کتاب بارگذاری سازه ها – مستوفی نژاد

(بر اساس مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و استاندارد 2800)

تالیف: داود مستوفی نژاد

انتشارات: ارکان دانش

قیمت برای شما: 32,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب بارگذاری سازه ها تألیف داود مستوفی نژاد توسط نشر ارکان دانش به چاپ رسیده است.

بارگذاری سازه ها، از مباحثی است که در مجموعه ی مهندسی عمران، از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چرا که اگر انواع بارهای وارد شده بر ساختمان ها به درستی محاسبه شود، سازه را با اطمینان بیش تری می شود طراحی و اجرا کرد.

کتاب “بارگذاری سازه ها” با بهره گیری از مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ها و آخرین به روز رسانی استاندارد ۲۸۰۰ برای دانشجویان مهندسی عمران در مقطع کارشناسی به چاپ رسیده است. مؤلف سعی بر این داشته است که با زبانی ساده و راحت به بیان اصول و مقررات اجرایی به صورت کاربردی بپردازد. از ویژگی های برگزیده ی این اثر، می توان به ارائه ی دیاگرام های آزاد سازه ها و ارائه ی تمرین های کاربردی اشاره کرد. کتاب مذکور متشکل از ۱۳ فصل است که عبارتند از: ۱‐ مبانی آمار و احتمالات در بارگذاری ۲‐ بارهای مرده و زنده ۳‐ بار برف ۴‐ بار باد ۵‐ بار زلزله ۶‐ روش های تحلیل دینامیکی در بارگذاری زلزله ۷‐ بارگذاری پل ها ۸‐ بار آب ۹‐ بار خاک ۱۰‐ بارگذاری سیلو ها، بونکر ها و مخازن ذخیره ی مواد دانه ای ۱۱‐ ترکیب بارها ۱۲‐ سیستم‌ های باربر و توزیع بار بین آن ها ۱۳‐ روش های تقریبی در تحلیل سازه های نامعین استاتیکی

فصل اول به مبانی آمار و احتمال و کاربرد آن در بارگذاری سازه ها اختصاص دارد که ضمن یادآوری مفاهیم اساسی آمار و احتمال، به توضیح آن دسته از توابع احتمالی که در مباحث بارگذاری کاربرد دارند، زمان بازگشت حوادث طبیعی از جمله زلزله با یک بزرگی مشخص و نیز باد با یک سرعت معین و نحوه ی اثرگذاری در برابر نیروهای زلزله و باد می پردازد. فصول دوم و سوم مفاهیم اساسی در مورد بارهای مرده و زنده و نیز نحوه ی تعیین این بارها و توزیع آن ها به صورت گسترده و متمرکز در انواع ساختمان های متداول، بارگذاری تیغه ها، کاهش سربار، نامساعدترین وضع سربار، بارگذاری جرثقیل های صنعتی، تعیین بار برف زمین و بار برف روی بام های مسطح یا قوسی در مناطق مختلف کشور و … را شرح می دهند. فصول چهارم و پنجم مخاطب را با برآورد نیروی ناشی از فشار باد در مناطق مختلف ایران و نحوه ی اعمال این نیرو به دیوارها و بام مسطح یا شیب دار ساختمان، کنترل واژگونی یا لغزش ساختمان در مقابل بار باد، تعیین نیروی برشی پایه ی زلزله به روش استاتیکی معادل در مناطق مختلف کشور و برای انواع خاک ها و ساختمان ها، تعیین و توزیع نیروهای برشی ناشی از زلزله در تراز طبقات و … آشنا می کنند. فصول ششم و هفتم به معرفی روش های دینامیکی ساختمان ها در مقابل زلزله، نحوه تعیین و ارزیابی بارهای زلزله بر ساختمان به کمک انواع روش های بارگذاری دینامیکی، انواع بار کامیون استاندارد و سایر بارهای مرتبط بر اساس نشریه ی ۱۳۹ و آیین نامه AASHTO و … می پردازند. فصول هشتم و نهم نیروی هیدرواستاتیک، نیروی یخ و رسوب و امواج، روش رانکین، تأثیر آب در فشار جانبی خاک، سربارهای نواری، خطی، نقطه ای و گسترده یکنواخت، تأثیر زلزله بر نیروهای جانبی خاک، اثر آب بر رانش جانبی خاک در شرایط زلزله و … را شرح می دهند. فصول دهم و یازدهم فشار جانبی مواد دانه ای، روش های جانسن و ریمبرت، نیروی زلزله در سیلوها، روش تنش های مجاز، بارگذاری های عادی و فوق العاده، روش مقاومت نهایی و … را مطرح می سازند. و نهایتاً فصول دوازدهم و سیزدهم سیستم های انتقال بار قائم، انواع کف ها از نظر جنس و سیستم، دیافراگم صلب، نیمه صلب و انعطاف پذیر، مرکز سختی طبقه ها، قاب های خمشی و دیوار برشی، تحلیل تقریبی خرپا ها و قاب ها با روش های مختلف پرتال، کانتیلیور، بومن، ضریب و … را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهند.

