کتاب آمار مهندسی – باوکر/ محلوجی

تالیف: آلبرت ه باوکر – جرالد ج. لیبرمن

ترجمه: هاشم محلوجی

انتشارات: مرکز نشر دانشگاهی

قیمت برای شما: 21,000 تومان

هم اکنون در انبار موجود نیست - اما میتوانید این محصول را پیش خرید کنید

نظر شما درباره ی این کتاب چیست ؟

توضیحات

کتاب آمار مهندسی تالیف آلبرت هـ . باوکر و جرالد ج. لیبرمن با ترجمه ی هاشم محلوجی توسط انتشارات مرکز نشر دانشگاهی به چاپ رسیده است.

آمار علمی است که در مورد جمع آوری، سازمان دادن، تجزیه و تحلیل داده ها و تفسیر نتایج بحث می کند. درواقع آمار یکی از دروس اساسیِ رشته های فنی مهندسی و فیزیک است و پیش نیاز یادگیری دروس اختصاصی و مهم رشته های مختلف می باشد که برای دانشجویان در سال اول دانشگاه ارائه می شود.

کتاب “آمار مهندسی” منبعی جامع و کاربردی می باشد که مطابق با آخرین سرفصل های ارائه شده ی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به چاپ رسیده است. این کتاب به مبحث شیوه های آماری، که به طور رایج مورد استفاده مهندسان و متخصصان فیزیک است، می پردازد. گفتنی است که مجموعه ی کاملی از جدول ها و نمودارها در انتهای این اثرگنجانده شده است. کتاب مذکور متشکل از ۱۴ فصل می باشد که عبارتند از: ۱‐ نمودار های ستونی و توزیع های تجربی ۲‐ متغیرهای تصادفی و توزیع های احتمال ۳‐ توزیع نرمال ۴‐ توزیع های احتمال دیگر ۵‐ تصمیم گیری ۶‐ آزمون فرض ها در مورد یک پارامتر ۷‐ آزمون های فرض در مورد دو پارامتر ۸‐ برآورد ۹‐ برازانیدن خطوط مستقیم و رگرسیون چند متغیره ۱۰‐ تحلیل واریانس ۱۱‐ برخی شیوه ‌های دیگر را تحلیل داده ها ۱۲‐ کنترل کیفیت آماری: نمودارهای کنترل ۱۳‐ بازرسی مبتنی بر نمونه گیری بر اساس مشخصات وصفی ۱۴‐ بازرسی مبتنی بر نمونه گیری دسته به دسته بر اساس متغیر ها

فصول اول و دوم توزیع های تجربی، معیارهای گرایش مرکزی، معیارهای تغییر، محاسبه میانگین و انحراف معیار داده ها بر اساس جدول فراوانی، مجموعه نتایج ممکن تجربه ‐ فضای نمونه، پیشامدها، متغیرهای تصادفی، تابع توزیع تجمعی و توزیع های گسسته احتمال، امید ریاضی، گشتاورها، توزیع احتمال شرطی، احتمال دو متغیره و … را شرح می دهند. فصول سوم و چهارم مخاطب را با تعریف توزیع نرمال، میانگین و واریانس توزیع نرمال، جدول انتگرال، ترانس ها، توزیع میانگین نمونه، قضیه حد مرکزی، توزیع مربع کای، توزیع t، توزیع دو جمله ای و … آشنا می کنند. فصول پنجم و ششم به معرفی تصمیم گیری بدون انجام تجربه، فضای اقدام، تابع زیان، اصل بیز، تابع زیان در مورد سختی راکول، تصمیم گیری بر اساس انجام تجربه، تابع مخاطره، محاسبه توزیع پسین، آزمون های معنادار بودن، شیوه های یک طرفه و دو طرفه، جداول و نمودارهای مربوط به تعیین شیوه های تصمیم گیری، جداول و نمودارهای مربوط به انجام آزمون‌ های t، مثال هایی در مورد آزمون های t، روش تحلیلی برای آزمون های مربع کای و … می پردازند. فصول هفتم و هشتم آزمون فرض برابری میانگین های دو توزیع نرمال وقتی که هر دو انحراف معیار معلوم باشند، آزمون فرض برابری میانگین های دو توزیع نرمال با فرض مجهول و مساوی بودن انحراف معیارها، آزمون فرض برابری میانگین های دو توزیع نرمال با فرض مجهول و نه لزوماً مساوی بودن انحراف معیارها، آزمون های پارامتری، آزمون فرض تساوی انحراف معیارهای توزیع نرمال، برآورد نقطه ای، مقایسه برآورد کننده ها، برآورد کننده های سازگار، حدود تلرانس آماری و … را مورد بررسی قرار می ‌دهند. فصول نهم و دهم مخاطب را با انواع روابط خطی و برآورد کننده‌ های حداقل مربعات شیب و عرض از مبدأ، برآورد کننده‌ های فاصله اطمینان برای شیب و عرض از مبدأ، آزمون فرض های مربوط به شیب و عرض از مبدأ، رگرسیون چند متغیره، مدل مربوط به رده بندی یک طرفه، تحلیل واریانس دو طرفه، یک مشاهده و n  مشاهده به ازای هر ترکیب، و … آشنا می کنند. فصول یازدهم و دوازدهم روش های کیفی و کمی برای تعیین شکل توزیع، مقایسه دو درصدی، آزمون های مربع کای، فاصله های اطمینان برای نسبت، نمودارهای کنترل و نمودارهای X، نمودارهای مربوط به کنترل نقص ها و… را بررسی می کنند. فصول سیزدهم و چهارم مسئله بازرسی مبتنی بر نمونه گیری بدون  تشکیل دسته و با روش های مختلف، معیارهای عمومی بازرسی، برآوردهای مربوط به درصد اقلام ناقص، مقایسه شیوه های مبتنی بر متغیرها با M و K و … را توضیح می دهند.

