کتاب اصول مهندسی ژئوتکنیک(جلد اول: مکانیک خاک)/ شاپور طاحونی

تالیف: براجا. ام. داس

ترجمه: شاپور طاحونی

انتشارات: پارس آئین

قیمت برای شما: 34,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب اصول مهندسی ژئوتکنیک (جلد اول: مکانیک خاک) تالیف براجا. ام. داس با ترجمه شاپور طاحونی توسط نشر پارس آئین به چاپ رسیده است.

مکانیک خاک شاخه ای از علوم مهندسی است که به مطالعه ی خواص خاک و رفتار آن تحت تنش و کرنش در شرایط ایده آل می پردازد.

کتاب “اصول مهندسی ژئوتکنیک (جلد اول ‐ مکانیک خاک)” منبعی درسی و کاربردی برای دانشجویان رشته های مربوط به زمین شناسی و عمران می باشد(مخصوصاً برای دانشجویان مهندسی عمران، که درس زمین شناسی به عنوان یک درس مقدماتی برای آن ها محسوب می شود). این کتاب با ارائه ی اشکال، فلوچارت ها و مثال های متعدد سعی در ساده سازی مطالب پیچیده دارد، و فهم مخاطبین خود را افزایش می دهد.

کتاب مذکور متشکل از ۱۶ فصل می باشد که عبارتند از: ۱‐ خاک و سنگ ۲‐ ترکیب خاک ۳‐ طبقه بندی خاک ۴‐ جریان آب در خاک نفوذ پذیری و نشت ۵‐ مفهوم تنش موثر ۶‐ تنش در توده خاک ۷‐ نشست خاک ۸‐ مقاومت برشی خاک ۹‐ فشار جانبی خاک ۱۰‐ ظرفیت باربری پی برای شالوده های سطحی ۱۱‐ پایداری شیروانی های خاکی ۱۲‐ تراکم خاک ۱۳‐ شناسایی های تحت الارضی ۱۴‐ فشار جانبی خاک بر دیوار های حایل در هنگام زلزله ۱۵‐ آب گونگی خاک های ماسه ای ۱۶‐ سد های خاکی

مؤلف در فصول اول و دوم دانه های سنگی، کانی های رسی، چگالی دانه ها، روابط وزنی ‐ حجمی، سفتی خاک، تراکم نسبی، نمودار خمیری، ساختار خاک و … را مورد مطالعه قرار می دهد. در فصول سوم و چهارم طبقه بندی بافت و خاک ها برحسب استفاده، گرادیان هیدرولیکی، قانون دارسی، ضریب نفوذ پذیری، رابطه پیوستگی و … را شرح می دهد. در فصول پنج و ششم تنش در خاک اشباع غیر نشتی و با جریان نشتی، استفاده از فیلتر برای افزایش ضریب اطمینان در مقابل جوشش، تنش به علت بار متمرکز، تنش به علت بار نواری و … را بیان می کند. در فصول هفتم و هشتم مفاهیم تحکیم، نشانه فشردگی، نشانه تورم، سرعت و ضریب تحکیم، نشست کل شالوده، معیار گسیختگی مور ‐ کولمب، مسیر تنش و … را مطرح می سازد. در فصول نهم و دهم مخاطب را با فشار خاک در حال سکون، دیوار های حایل با اصطکاک، گود برداری با جدار مهار شده، تاثیر سفره آب زیر زمینی، ضریب ایمنی، ظرفیت های باربری ماسه و … آشنا می کند. در فصول یازدهم و دوازدهم پایداری شیروانی نامحدود بدون نشت، شیروانی محدود، نمودارهای هم ضریب، شیروانی های خاکریز های رسی واقع بر روی رس اشباع، اصول کلی تراکم، آزمایش پروکتور استاندارد و … را توضیح می دهد. در فصول سیزدهم و چهاردهم روش های گمانه زنی، روش های معمول نمونه گیری، دست خوردگی نمونه، مغزه گیری در سنگ، فشار دینامیک آب حفره ای در هنگام زلزله و … را شرح می دهد. و نهایتاً در فصول پانزدهم و شانزدهم آزمایش سه محوری دینامیکی، آزمایش برش ساده، آب گونگی خاک های رسی، نکات مهم طراحی، مصالح و ساخت، سدهای خاکی، طراحی فیلتر و … را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

شایان ذکر است که مؤلف در این کتاب با ارائه ی مسائل کاربردی و چالش برانگیز تسلط مخاطبین را بر موضوعات مطروحه افزایش می دهد.

