کتاب بازارها و نهادهای مالی (جلد اول) – ساندرز

27,000 تومان

مؤلفان: آنتونی ساندرز – مارسیا کورنت

مترجمان: دکتر رضا تهرانی – دکتر عسگر نوربخش

انتشارات: دانشگاه تهران

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب بازارها و نهادهای مالی (جلد 1) تألیف آنتونی ساندرز و مارسیا کورنت با ترجمه ی دکتر رضا تهرانی و دکتر عسگر نوربخش توسط انتشارات دانشگاه تهران به چاپ رسیده است.

بازار ها و مؤسسات مالی نقش بسزایی در اندازه گیری و مدیریت ریسک ایفا می کنند. آنچه در این کتاب واضح است، حرکت بازارهای مالی داخلی و خارجی به سمت یکپارچگی است. در چنین فضایی، واسطه های مالی به سمت صنعت خدمات مالی واحدی گام برمی‌ دارند. مطالب تحلیلی این کتاب که جلد اول از مجموعه ی “بازارها و نهادهای مالی” می باشد، می تواند برای تمامی دانشجویان مقاطع مختلف مفید واقع شود. به علاوه تأکید این کتاب، بیشتر بر مباحثی است که بازارها و مؤسسات مالی در محیط فعالیت خود با آن مواجه هستند.

کتاب “بازارهای و نهادهای مالی 1” مشتمل بر دوازده فصل می باشد: 1- مقدمه  2- عوامل تعیین کننده نرخ بهره  3- نرخ بهره و ارزشیابی اوراق بهادار  4- سیستم بانک مرکزی آمریکا، سیاست پولی، و نرخ‌های بهره  5- بازار پول  6- بازار اوراق قرضه 7- بازارهای وام رهنی  8- بازار سهام  9- بازار ارز خارجی  10- بازار اوراق مشتقه  11- صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پوششی  12- صندوق‌های بازنشستگی

در فصل اول مروری بر انوع بازارها و ساختار و عملکرد آن ها و موسسات مالی مختلف دارد.

در فصل دوم رابطه میان ارزش زمانی پول و نرخ بهره و هم چنین عوامل تأثیرگذار بر نرخ ‌های بهره فعلی و آتی مورد بررسی قرار می گیرد.

فصل سوم به بیان اثرات تغییر نرخ بهره بر ارزش اوراق بهادار می پردازد و با تحلیلی بر پذیرش اوراق بهادار به پایان می رسد.

فصل چهارم نظام فدرال رزرو و اثرات سیاست پولی ایالات متحدۀ آمریکا بر نرخ ارزهای خارجی را شرح می دهد.

فصل پنجم بازارهای پول و ابزارهای مختلف آن را تعریف و بررسی می کند. و در ادامه ضمن مرور بازارهای پول بین المللی، نگاهی دقیق تر بر بازارهای اروپایی نیز خواهد داشت.

فصل ششم ویژگی های انواع مختلف اوراق قرضه، مشارکت کنندگان در این بازارها و اوراق قرضه بین المللی را توضیح می دهد.

فصل هفتم انواع وام های رهنی و نحوه ی پرداخت های آن ها و چگونگی عملکرد  اوراق بهادار با پشتوانه ی وام های رهنی را بیان می دارد.

فصل هشتم به انواع مختلف سهام شرکت ها و نحوه ی عرضه و معامله ی آن ها و هم چنین به توضیح انواع شاخص های عمده ی بازار سهام می پردازد و در نهایت مروری بر مشارکت کنندگان بین المللی در بازارهای خارجی سهام دارد.

فصل نهم مروری گذرا بر تاریخچه بازارهای ارز خارجی دارد و سپس فرآیند مبادلات ارز خارجی آنی و آتی و تغییرات کوتاه‌مدت نرخ بهره و نرخ ارز داخلی نسبت به ارزهای خارجی را بررسی می‌کند.

فصل دهم به توضیحِ اوراق مشتقه هایی از قبیل قراردادهای آتی، پیمان های آتی، تاخت ها و برخی دیگر از اوراق مشتقه خاص می پردازد.

در فصل یازدهم خدماتی که به وسیله صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پوششی ارائه می‌شود و هم چنین میزان رشد آن ها در دو دهه اخیر مورد بررسی قرار می گیرند.

فصل دوازدهم روندهای اخیر در حوزه صندوق‌های بازنشستگی خصوصی و عمومی، تفاوت های عمده بین این دو صندوق و قوانین و مقررات حاکم بر این صنعت را شرح می دهد.

