کتاب برنامه ریزی خطی و جریان های شبکه ای- بازارا/اسماعیل خرم

(فصل های ۷ تا ۱۲)

(ویرایش چهارم)

تألیف: مختار اس. بازارا- جان جی. جارویس- حنیف دی. شرالی

ترجمه: اسماعیل خرم

انتشارات: کتاب دانشگاهی

قیمت برای شما: 36,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب برنامه ریزی خطی و جریان های شبکه ای (فصل های ۷ تا ۱۲) به تألیف بازارا، جارویس و شرالی با ترجمه اسماعیل خرم توسط انتشارات کتاب دانشگاهی به چاپ رسیده است.

برنامه ریزی خطی با بهینه سازی (ماکسیم سازی – مینیمم سازی) یک تابع خطی که در مجموعه ای از محدودیت های مساوی، نامساوی و یا ضمنی خطی می کند، سر و کار دارد. برنامه ریزی خطی مبحثی است که در ارتش، صنعت، حکومت، شهرسازی و دیگر حوزه ها کاربرد وسیعی دارد و همین اهمیت بالای آن است که مطالعه ی آن را برای برخی افراد ضروری کرده است‌.

کتاب “برنامه ریزی خطی و جریان های شبکه ای” منبعی است جامع و کامل که مطابق با فناوری های جدید می باشد و با هدف ارائه ی مفاهیم عمیقِ تئوری برنامه ریزی خطی و فنون الگوریتمی به چاپ رسیده است؛ به این منظور سبب های هندسیِ مطالبی که با ساختار مجموعه های چند وجهی، شرایط بهینگی و طبیعت الگوریتم های حل پدیده‌ های ویژه نظیر دُوری سر و کار دارند را ارائه می دهد. علاوه بر این، مثال ها و نکاتی در طول کتاب وجود دارند که به فهم بیشتر و بهتر مطالب کمک می کنند و مباحث را به هم ربط می دهند. گفتنی است که با وجود تمام این ویژگی ها، وضوح مطالب و سادگی آن ها حفظ شده است. مخاطبین اصلی این کتاب دانشجویان دوره کارشناسی و دانشجویان سال اول کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی صنایع، مدیریت، تحقیق درعملیات، علوم کامپیوتر، ریاضی و دیگر رشته هایی که با مباحث برنامه ریزی خطی و جریان های شبکه ای سر و کار دارند می باشند، و با وجود این که مطالب کتاب با ریاضی پیشرفته سر و کار دارد؛ اما تنها دروس جبر خطی و ریاضی عمومی پیش نیاز آن می باشند.

کتاب مذکور متشکل از شش فصل می باشد که عبارتند از: ۱‐ مقدمه ۲‐ جبر خطی، آنالیز محدب و مجموعه های چند وجهی ۳‐ روش سیمپلکس ۴‐ شروع حل و همگرایی ۵‐ عملکرد های ویژه سیمپلکس و شرایط بهینگی ۶‐ دوگان و تحلیل حساسیت

مؤلف به دنبال مطالب مقدماتیِ مطرح شده در (حل هندسی، مدل بندی، نماد ها و فضای ایجاب) فصل اول، انواع بردارها، ماتریس ها، معادلات خطی همزمان و مجموعه های چند وجهی را در فصل دوم ارائه می دهد. در فصل سوم نقاط رأسی و بهینگی، جواب های شدنی پایه، روش سیمپلکس و محور گیری چند گانه را ارائه می دهد. در فصول چهارم و پنجم مخاطب را با روش دوفازی، روش M بزرگ، روش تک متغیر مصنوعی، روش سیمپلکس اصلاح شده، روش سیمپلکس متغیر های کران دار و شرایط بهینگی کروش‐ کان‐ تاکر آشنا می کند. و نهایتاً در فصل ششم روابط اولیه ‐دوگان، فرمول بندی مسئله دوگان، تعبیر اقتصادی دوگان، روش سیمپلکس آن و تحلیل حساسیت و پارامتری را تشریح می نماید.

