کتاب آی کیو IQ علوم هشتم (8) گاج

58,500 تومان69,000 تومان (-15%)

(ویژه دانش آموزان برتر)

(آموزش کامل + تست های مدارس برتر و سری IQ)

نویسندگان: نقی گندمی-علیرضا محمدی-فرید عباسی

انتشارات: گاج

کتاب آی کیو علوم هشتم به قلم نقی گندمی، علیرضا محمدی و فرید عباسی از انتشارات گاج به چاپ رسیده است.

کتاب حاضر، از سری کتاب های آی کیو انتشارات گاج می باشد که در راستای آموزش دقیق و مفهومی مطالب کتاب درسی، وِیژه دانش آموزان برتر تالیف شده است و کلیه مفاهیم و موضوعات را فراتر از سطح کتاب درسی آموزش می دهد. مطالب و محتوی کتاب متناسب و همگام با سرفصل های کتاب درسی در پانزده فصل ارائه شده است. در ابتدای هر فصل، درسنامه ای آورده شده که تمامی مطالب و مباحث کتاب درسی را به طور کامل به همراه مثال و تست های حل شده، توضیح می دهد. درسنامه ها با بکارگیری شیوه های کاربردی اعم از دسته بندی مطالب در جدول، بیان نموداری مطالب و … مطرح شده تا بخاطر سپردن و یادگیری مطالب برای دانش آموزان راحت تر باشد. در میان توضیحات درسنامه کادرهایی تحت عنوان ” ویژه علاقمندان ” گنجانده شد که این کادرها در بردارنده ی نکات استخراج شده ی سوالات آزمون های مدارس برتر و تیزهوشان می باشند. در پایان درسنامه های هر فصل، تعدادی سوال جای خالی و صحیح – غلط مطرح شده است و دانش آموزان می توانند با پاسخگویی به آن، میزان یادگیری خود را محک بزنند و همه مطالب فصل را مرور کنند. ضمنا، در انتهای هر فصل، بانک تست جامعی در نظر گرفته شده که پرسش های آن بر اساس تیترهای درسنامه و به طور موضوعی طبقه بندی شده اند. در هر تیتر چیدمان تست ها از ساده به دشوار می باشد و سوالات دشواری که نیاز به دانستن مطالب خارج از کتاب درسی ندارند، ولی  تفکر و زمان بیشتری برای حل آن ها احتیاج است، با علامت ستاره مشخص شده اند. پس از اتمام پرسش های سری اول، تست هایی تحت عنوان آی کیو آورده شده که شامل سوالات سخت و پرسش های مربوط به  نکات ویژه می باشد. دانش آموزان با حل و مطالعه این سوالات می توانند اطمینان حاصل کنند که مفاهیم را به صورت عمقی و مفهومی آموخته اند.  پاسخ نامه تشریحی سوالات در انتهای کتاب قرار دارد و به گونه ای نوشته شده اند که نکاتی را جهت ارتقای سطح علمی دانش آموزان در برداشته باشد.

 

اطلاعات بیشتر

وزن 730 g
ابعاد 285 × 210 mm
تعداد صفحات

سال انتشار

قطع

نوع جلد

برشی از متن کتاب

استخوان ؛ بافتی پیوندی است که استحکام و مقاومت زیادی دارد ( سخت ترین بافت بدن ). ماده زمینه ای استخوان دارای کلسیم و فسفر فراوان است. هم چنین رشته های پروتئینی نیز درون آن یافت می شوند.استخوان و غضروف هر دو نوعی بافت پیوندی هستند. یاخته های این بافت ها درون ماده زمینه ای قرار گرفته اند. در ماده زمینه ای استخوان، هم مواد معدنی ( کلسیم و فسفر ) و هم مواد آلی ( رشته های پروتئینی ) وجود دارد. علت سختی استخوان ها نیز وود مقدار زیادی از همین مواد در ماده زمینه ای آن است. بیش تر استخوان های ما در ابتدا از جنس غضروف هستند. این بخش های غضروفی در هنگام رشد، با جذب مواد معدنی، مثل کلسیم و فسفر سخت شده و به استخوان تبدیل می شوند.

کلسیم و فسفر در مواد مغذی مانند لبنیات، گوشت قرمز، مرغ، ماهی، نخود و … به فراوانی یافت می شوند.

وقتی استخوانی را در اسید ( مانند سرکه ) قرار می دهیم، مواد معدنی آن در اسید حل شده و خارج می شوند ؛ در نتیجه استخوان نرم می شود.

هم چنین حرارت، باعث سوختن مواد آلی موجود در ماده زمینه ای استخوان ( مانند رشته های پروتئینی ) و در نتیجه تردی و شکنندگی استخوان می شود.

انواع استخوان ؛ استخوان های بدن از لحاظ شکل به سه دسته استخوان های دراز، کوتاه و پهن تقسیم می شوند :

1 – استخوان دراز : استخوان های بزرگ و بلند در بدن هستند. مانند ؛ ران – ساعد

2 – استخوان کوتاه : استخوان هایی باریک و کوتاه هستند. مانند ؛ بندانگشتان – استخوانچه های گوش میانی

3 – استخوان پهن : استخوان هایی پهن هستند. مانند ؛ جمجمه – لگن

وظایف استخوان ؛

1 ) محافظت از برخی اندام های بدن   2 ) تولد یاخته های خونی   3 ) ذخیره مواد معدنی

4 ) کمک به ماهیچه ها در انجام حرکات   5 ) شکل دادن به مواد

استخوان های زند زیرین ( داخلی تر ) و زند زبرین ( خارجی تر )، استخوان های سازنده ساعد هستند که از سمت بالا با استخوان بازو و از سمت پایین با مچ دست مفصل می شوند.

استخوان ههای درشت نی ( داخلی تر ) و نازک نی ( خارجی تر )، استخوان های سازنده ساق پا هستند که از سمت بالا با استخوانران و از سمت پایین با مچ پا مفصل می شوند.

استخوان جناغ، در جلوی قفسه سینه قرار گرفته است و بیش تر دنده ها از طریق غضروفی به نام غضروف دنده ای به آن متصل می شوند.

استخوان ران، بزرگترین استخوان بدن و استخوانچه های گوش میانی، کوچک ترین استخوان های بدن هستند.

مثال ؛ وقتی می گوییم استخوانی نسبت به استخوان دیگرر داخلی تر است، منظورمان چیست ؟

پاسخ : اگر با خطی فرضی بدن انسان را به نیمه راست و چپ تقسیم کنیم، استخوانی که به این خط فرضی نزدیکتر است ( مثلا درشت نی )، داخلی تر و استخوانی که از این خط دورتر است ( مثلا نازک نی )، خارجی تر تلقی می شود.

صفحه 95

فهرست

1 . مخلوط و جداسازی

2 . تغییرهای شیمیایی در خدمت زندگی

3 . از درون اتم چه خبر

4 . تنظیم عصبی

5 . حس و حرکت

6 . تنظیم هورمونی

7 . الفبای زیست فناوری

8 . تولید مثل در جانداران

9 . الکتریسیته

10 . مغناطیس

11 . کانی ها

12 . سنگ ها

13 . هوازدگی

14 . نور و ویژگی های آن

15 . شکست نور

Be the first to review “کتاب آی کیو IQ علوم هشتم (8) گاج”

نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فهرست فروشگاه

کتاب آی کیو IQ علوم هشتم (8) گاج

58,500 تومان69,000 تومان (-15%)

افزودن به سبد