 

توضیحات تکمیلی

وزن640 g
ابعاد230 × 170 mm
موضوع

اقتصاد – مدیریت

تعداد صفحه

433

قطع

وزیری

نوع جلد

نرم

نوبت چاپ

5

سال انتشار

1396

برشی از متن کتاب

فصل هشتم: بازار سهام

سهام ممتاز:

سهام ممتاز، اوراق بهادار دورگه ای محسوب می شود که از ویژگی‌های اوراق قرضه و سهام عادی برخوردار است. سهام ممتاز از این لحاظ که سبب ایجاد ادعای مالکیت بر شرکت ناشر می‌شود، شبیه سهام عادی بوده و از این لحاظ که جریان های نقدی دوره ا‌ی ثابتی (سود تقسیمی) را پرداخت می کند، شبیه اوراق قرضه است. سهام قرضه ممتاز، از نظر ادعا بر دارایی های شرکت، به سهام عادی اولویت دارد اما ادعای آن بعد از مطالبات دارندگان اوراق قرضه قرار دارد. بنابراین، دارندگان سهام ممتاز تنها زمانی سود دریافت می‌کنند که نخست، سودی وجود داشته باشد و دوم، تمامی مطالبات دارندگان اوراق قرضه پرداخت شده باشد (اما مطالبات دارندگان سهام ممتاز قبل از سهام عادی پرداخت می‌شود). مانند دارندگان سهام عادی، چنانچه شرکت سود کافی را برای پرداخت سود تقسیمی نداشته باشد، در آن صورت دارندگان سهام ممتاز نیز نمی‌توانند شرکت را مجبور به ورشکستگی کنند. به علاو،ه چنانچه شرکت ناشر با ورشکستگی مواجه شود، مطالبات دارندگان سهام ممتاز پس از پرداخت مطالبات همه ی بستانکاران (وام دهندگان)، اما قبل از پرداخت مطالبات دارندگان سهام عادی، پرداخت می‌شود.

شرکت‌ها انتشار سهام ممتاز را منبع مفیدی برای تأمین مالی می‌دانند، برای اینکه اگر شرکت با احتمال ورشکستگی مواجه شود، برخلاف کوپن بهرۀ اوراق قرضه، از پرداخت سود تقسیمی مربوط به سهام ممتاز صرف نظر خواهد شد. به علاوه، سهام ممتاز برای دارندگان اوراق قرضه یک شرکت سودمند است. وجوه مالی که از طریق سهام ممتاز تأمین مالی شده است، می‌تواند برای خرید دارایی هایی استفاده شود که در مرحله نخست، از درآمد ناشی از این دارایی ها برای پرداخت مطالبات دارندگان اوراق قرضه استفاده خواهد شد.

با این حال، سهام ممتاز معایبی را نیز برای شرکت در بر دارد. اولین عیبش این است که اگر سود تقسیمی مربوط به سهام ممتاز پرداخت نشود، ممکن است سرمایه‌گذاران جدید نسبت به سرمایه‌گذاری در آن شرکت بی رغبت شوند. به همین دلیل، تا زمانی که شرکت قادر به پرداخت سودهای تقسیمی معوقه به دارندگان سهام ممتاز نشود، قادر به جذب سرمایه جدید نخواهد بود. به علاوه، دارندگان سهام ممتاز باید نرخ بازدهی مطابق با ریسک مرتبط با سرمایه گذاری خود دریافت کنند. بنابراین، ممکن است هزینه تأمین مالی از طریق سهام ممتاز برای شرکت، بیشتر از تأمین مالی از راه اوراق قرضه باشد.

دومین عیب سهام ممتاز از نقطه نظر شرکت ناشر این است که برخلاف کوپن بهره‌ای که به اوراق قرضه شرکتی پرداخت می‌شود، سود تقسیمی پرداختی به سهام ممتاز هزینه معاف از مالیات نیست، سود تقسیمی سهام ممتاز از محل سود بعد از مالیات پرداخت می شود. این عامل سبب افزایش هزینه سهام ممتاز در مقایسه با هزینه های اوراق قرضه، برای سهامداران شرکت، می شود. این عامل سبب افزایش هزینۀ سهام ممتاز در مقایسه با هزینه های اوراق قرضه، برای سهام داران شرکت، می شود. به ویژه اینکه، چنین تفاوت در رفتار مالیاتی میان کوپن بهره اوراق قرضه و سود تقسیمی سهام ممتاز بر سود خالص مربوط به دارندگان سهام عادی شرکت تأثیر می گذارد.

سود تقسیمی مربوط به سهام ممتاز اغلب ثابت بوده و در قالب مبلغ دلاری یا درصدی از ارزش اسمی سهام ممتاز بیان می شود.

فهرست

بخش اول مقدمه و مروری بر بازارهای مالی

فصل 1: مقدمه

فصل 2: عوامل تعیین کننده نرخ بهره

فصل 3: نرخ بهره و ارزشیابی اوراق بهادار

فصل 4: سیستم بانک مرکزی آمریکا، سیاست پولی، و نرخ‌های بهره

بخش دوم: بازارهای اوراق بهادار

فصل 5: بازار پول

فصل 6: بازار اوراق قرضه

فصل 7: بازارهای وام رهنی

فصل 8: بازار سهام

فصل 9: بازار ارز خارجی

فصل 10: بازار اوراق مشتقه

بخش سوم: سایر موسسات مالی

فصل 11: صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پوششی

فصل 12: صندوق‌های بازنشستگی

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب بازارها و نهادهای مالی (جلد اول) – ساندرز”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.