کتاب اصول مهندسی ژئوتکنیک (جلد اول: مکانیک خاک) تالیف براجا. ام. داس با ترجمه شاپور طاحونی توسط انتشارات پارس آئین به چاپ رسیده است.

توضیحات تکمیلی

وزن 1340 g
ابعاد 240 × 170 mm
موضوع

مهندسی عمران

تعداد صفحه

828

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد سخت

نوبت چاپ

25

سال انتشار

1395

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب اصول مهندسی ژئوتکنیک(جلد اول: مکانیک خاک)/ شاپور طاحونی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برشی از متن کتاب

فصل اول: خاک و سنگ

در علوم مهندسی، خاک مخلوط غیر یکپارچه ‌ای (سمنته نشده ‌ای) از دانه ‌های کانی ها و مواد آلی فاسد شده ای می باشد که فضای خالی بین آن ها توسط آب و هوا (گاز ها) اشغال شده است. خاک به عنوان مصالح ساختمانی در طرح های مهمی در مهندسی عمران به کار گرفته می‌ شود و هم چنین شالوده اکثر سازه ها بر روی آن متکی است. بنابراین مهندسان عمران باید به خوبی خواص خاک از قبیل، مبدا پیدایش، دانه بندی، قابلیت زهکشی آب، نشست، مقاومت برشی، ظرفیت باربری و غیره را مطالعه نمایند. مکانیک خاک شاخه ای از علوم مهندسی است که به مطالعه مشخصات فیزیکی و رفتار توده خاک تحت بار های وارده می ‌پردازد. مهندسی پی (فونداسیون) کاربرد اصول مکانیک خاک در مسائل علمی است.

نام کسی که اولین بار از خاک به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد، در تاریخ ثبت نشده است. برای سال‌ ها، هنر مهندسی خاک بر پایه تجربیات گذشته قرار داشت. با پیشرفت علوم و تکنولوژی، احتیاج به طراحی و ساخت بهتر و اقتصادی تر سازه ها جدی تر شد. این احتیاج منجر به مطالعه طبیعت و خواص مهندسی خاک در اوایل قرن بیستم گردید. انتشار کتاب Erdbaumcchanik توسط ترزاقی در سال ۱۹۲۵، تولد مکانیک خاک مدرن بود. این کتاب اصول بنیانی مکانیک خاک را که مطالعات پیشرفته تر بر مبنای آن قرار دارند، ارائه می دهد.

اصطلاح مهندسی ژئوتکنیک شاخه ‌ای از مهندسی عمران می باشد که هدف آن مطالعه مصالح طبیعی موجود در لایه سطحی زمین است. به طور کلی این علم شامل کاربرد مفاهیم مکانیک خاک و مکانیک سنگ در مسائل طراحی پی می باشد.

۱۱ چرخه سنگ و مبدا خاک

دانه های کانی که تشکیل دهنده قسمت جامد خاک هستند، از هوازدگی سنگ ها به وجود می ‌آیند. دامنه تغییرات اندازه دانه ها وسیع است. بسیاری از خواص فیزیکی خاک، توسط اندازه، شکل و ترکیبات شیمیایی دانه ها دیکته می شوند. برای فهم بهتر این عوامل، آشنایی با انواع اساس سنگ های تشکیل دهنده پوسته زمین، … ضروری است. …

فهرست

فصل اول: خاک و سنگ

فصل دوم: ترکیب خاک

فصل سوم: طبقه بندی خاک

فصل چهارم: جریان آب در خاک نفوذ پذیری و نشت

فصل پنجم: مفهوم تنش موثر

فصل ششم: تنش در توده خاک

فصل هفتم: نشست خاک

قسمت اول: نشست تحکیم

قسمت دوم: نشست آنی

فصل هشتم: مقاومت برشی خاک

فصل نهم: فشار جانبی خاک

فصل دهم: ظرفیت باربری پی برای شالوده های سطحی

فصل یازدهم: پایداری شیروانی های خاکی

فصل دوازدهم: تراکم خاک

فصل سیزدهم: شناسایی های تحت الارضی

فصل چهاردهم: فشار جانبی خاک بر دیوار های حایل در هنگام زلزله

فصل پانزدهم: آب گونگی خاک های ماسه ای

فصل شانزدهم: سد های خاکی

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.