کتاب بارگذاری سازه ها تألیف داود مستوفی نژاد توسط انتشارات ارکان دانش به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 32000 g
ابعاد 240 × 170 mm
موضوع

مهندسی عمران

تعداد صفحه

774

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد سخت

نوبت چاپ

8

سال انتشار

1392

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب بارگذاری سازه ها – مستوفی نژاد”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست

فصل ۱ مبانی آمار و احتمالات در بارگذاری

فصل ۲ بارهای مرده و زنده

فصل ۳ بار برف

فصل ۴ بار باد

فصل ۵ بار زلزله

فصل ۶ روش های تحلیل دینامیکی در بارگذاری زلزله

فصل ۷ بارگذاری پل ها

فصل ۸ بار آب

فصل ۹ بار خاک

فصل ۱۰ بارگذاری سیلو ها، بونکر ها و مخازن ذخیره ی مواد دانه ای

فصل ۱۱ ترکیب بارها

فصل ۱۲ سیستم‌ های باربر و توزیع بار بین آن ها

فصل ۱۳ روش های تقریبی در تحلیل سازه های نامعین استاتیکی

برشی از متن کتاب

فصل ۲ بارهای مرده و زنده

۲۲ بار های مرده

۱۲۲ تعریف بارهای مرده

بار مرده عبارت است از وزن تمام قسمت های ثابت ساختمان شامل: وزن دیوارها، کف ها، بام ها، جدا کننده های غیر قابل انتقال (با تمام پوشش نازک کاری) و وسایل تجهیزات ثابتی که در تمام طول عمر سازه با آن همراه خواهند بود.

اگر چه تعیین وزن مصالح و به دنبال آن تعیین بار مرده ی ساختمان کار ساده‌ ای به نظر می ‌رسد؛ ولی به دلیل عدم امکان تفکیک دقیق اجزای مرده ساختمان، تخمین بارهای مرده گاه ممکن است با مقدار قابل ملاحظه ‌ای خطا همراه باشد.

برای مهندس محاسب، پیش بینی دقیق وزن مصالح ساختمانی که هنوز انتخاب نشده اند، در مراحل اولیه طرح، کار غیر ممکنی است. مصالح غیر سازه ای که باید انتخاب شوند؛ شامل: لوازم روشنایی، لوله ها، خطوط برق و …، و نیز وزن قسمت های تقویت کننده و اتصالات در سازه های فولادی، به طور معمول به صورت درصدی از وزن کل تخمین زده می شود. از طرفی وزن واحد حجم مصالح که به وسیله ی تولید کنندگان یا آیین نامه ها داده می شود، همیشه با وزن محصول تولید شده مطابقت ندارد. هم چنین اندازه های … داشته باشد. …

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.