکته: پارادوکس دالامبر برای بال محدود رخ نمی دهد، زیرا با وجود اینکه در جریان حول بال از اثر لزجت صرف نظر کرده ایم، نیروی پسای القایی وجود دارد. در ادامه، مشخصه های بیان شده برای بال سه بعدی، همچون نیروی برآ، نیروی پسای القایی، فرووزش و… را نخست در دو حالت خاصی محاسبه می کنیم که در آنها توزیع گردش بر روی بال به صورت بیضوی و بیضوی اصلاح شده است، سپس، حالتی را درنظر می گیریم که در آن توزیع گردش بر روی بال دارای شکل مشخصی نیست و یا به بیان دیگر، دارای توزیع عمومی گردش بر روی بال است.(نیروی پسای القایی)

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب تئوری و تحلیل مسائل آیرودینامیک – طیبی رهنی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.