کتاب برنامه ریزی خطی و جریان های شبکه ای (فصل های ۷ تا ۱۲) به تألیف بازارا، جارویس و شرالی و ترجمه اسماعیل خرم توسط نشر کتاب دانشگاهی به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 500 g
ابعاد 235 × 167 mm
موضوع

مهندسی کامپیوتر

تعداد صفحه

330

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

4

سال انتشار

1398

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب برنامه ریزی خطی و جریان های شبکه ای- بازارا/اسماعیل خرم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برشی از متن کتاب

فصل اول: مقدمه

۱۲ مدل بندی مثال های برنامه ریزی خطی

مدل بندی و تحلیل یک مسئله تحقیق در عملیات به طور اعم، و مسئله برنامه ریزی خطی به طور اخص در چند مرحله انجام می‌ شود.

مرحله اول، فرمول بندی، شامل مطالعه تفضیلی سیستم، مجموعه داده ‌ها و شناسایی مشخصه مسئله‌ ای است که باید تحلیل شود (اغلب مسئله تحت بررسی تنها ممکن است بخشی از یک مسئله سیستم کلی باشد) که همراه با محدودیت های اصلی و محدودیت ‌های ضمنی یا حدود و تابع (توابع) هدف است. توجه دارید که در جهان واقعی، غالباً جواب (هایی) کارکردی پیشین وجود دارد و معمولاً توصیه می‌شود تا اندازه‌ ای در حفظ آن ها پافشاری شود، یعنی تغییرات آن ها محدود شود (به عبارتی بر میزان تغییرات قیمت یا در تصمیم گیری درباره اصلاح اختیاری، یا تغییرات درصد مصرف منابع، یا تغییر یک عنصر وابسته بر حسب تغییر عنصر مرتبط دیگر محدودیت اعمال شود) چنین موضوعاتی، جدا از نقطه نظر ساختاری یا فنی مسئله باید در محدودیت های مسئله نیز مدل بندی شود.

مرحله دوم، ساختار اقتصاد و سادگی آرمانی مدل ریاضی آن است. باید دقت کرد که این مدل، سیستم تحت بررسی را به طور کامل ارائه دهد و در عین حال آن را به طور ریاضی کنترل کند. این بررسی باید با دقت انجام گیرد و فرض ‌های ذاتی در مدل به درستی دیده شود. باید به خاطر داشت که از این به بعد جواب های حاصل جواب های مدل هستند نه لزوماً جواب های سیستم واقعی، مگر این که مدل به درستی وضعیت واقعی سیستم را ارائه دهد.

مرحله سوم، به دست آوردن جواب است. باید روش مناسبی را برگزید یا طراحی کرد تا از هر ساختار ویژه‌ ای (در صورت وجود) بهره جوید. می توان یک جواب بهینه یا بیش تر را جست وجو یا فقط یک جواب انتزاعی یا تقریبی را همراه با ارزیابی کیفی آن مشخص کرد. در شرایط توابع هدف چند گانه، می توان به دنبال جواب های کارا یا بهینه پارتو بود؛ یعنی، جواب هایی که لزوماً بهبود هر یک از مقادیر تابع هدف با زیان ناشی از سایر توابع هدف همراه باشد.

مرحله چهارم، آزمون مدل، آنالیز و (احتمالاً) بازسازی است. جواب مدل و حساسیت آن به وسیله پارامتر های متفاوت سیستم مربوط آزمایش می شود و… .

فهرست

۱‐ مقدمه

۲‐ جبر خطی، آنالیز محدب و مجموعه های چند وجهی

۳‐ روش سیمپلکس

۴‐ شروع حل و همگرایی

۵‐ عملکرد های ویژه سیمپلکس و شرایط بهینگی

۶‐ دوگان و تحلیل حساسیت

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.