کتاب آمار مهندسی تالیف آلبرت هـ . باوکر و جرالد ج. لیبرمن با ترجمه ی هاشم محلوجی توسط انتشارات مرکز نشر دانشگاهی به چاپ رسیده است.

 

تامین محتوا: تحریریه فروشگاه اینترنتی کتابانه

توضیحات تکمیلی

وزن 1200 g
ابعاد 230 × 160 mm
موضوع

علوم ریاضی

تعداد صفحه

852

قطع

وزیری

نوع جلد

جلد نرم

نوبت چاپ

11

سال انتشار

1393

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب آمار مهندسی – باوکر/ محلوجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست

۱‐ نمودار های ستونی و توزیع های تجربی

۲‐ متغیرهای تصادفی و توزیع های احتمال

۳‐ توزیع نرمال

۴‐ توزیع های احتمال دیگر

۵‐ تصمیم گیری

۶‐ آزمون فرض ها در مورد یک پارامتر

۷‐ آزمون های فرض در مورد دو پارامتر

۸‐ برآورد

۹‐ برازانیدن خطوط مستقیم و رگرسیون چند متغیره

۱۰‐ تحلیل واریانس

۱۱‐ برخی شیوه ‌های دیگر را تحلیل داده ها

۱۲‐ کنترل کیفیت آماری: نمودارهای کنترل

۱۳‐ بازرسی مبتنی بر نمونه گیری بر اساس مشخصات وصفی

۱۴‐ بازرسی مبتنی بر نمونه گیری دسته به دسته بر اساس متغیر ها

برشی از متن کتاب

۱‐ نمودار های ستونی و توزیع های تجربی

۱۱ مقدمه

اکثر پژوهش‌ های علمی، اعم از این که مربوط به بررسی اثر دارویی جدید بر فلج کودکان، بررسی روش های تخفیف تراکم ترافیک در شهرهای بزرگ، بررسی واکنش مصرف کننده به یک محصول جدید، یا بررسی کیفیت فرآورده ‌های صنعتی باشند، مبتنی بر مشاهدات ولو به صورت خام اند. در آزمایش ‌های علمی و صنعتی، این گونه مشاهدات به منظور بررسی اثر تغییر برخی از عوامل یا رابطه میان آن ها صورت می ‌گیرد. ممکن است خواسته باشیم کیفیت ماده خام یک تدارک کننده جدید، رابطه میان مقاومت کششی و سختی یک نوع آلیاژ، یا ترکیب مطلوب شرایط در مورد یک فرایند تولید را بررسی کنیم. در نهایت، این مشاهدات برای تصمیم گیری به کار می روند و موضوع اصلی این کتاب نیز ارائه روش های تصمیم گیری با مخاطره از پیش تعیین شده بر اساس اطلاعات محدود موجود در نمونه هاست. …

فروشگاه آنلاین کتاب | کتابانه

لذت خرید کتاب به صورت آنلاین

مردم ایران به دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز خود علاقه‌مند هستند؛ اما بسیاری باور دارند که خرید کتاب در برخی نقاط کشور، بسیار سخت و یا غیر ممکن است. از طرفی بسیاری از ناشران به دلیل پهناور بودن کشورمان و نیز هزینه‌های بالای بازاریابی و توزیع، به تمام بازار و موقعیت‌های فروش دسترسی ندارند؛ فضایی که چه ناشران بزرگ و مشهور و چه ناشران کوچک و کمتر شناخته‌شده، در آن گرفتار هستند. میروک با مدیریت مرتضی محرابی سعی کرده است به عنوان توزیع کننده کتاب و محصولات فرهنگی در فضای مجازی به کمتر کردن فاصله میان ناشرین و مصرف کنندگان کمک کند و مشتریان را به‌راحتی به طیف گسترده‌ای از محصولات، با استفاده از رایانه و یا تلفن همراه، در مکان و زمان دلخواه‌شان متصل کند.