کتاب اصول روان سنجی و روان آزمایی – شریفی

85,000 تومان

تالیف: دکتر حسن پاشا شریفی – دکتر نسترن شریفی

انتشارات: رشد

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

توضیحات

کتاب اصول روان سنجی و روان آزمایی تألیف دکتر حسن پاشا شریفی و دکتر نسترن شریفی در انتشارات رشد به چاپ رسیده است.

تمام کسانی که در مدارس ابتدایی، متوسطه یا دانشگاه به تحصیل اشتغال داشته اند یا در امتحانات استخدامی شرکت کرده اند، تا اندازه ای با آزمون های روان شناختی آشنایی دارند. نگرش انسان نسبت به آزمون و عملکرد وی در آنها، زندگی تحصیلی و شغلی او را تحت تأثیر قرار می دهد. می توان گفت آزمون ها در تصمیم گیری فرد برای انتخاب رشته ی تحصیلی و شغلی یا در تصمیم گیری کسانی که در تعیین امکانات تحصیلی وی مؤثرند، مانند معلمان و کارفرمایان، نقش اساسی دارند. امروزه آزمون ها در زندگی مردم های کشور مختلف نقش عمده ای ایفا می کند؛ آزمون ها به گونه گسترده ای در مدارس، کلینیک های روانی، صنعت، ارتش و سازمان های دولتی به منظور مشاوره، شناخت مسائل درونی، انتخاب و راهنمایی به کار می رود. کتاب”اصول روان سنجی و روان آزمایی” شامل 16 فصل می باشد که در آن شیوه های روان سنجی و روان آزمایی که ابزاری است برای سنجش های مختلف، به طور کامل و جامع تشریح شده است. مطالب این کتاب به خواننده این امکان را می دهد که در نهایت با طرح آزمون های روانی درست  دانش آموز، بیمار، کارمند یا نیروی خود را مورد سنجش قرار دهد و انتخابی دقیق تر داشته باشد. کتاب مذکور دارای سر فصل های طبقه بندی آزمونها و کاربرد آنها، اصول ساختن پرسش های آزمون، اعتبار و پایایی آزمون و سنجش سازه های شخصی می باشد. مطالعه کتاب “اصول روان سنجی و روان آزمایی” به دانشجویان رشته روان سنجی، روانشناسی و مشاوره توصیه می شود.

توضیحات تکمیلی

وزن840 g
ابعاد225 × 160 mm
موضوع

مشاوره

تعداد صفحه

622

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

9

سال انتشار

1398

فهرست

 • تعریف، اهمیت و سابقه ی تاریخی روان سنجی
 • مفهموم، طبقه بندی و کاربرد آزمون های روانی
 • اندازه گیری، ارزش یابی و آزمون های معلم ساخته
 • سنجش از دیدگاه روان شناسی شناختی و ساختن گرایی
 • اصول ساختن پرسش های آزمون
 • تجزیه و تحلیل پرسش های آزمون بر اساس نظریه روان سنجی کلاسیک
 • اعتبار و پایایی آزمون
 • روایی آزمون
 • نرم یا هنجار
 • روش اجرا و نمره گذاری آزمون های استاندارد
 • نظریه های هوش
 • روش های ساختن انواع آزمون ها، مقیاس ها و پرسشنامه ها
 • سنجش رغبت ها، نگرش ها و ارزش ها
 • سنجش سازه های شخصی و دسته بندی کیو
 • راهبردهای تحلیل عاملی
 • نظریه جدید روان سنجی

برشی از متن کتاب

2ـ سوگیری درونی تست:

منظور از سوگیری درونی تست آن است که بین میانگین نمره های دو گروه تفاوت وجود دارد اما این تفاوت به مشخصات تست مربوط استنه یه تفاوت بین دو گروه. علت این امر ممکن است آن باشد که اعتبار یا پایایی تست در مورد دو گروه تفاوت می کند یا اینکه در روایی تست بین دو گروه تفاوت وجود دارد (برای مثال ، یک صفت معین را به نسبت های متفاوت در دو گروه اندازه گیری می کند ، ویژگی اضافی را در مورد یکی از گروه ها اندازه می گیرد ،یا اینکه در مورد دو گروه صفت مشترکی را اندازه نمی گیرد). به عنوان مثال ، اگر یک تست اطلاعات عمومی به زبان انگلیسی در مورد دو گروه ازدانشجویان اجرا شودکه یک گروه بیش از گروه دیگر به زبان انگلیسی تسلط دارد،میانگین نمره های دو گروه متفاوت خواهد بود ، حتی اگر دو گروه دارای اطلاعات عمومی یکسان باشند. دلیل این تفاوت آن است روایی تست درمورد دو گروه متفاوت است.

سو گیری درونی تست ممکن است به ملاک روایی پیش بین تست نیز مربوط باشد. برای مثال اگر روایی پیش بین تستی که براساس آن داوطلبان ورود به دانشگاه در یک کشور خارجی انتخاب می شوند، نمره های امتحانات دانشگاهی باشد ، چون اغلب دانشجویان غیر بومی آن دانشگاه در امتحانات دانشگاهی نمره های پایین تر از افراد بومی می گیرند.، لذا این تست علیه دانشجویان غیر بومی سوگیری خواهد شد.به طور کلی تفاوت محتوایی و روایی پیش بین علت های اصلی سوگیری درونی آزمون به شمار می روند.

برای کاهش اثر سوگیری در تست به ویژه در تست هایی که برای انتخاب داوطلبان برای تحصیل در دانشگاه ، یا شغل به کار می رود می توان از نقاط برش متفاوت استفاده کرد. برای اینکار می توان از راه معادل سازی نمره های گروه های مختلف، برای هرگروه یک نقطه ی برش جداگانه را به عنوان ملاک انتخاب تعیین کرد.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب اصول روان سنجی و روان آزمایی – شریفی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.